X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nieprawdopodobny prezent dla Joe Bidena". Iwo Bender o zamieszkach w Waszyngtonie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 16:11
- Nie dziwią głosy wśród komentatorów prawicowych, że być może mieliśmy do czynienia z tzw. false flag operation, czyli że to właśnie Antifa podburzyła, czy przebrała się za zwolenników Trumpa i uderzyła na Kapitol. Jak było naprawdę - pewnie dowiemy się za jakiś czas - mówił w Polskim Radiu 24 Iwo Bender z EWTN Polska.
Iwo Bender
Iwo BenderFoto: PR24/AK

W środę w stolicy USA doszło do zamieszek i wtargnięcia do Kapitolu części zwolenników urzędującego prezydenta Donalda Trumpa. Spowodowało to przerwanie obrad Kongresu, który miał debatować nad protestami wyborczymi, a później certyfikować wybór Joe Bidena na prezydenta. Obrady zostały wznowione po usunięciu z Kongresu demonstrantów. Część protestów wyborczych została wycofana, a następnie Joe Biden został zatwierdzony przez Kongres. W Polskim Radiu 24 wydarzenia i ich konsekwencje komentował Iwo Bender.

forum-0582207958-12.jpg
"Niedopuszczalny akt cenzury". Nawalny potępił zablokowanie Trumpa na Twitterze

To była prowokacja?

Gość PR24 podkreślił, że wydarzenia na Kapitolu były "nieprawdopodobnym prezentem dla Joe Bidena". Jak wyjaśnił, już od wyboru Donalda Trumpa na prezydenta w 2016 roku, Partia Demokratyczna próbowała delegitymizować jego prezydenturę, a np. Hilary Clinton wyborców republikańskich określała jako "godnych pogardy". Próbowano ich przedstawiać jako brutalnych, agresywnych i nieokrzesanych "ale brakowało na to dowodów".

- A tutaj zwolennicy Trumpa, w jakimś zupełnie przedziwnym momencie historii, ten dowód właśnie na tacy podali mediom, które ich w przeważającej mierze nie cierpią. (...) Stąd też nie dziwią głosy wśród komentatorów prawicowych, że być może mieliśmy do czynienia z tzw. false flag operation (dosł. operacja fałszywej flagi, w tym przypadku: prowokacja - red.), czyli że to właśnie Antifa podburzyła, czy przebrała się za zwolenników Trumpa i uderzyła na Kapitol. Jak było naprawdę - pewnie dowiemy się za jakiś czas, kiedy przeprowadzone zostaną śledztwa, kiedy aresztowani zostaną sprawcy tego całego zamieszania - mówił Iwo Bender.

Czytaj również:

kapitol 1200.jpg
Starcia na Kapitolu. Wzajemne oskarżenia Pentagonu i władz Waszyngtonu

Podział w Partii Republikańskiej

Publicysta odniósł się także do sytuacji, jaka miała miejsce w Kongresie po wznowieniu obrad. Jak wyjaśnił - przed wtargnięciem do Kapitolu rozpoczynała się pierwsza z co najmniej sześciu 2-godzinnych debat dotyczących nieprawidłowości w wyborach w poszczególnych stanach. Po wznowieniu obrad dokończona została ta rozpoczęta i jeszcze jedna, a wszystkie pozostałe już nie, bo popierający je wcześniej senatorzy się wycofali. Wśród zdecydowanych zwolenników Donalda Trumpa zostało tylko kilkoro senatorów i ok. 100 kongresmenów.

- A więc mamy ogromny podział, tylko jest to podział bardzo niesymetryczny. Bo jest to podział na działaczy republikańskich o bardzo wysokiej pozycji, którzy odwracają się od Trumpa i na doły partyjne, które są ewidentnie w większości po stronie prezydenta. Tak że to niedobrze wróży partii republikańskiej - mówił Iwo Bender.

Posłuchaj
21:26 _PR24_AAC 2021_01_10-15-06-06_Bender.mp3 Iwo Bender o sytuacji politycznej w USA ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Iwo Bender (EWTN Polska)
Data emisji: 10.01.2021
Godzina emisji: 15.06

PR24/jmo

Czytaj także

Prof. Liberadzki: jeszcze miesiąc temu nie przyszłoby mi do głowy porównywanie Trumpa z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 16:14
- Jeszcze miesiąc temu nie przyszłoby mi do głowy porównanie Łukaszenki z Trumpem. Jednak to, co dzieje się teraz, świadczy o tym, że coś jest na rzeczy - powiedział w kontekście wydarzeń w Waszyngtonie prof. Bogusław Liberadzki, europoseł SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszki w Waszyngtonie. Andrzej Potocki: to wyraz buntu z powodu nierówności społecznych

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 19:51
- Cała demonstracja i wdarcie się na Kapitol jest efektem potężnego konfliktu, którego początek widzieliśmy podczas demonstracji środowisk związanych z Black Lives Matter. Jest to wyraz buntu i frustracja z powodu pogłębiających się nierówności gospodarczych i społecznych w USA - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Potocki, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem "Debaty dnia" była także Adam Buła z "Polska The Times".
rozwiń zwiń