X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Afera Amber Gold. Piotr Nisztor: fundamentem tego układu byli ludzie ze służb

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:42
- W układzie trójmiejskim trudno wskazać takiego bossa czy kogoś, kto dowodzi tym układem. On zaczął być tkany jeszcze w kresie PRL ze względu na otwartość morza, różne interesy międzynarodowe, które w portach trójmiejskich się zbiegały. Fundamentem tego układu byli ludzie służb specjalnych, którzy kładli podwaliny pod to wszystko, co stało się lata później - powiedział o aferze Amber Gold dziennikarz śledczy Piotr Nisztor.
Audio
  • Afera Amber Gold. Piotr Nisztor: fundamentem tego układu byli ludzie służb specjalnych ("Gość PR 24")
Piotr Nisztor
Piotr NisztorFoto: PR24

W wyniku działalności Amber Gold poszkodowanych zostało ponad 18 tysięcy osób, które straciły łącznie 851 milionów złotych. Twórca piramidy finansowej Marcin P. został skazany w 2019 roku na 15 lat więzienia. Pomagająca mu w oszukańczym biznesie żona Katarzyna usłyszała wyrok ponad 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa powraca za sprawą filmu Sylwestra Latkowskiego, który przyjrzał się tej aferze. Zdaniem dziennikarzy śledczych za jej plecami stoją znacznie większe osobistości.

EN_01045433_0001-12.jpg
Afera Amber Gold. Syndyk ma problem z wypłatą pieniędzy dla części poszkodowanych

"Ludzie służb specjalnych"

Zdaniem Piotra Nisztora początku tej afery należy szukać w czasie PRL. To właśnie tam tworzyły się podwaliny późniejszej piramidy finansowej.

- W układzie trójmiejskim trudno wskazać takiego bossa czy kogoś, kto dowodzi tym układem. On zaczął być tkany jeszcze w kresie PRL ze względu na otwartość morza, różne interesy międzynarodowe, które w portach trójmiejskich się zbiegały. Fundamentem tego układu byli ludzie służb specjalnych, którzy kładli podwaliny pod to wszystko, co stało się lata później. Także pod to, co zostało okrzyknięte aferą Amber Gold - powiedział dziennikarz.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 mówił, że z aferą związani są ludzie znani z pierwszych stron gazet. - Ten układ trójmiejski jest bardzo duży. Zawiera wiele nazwisk, które pewnie każdy nie raz słyszał w zupełnie innym kontekście. Znakomitych biznesmenów, polityków czy też tych, którzy stali na straży bezpieczeństwa państwa - dodał.

Brak dowodów

Piotr Nisztor zauważył, że największą porażką w całej sprawie jest brak dowodów na celowe działanie niektórych osób. - Nie ma niestety dowodów na to, że ci wszyscy, którzy popełniali kardynalne błędy czy dopuszczali się nadużyć, zrobili to świadomie, że działali na czyjeś zlecenie. To w tej sprawie budzi największy smutek, bo przecież żyjemy w kraju demokratycznym i okazuje się, że ktoś w ciągu kilku miesięcy potrafił wejść na polityczne salony i oszukać ludzi, którzy liczyli na to, że uda im się pomnożyć oszczędności - powiedział.

Posłuchaj
20:34 _PR24_AAC 2021_01_13-10-36-14.mp3 Afera Amber Gold. Piotr Nisztor: fundamentem tego układu byli ludzie służb specjalnych ("Gość PR 24")

- Wiemy przecież, że pan Marcin P. sam nie działał. Trzeba być mało kreatywnie myślącym, żeby nie zdawać sobie sprawy, że on tego sam nie zorganizował, nie przeprowadził, a organy ścigania potraktowały go bardzo łagodnie - dodał gość Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Piotr Nisztor (dziennikarz śledczy, "Gazeta Polska")
Data emisji: 13.01.2021
Godzina emisji: 10:47

dz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prowadziła postępowanie ws. Amber Gold. Jest akt oskarżenia przeciw prokurator Barbarze K.

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 10:20
Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku akt oskarżenia przeciw prokurator Barbarze K., która prowadziła i nadzorowała postępowanie w sprawie spółki Amber Gold w latach 2009-2012 - poinformowała PO w Legnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd Apelacyjny w Gdańsku wylosował sędziego referenta ws. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 21:42
Sąd Apelacyjny w Gdańsku wylosował sędziego referenta do sprawy dotyczącej afery Amber Gold. Początek procesu odwoławczego nie jest jeszcze znany. Możliwe, że w I kwartale 2021 r. dojdzie do losowania pozostałych dwóch sędziów do pełnego składu orzekającego.
rozwiń zwiń