X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Michał Kleiber: Zjednoczona Prawica będzie rządzić do następnych wyborów

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 19:55
- Otwarta jest sprawa, jakie będą różnice zdań w Zjednoczonej Prawicy,  wydaje się że obie partie, wspierające dziś Prawo i Sprawiedliwość będą próbowały zaznaczać swoją odrębność - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

PiS może liczyć na 25,7 proc. głosów; KO na 20,3 proc. a Ruch Szymona Hołowni Polska 2050. na 13,2 proc.; z kolei na Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry zagłosowałoby 5,4 proc. badanych, co daje jej samodzielny wstęp do Sejmu – wynika z sondażu Indicatora dla "Rzeczpospolitej” opublikowanego 31 grudnia 2020 r.

PAP Paweł Kukiz 1200.jpg
Manasterski: dołączenie Kukiza do Zjednoczonej Prawicy dałoby absolutnie stabilną większość sejmową

"Zaznaczanie odrębności"

Prof. Michał Kleiber stwierdził, że zarówno Porozumienie, jak i Solidarna Polska pozostaną w koalicji, jednak będą chciały zaznaczyć  swoją odrębność. - To oczywiście związane jest z nadchodzącymi wyborami. Im większe poparcie wskazywane przez sondaże dla tych partii, tym większe szanse jako parter na wspólnych listach lub start niezależny - ocenił.

- Te tarcia będą, ale nie dojdzie do tego, co było przed wyborami europejskimi, czy w związku z budżetem UE. Wydaje się, że jest lepiej, jak poglądy się ucierają i dobrze jest, gdy będą zróżnicowane, pod warunkiem,  że nie będą prowadzić do rozpadu koalicji - komentował.

"Bez nauki się nie da"

Prof. Michał Kleiber odniósł się również do rozpoczętej akcji sczepień przeciwko COVID19. - Obecny rok uświadomił nam jedną rzecz; że bez nauki się nie da. To, że pokładaliśmy i pokładamy tak wielkie nadzieje w szybkim opracowaniu szczepionki, przesądza o tym, że powinniśmy w naukę wierzyć, co bynajmniej nie oznacza, że powinniśmy wierzyć bezkrytycznie i akceptować wszystko, co mówią uczeni, oni też potrafią się pomylić. Generalnie świat zrobił się skomplikowany i bez głębokiej refleksji typowej dla badań naukowych wiele rzeczy, które wokół nas będą się pojawiały, bez dobrze zaprojektowanych badań naukowych, będzie nie do pokonania - podkreślał.

Posłuchaj
25:34 _PR24_AAC 2021_01_02-18-33-52 (1).mp3 02.01.2021 Prof .Michał Kleiber (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

W sondażu zapytano respondentów, na kogo oddaliby głos, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, przy założeniu, że partie tworzące koalicję rządową poszłyby do wyborów osobno. 25,7 proc. badanych zagłosowałoby na PiS, 20,3 proc. na KO, 13,2 proc. na Ruch Szymona Hołowni Polska 2050. 8,6 proc. głosów uzyskałaby Lewica, 6,5 proc. Konfederacja. Po 5,4 proc. głosów otrzymałyby Solidarna Polska i PSL. Z kolei na Kukiz'15 zagłosowałoby 3,4 proc. badanych, a na Porozumienie Jarosława Gowina 2,8 proc.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ewa Wasążnik

Gość: prof. Michał Kleiber

Data emisji: 02.01.2021 

Godzina emisji: 18.33

PR24/ka

Czytaj także

Prof. Mieczysław Ryba: Rzecznik Praw Obywatelskich nie powinien być zaangażowany ideologicznie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 10:55
- Gra wokół wyboru RPO może niestety jeszcze potrwać. To nie jest dobre dla autorytetu państwa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, komentując spory wokół wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bilans polityczny roku. Marek Król: Zjednoczona Prawica z tarczą, opozycja na tarczy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 16:24
- Zjednoczona prawica wychodzi z tarczą, a opozycja na tarczy. Badania pokazują, że prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki cieszą się dużym zaufaniem - powiedział publicysta Marek Król, oceniając wydarzenia mijającego roku w polskiej polityce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nigdzie się nie wybieramy". Michał Wójcik o sondażach poparcia dla Solidarnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 08:10
- Przez najbliższe trzy lata zamierzamy realizować nasz program. Mam nadzieję, że będziemy też rządzili w kolejnej kadencji w ramach Zjednoczonej Prawicy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister sprawiedliwości i wiceszef Solidarnej Polski Michał Wójcik.
rozwiń zwiń