X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Piekarz: Trump i Biden postrzegają Nord Stream 2 jako zagrożenie dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 12:09
- Nie da się ukryć, że to sankcje wprowadzone przez Trumpa spowodowały, że budowa Nord Streamu 2 stanęła praktycznie na rok - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica. Jak ocenił po Joe Bidenie "ewidentnie nie należy spodziewać się specjalnej zmiany polityki" w tej kwestii.
Audio
  • Dr Dawid Piekarz o przyszłości Nord Stream 2 (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)
       2
«Акадэмік Чэрскі» падчас пракладкі « Паўночнага патоку 2» Foto: Elena Krivorotova/ Shutterstock

Rosja zakończyła układanie niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 - podał niezależny portal "Meduza". Prace prowadzono mimo amerykańskich sankcji. Stany Zjednoczone i m.in. Polska występują przeciwko budowie tego gazociągu, widząc w nim zagrożenie energetyczne dla Europy.

Czytaj więcej
akademik czerski nord stream 2 free shutt 1200 .jpg
Jakub Wiech o Nord Streamie 2: Berlin podpatrzył, jak Moskwa używa energetyki do politycznej gry

Nie tylko idealizm USA

W opinii dra Dawida Piekarza, "jeżeli chodzi o administrację amerykańską, to zarówno Trump, jak i Biden, generalnie postrzegają Nord Stream 2 jako zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, europejskiej suwerenności". - Nie da się ukryć, że to sankcje wprowadzone przez Trumpa spowodowały, że budowa Nord Streamu 2 stanęła praktycznie na rok - mówił.

Posłuchaj
15:20 Piekarz 30.12.2020 r.mp3 Dr Dawid Piekarz o przyszłości Nord Streamu 2 (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

 

Ekspert ocenił, że "Joe Biden pewnie będzie mniej radykalny w tej kwestii", niemniej zaznaczył, że po polityku tym "ewidentnie nie należy spodziewać się specjalnej zmiany polityki". Jego zdaniem "nie tylko bierze się to z idealizmu". - Drugim elementem jest to, że Stany Zjednoczone są potężnym producentem gazu z łupków, przede wszystkim skroplonego, który chcą sprzedawać na europejskie rynki. Są więc absolutnie zainteresowane tym, żeby rozwijał się rynek LNG, a nie rurociągowy - podkreślił.

Czytaj również:

Optymalny scenariusz dla Polski

Gość PR24 wskazał, że "przez chwilę mogło się wydawać, że Stanom Zjednoczonym uda się zahamować budowę Nord Streamu 2", jednak byłby to "scenariusz skrajnie optymistyczny". - Mogliśmy liczyć na to, że on się spełni, w tej chwili szanse na to maleją, natomiast na naszą korzyść gra czas - stwierdził dr Dawid Piekarz.

- Optymalnie byłoby, gdyby Nord Stream 2 nie powstał przed rokiem 2022, czyli momentem, w którym my będziemy mieli rozbudowany gazoport, działającą Baltic Pipe - mówił ekspert w Polskim Radiu 24. - Tak czy inaczej, myśmy na decyzjach Trumpa już wygrali przynajmniej trochę czasu - dodał.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica)

Data emisji: 30.12.2020

Godzina emisji: 11.08

ms

Czytaj także

Rosja wznowiła budowę Nord Stream 2. Ułożono kolejne 2,5 km rur

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 09:53
Rosja zakończyła układanie niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream2 - podał niezależny portal "Meduza". Prace prowadzono mimo amerykańskich sankcji.
rozwiń zwiń