"Adaptowanie do wymogów teologicznych i ducha czasów". Historyk sztuki o Bożym Narodzeniu w malarstwie

2020-12-25, 12:00

"Adaptowanie do wymogów teologicznych i ducha czasów". Historyk sztuki o Bożym Narodzeniu w malarstwie
Obraz Gerarda van Honthorsta "Adoracja dzieciątka przez pasterzy". Foto: domena publiczna

- Motyw Bożego Narodzenia jest jednym z najwspanialszych tematów dla malarstwa - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Napiórkowska, historyk sztuki.

O Bożym Narodzeniu widzianym oczami artystów malarzy mówiła w PR24 dr Justyna Napiórkowska. Jak powiedziała, malarze wykorzystywali ten motyw od IV wieku, a jego interpretacja zmieniała się w zależności od czasów jakich dotyczyła dana epoka.

- Przedstawienia Bożego Narodzenia głównie bazują na ewangelii św. Łukasza. Cechą najważniejszą było adaptowanie scen do wymogów teologicznych i ducha czasów. Artyści umieszczali te sceny w swoich czasach, a szczególnym momentem jest sztuka renesansu - powiedziała historyk sztuki.


Powiązany Artykuł

święta rodzina szopka pixabay-1200.jpg
Dziś uroczystość Narodzenia Pańskiego. Święto upamiętniające narodziny Chrystusa

"Zatroskana Maria"

Jak podkreśliła, motywem który pojawia się zawsze, są zwierzęta. - Rozbudowanie tej sceny zawdzięczamy św. Franciszkowi, który tworzył teatralne przedstawienia. Wół jest symbolem ludu Izraela, a osiołek jest interpretowany jako symbol pogan czyli dwóch części świata - powiedziała dr Justyna Napiórkowska.

Przypomniała o scenie szczególnie ciekawej, a mianowicie zatroskanej Marii, która w taki sposób jawi się na obrazach malarzy przy narodzinach dziecka. - Maria opowiada nam to wszystko co będzie dalej, że historia zaprowadzi nas na Golgotę - powiedziała.


Posłuchaj

Dr J. Napiórkowska o Bożym Narodzeniu widzianym oczami artystów ("Gość PR24") 22:45
+
Dodaj do playlisty

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: dr Justyna Napiórkowska (historyk sztuki)

Data emisji: 25.12.2020

Godzina: 11.30 

Polecane

Wróć do strony głównej