X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Marcin Roszkowski: polski węgiel jest za drogi, aby był opłacalny dla gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 12:25
- Tylko otwieranie nowych kopalń jest rozwiązaniem dla sektora. W miejscach, gdzie obecnie węgiel jest wydobywany, jest on za głęboko i jest za drogi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Roszkowski, ekonomista z Instytutu Jagiellońskiego.
Audio
  • Problemy polskiego górnictwa. Dr M. Roszkowski: tylko otwieranie nowych kopalń jest rozwiązaniem ("Gość PR 24")
Marcin Roszkowski
Marcin RoszkowskiFoto: PR24/JW

Rząd rozpoczął rozmowy z górniczymi związkami zawodowymi dotyczące mechanizmu finansowania spółek górniczych. Ma to związek z uchwaleniem nowego budżetu unijnego. Celem, jaki postawili sobie rządzący, jest podpisanie z górnikami umowy o restrukturyzacji tej branży. Wiceminister aktywów państwowych poinformował, że podczas wtorkowego spotkania osiągnięto porozumienie w sprawie pierwszych decyzji. – Podczas wczorajszych rozmów z górnikami ustalono, że umowa ma być podpisana w lutym. Dziś kolejne rozmowy z pozostałą częścią środowiska - powiedział Artur Soboń.

"Polski węgiel jest za drogi"

energia odnawialna1200.jpg
Eksperci: inwestycje w zielone technologie i ekologiczne górnictwo będą ważnym elementem odbudowy gospodarki

Gość Polskiego Radia 24 uważa, że polski węgiel jest za drogi, aby był opłacalny dla gospodarki. - Gdyby węgiel był tani, to polski sektor mógłby go eksportować i polityka klimatyczna nie miałaby tutaj jeszcze do 2049 roku znaczenia. On jest po prostu za drogi, aby go palić w polskiej energetyce czy eksportować - powiedział dr Marcin Roszkowski.

Czytaj także:

- Polski węgiel powoli się kończy. Jest to sektor, który skutecznie nie konkuruje na rynku. Gdybyśmy nie mieli takiego zapotrzebowania to ten sektor już dawno by upadł - stwierdził.

Nowe kopalnie

Zdaniem ekonomisty jedynym ratunkiem dla osiągnięcia odpowiedniej ceny końcowej węgla kamiennego jest otwarcie nowych kopalń. - Związkowcy postulują rzeczy, które są nierealne. Sektor górniczy, nawet jak by nie było polityki klimatycznej w Polsce, i tak byłby w tym samym stanie. On jest po prostu nieefektywny - zaznaczył ekspert.

- Tylko otwieranie nowych kopalń jest rozwiązaniem dla sektora. W miejscach, gdzie obecnie węgiel jest wydobywany, jest on za głęboko i jest za drogi. Im głębiej się schodzi, tym on jest droższy - dodał.

Posłuchaj
19:28 _PR24_AAC 2020_12_16-11-09-07.mp3 Problemy polskiego górnictwa. Dr M. Roszkowski: tylko otwieranie nowych kopalń jest rozwiązaniem ("Gość PR 24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Marcin Roszkowski (ekonomista, Instytut Jagielloński)
Data emisji: 16.12.2020
Godzina emisji: 11:09

dz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub Wiech: najbliższe lata będą czasem nadrabiania zaległości w energetyce

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 11:30
Biorąc pod uwagę zaostrzającą się politykę klimatyczną Unii Europejskiej, nadchodzące lata zapowiadają się jako okres szybkiego nadrabiania zaległości w polskiej energetyce, zwłaszcza jeżeli chodzi o przejście na energię bardziej przyjazną środowisku - mówi portalowi PolskieRadio24.pl zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.com Jakub Wiech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: przyszłość górnictwa i całej gospodarki zależy od wygranej z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 18:03
- Przed nami wielkie wyzwanie, by polskie górnictwo nie zatraciło swojego potencjału. Potrzebujemy, aby stawało się coraz bardziej nowoczesne, coraz czystsze i coraz bezpieczniejsze - powiedział premier Mateusz Morawiecki w barbórkowym wystąpieniu adresowanym do górników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń: środowisko górnicze rozumie rynek i potrzebę transformacji górnictwa

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 09:00
– Rząd dąży do tego, aby całe środowisko górnicze podpisało umowę dotyczącą restrukturyzacji branży – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa.
rozwiń zwiń