X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Polisa na życie, polisa na bezpieczeństwo". Prof. Antczak o szczepionce przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 11:06
- Warto rozwiać wątpliwości: wprawdzie czas poświęcony na badania nad szczepionką był krótki, ale w sensie formalnym i merytorycznym wszystkie etapy badań klinicznych zostały wykonane - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Adam Antczak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/PIERO CRUCIATTI / POOL

Rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi w Polsce. Jako pierwsi, zastrzyk przyjmą przedstawiciele tzw. grupy zerowej, która obejmuje pracowników ochrony zdrowia - lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów, a także pracowników DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Łącznie około miliona osób.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
covid-19 lekarze szczepienie pap 1200.jpg
Kolejny dzień szczepień przeciw COVID-19. Następne szpitale otrzymują dostawy szczepionek

"Brakuje świadomości, czym jest zapalenie płuc wywołane przez COVID-19"

Prof. Adam Antczak podkreślił na antenie Polskiego Radia 24, że szczepionki na COVID-19 były produkowane "w iście kosmicznym tempie". Wskazał, że niecały rok zajęło opracowanie preparatu i produkcji na masową skalę. - To oznacza, że proces ten był bardzo szybki, co dodatkowo powoduje lęk przed nowym lekiem, który rzekomo jest nieprzebadany - mówił.

Posłuchaj
21:39 [PR24]PR24 (mp3) 30 grudzień 2020 10_07_30.mp3 Prof. Adam Antczak: z niecierpliwością czekam, by się zaszczepić (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

Specjalista podkreślił, że tego typu wątpliwości należy rozwiać. - Wprawdzie czas poświęcony na badania nad szczepionką był krótki, ale w sensie formalnym i merytorycznym wszystkie etapy badań klinicznych zostały wykonane - tłumaczył. - Mamy do czynienia z lekami, które są bezpieczne - podkreślił i dodał, że "zadziwia lęk przed szczepionką, który chyba dwukrotnie częściej występuje w polskiej populacji niż lęk przed chorobą i jej konsekwencjami". 

- Brakuje świadomości, czym jest zapalenie płuc wywołane przez COVID-19. Pamiętajmy, że to choroba, która jest potwornie ciężka - dodał pulmonolog.

ZOBACZ TAKŻE
pap zaczyński 1200.jpg
Dr Zaczyński: dopóki się nie wyszczepimy, transmisja koronawirusa nadal nam grozi

"Polisa na życie"

Prof. Adam Antczak podkreślił, że "czeka z potworną niecierpliwością", żeby mógł się zaszczepić. Przyznał, że "bardzo się cieszy", że po 2 tyg. po otrzymaniu drugiej dawki preparatu będzie immunokompetentny, czyli będzie miał odpowiedni poziom przeciwciał.

Specjalista podkreślił, że jako pulmonolog pracuje z ciężkimi przypadkami chorób, zapaleniami płuc i zakażeniami układu oddechowego. - W moim szpitalu jest oddział covidowy i pocovidowy. Całe miesiące myślę o tym, że się nie zakazić. Jeśli teraz się zaszczepię, przyjmę polisę ubezpieczeniową na życie i swoje bezpieczeństwo - zaznaczył.

W opinii gościa PR24 zaszczepienie się jest więc "sposobem, żeby się nie bać, również o bliskich".

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Adam Antczak, pulmonolog
Data emisji: 30.12.2020
Godzina emisji: 10.09

Polskie Radio 24/ms, IAR

Czytaj także

Prezes ARM o dostawach szczepionek: zamówienia obsługiwane w super ekspresowym tempie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 17:18
System dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19 został tak przygotowany, by jak najlepiej wykorzystać 120-godzinny czas ważności szczepionek - poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową Michał Kuczmierowski
rozwiń zwiń