X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Artur Wróblewski: nie ma alternatywy dla Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 14:19
- W moim przekonaniu nie ma alternatywy dla Zjednoczonej Prawicy. Nie ma jej, ponieważ opozycja niczego nie proponuje - ocenił politolog Artur Wróblewski. Gość audycji "Północ-Południe" podsumował mijający rok na polskiej scenie politycznej.
Artur Wróblewski, amerykanista
Artur Wróblewski, amerykanistaFoto: TB/PR24

Rok 2020, choć zdominowany przez pandemię koronawirusa, był bogaty w różnego rodzaju wydarzenia polityczne. Wśród nich najważniejsze były wybory prezydenckie i jedna z najdłuższych kampanii wyborczych. Nie brakowało także dyskusji nad kształtem rządzącej koalicji, po tym jak Porozumienie Jarosława Gowina i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro miała odmienne zdanie co do niektórych pomysłów Prawa i Sprawiedliwości. Artur Wróblewski dokonał między innymi podsumowania kształtu polskiej sceny politycznej w mijającym roku.

"Istotne zwycięstwo"

Andrzej Anusz 1200.jpg
Gwiazdowski kandydatem na RPO. Dr Anusz: Zjednoczona Prawica może poprzeć jego kandydaturę

Zdaniem politologa zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w ubiegłym roku miało bardzo duże znaczenie. - To było istotne, ponieważ dokonało się wiele ruchów za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy. Czasami były to ruchy kontrowersyjne, jak np. reforma wymiaru sprawiedliwości. Tego typu ruchy mogły budzić u kogoś niepokój. Okazało się jednak, że Polacy bardzo realistycznie i dojrzale widzą niektóre rzeczy. Tak jak np. to, że w UE i ogólnie na świecie chroni się własne interesy, tak samo ocenili te ruchy rządu, dając im mandat w 2019 roku w wyborach parlamentarnych i tegorocznych wyborach prezydenckich - powiedział.

Czytaj także:

Ekspert skomentował także znaczenie nowych ruchów politycznych. Jego zdaniem nie będą one miały większego znaczenia. - Moim zdaniem pomysły na coś nowego nie sprawdzą się. Nie sprawdził się i pan Palikot, i jego pomysł, Lewica i Demokraci z 2006 roku, Nowoczesna, Kukiz. To wszystko nie wyszło - ocenił.

"Nie ma alternatywy"

Gość Polskiego Radia 24 uważa, że Zjednoczona Prawica może spać spokojnie. - W moim przekonaniu nie ma alternatywy dla Zjednoczonej Prawicy. Nie ma jej, ponieważ opozycja niczego nie proponuje. Ja, gdybym miał głosować na opozycję, to nie wiem, co dokładnie chcą zrobić, jak poprawić działanie np. wymiaru sprawiedliwości - ocenił.

Politolog odniósł się także do różnicy zdań pomiędzy ugrupowaniami wchodzącymi w skład rządzącej koalicji. Jego zdaniem nie dojdzie w niej do zmian. - W pewnym sensie i minister Ziobro, i Jarosław Gowin są zakładnikami Zjednoczonej Prawicy. Tzn. mogą podkreślać swoją autonomię i tożsamość, ale to jest po to, by to pokazać. Wiemy z sondaży, że nie ma miejsca dla tych ugrupowań poza Zjednoczoną Prawicą. Jednocześnie PiS nie może rządzić bez tych ugrupowań. Wszyscy są trochę zakładnikami - podsumował.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj

15:01 _PR24_AAC 2020_12_30-12-43-28.mp3 Ocena polskiej sceny politycznej. Artur Wróblewski: nie ma alternatywy dla Zjednoczonej Prawicy ("Północ - Południe")

***

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Artur Wróblewski (politolog, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 29.12.2020

Godzina emisji: 12:43

dz

Czytaj także

"Przesłanie także dla obozu Zjednoczonej Prawicy". Prof. Domański o wywiadzie Jarosława Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 15:25
 - Mamy zapowiedź czegoś, co jest nieuniknione. Jeśli Jarosław Kaczyński nie wystartuje w kolejnych wyborach na prezesa PiS, to należy liczyć się ze starciem - powiedział prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjednoczona Prawica na prowadzeniu, PSL poza Sejmem. Wyniki najnowszego sondażu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 23:30
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 33 proc., na Koalicję Obywatelską 26 proc., na Lewicę 14 proc., na Konfederację 9 proc., na Kukiz’15 5 proc., a na PSL 2 proc. respondentów sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Sobolewski: kongres wyborczy PiS najprawdopodobniej w drugim kwartale 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 07:37
- Kongres Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego mają zostać wybrane władze ugrupowania na nową kadencję, odbędzie się najprawdopodobniej w drugim kwartale 2021 r.; ostateczna decyzja będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej - powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
rozwiń zwiń