X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gospodarcze konsekwencje szybkiego odchodzenia od węgla. Konferencja EuroPower

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 14:50
Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala powiedział, że ścieżka dekarbonizacji, przewidziana w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, oznacza zmniejszenie mocy produkcyjnych o 70 procent w ciągu niespełna 20 lat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/1968

Podczas konferencji energetycznej EuroPower prezes PGG mówił, że dekarbonizacja oznacza także zmniejszenie zatrudnienia o ponad 27 tysięcy z 41 tysięcy osób, pracujących w PGG w ubiegłym roku.

Zaznaczył, że szybki proces odchodzenia od węgla będzie miał przełożenie na sytuację lokalnego rynku pracy. W niektórych powiatach na Śląsku może spowodować zwiększenie bezrobocia do prawie 40 procent.

górnictwo 1.jpg
Jaki jest długofalowy model transformacji polskiego górnictwa?

- Dane te są bardzo prawdopodobne i mają duże szanse zmaterializowania się w momencie, kiedy scenariusz odchodzenia od węgla będzie bardzo szybki i radykalny - dodał Tomasz Rogala.

Posłuchaj
00:30 10745829_2.mp3 Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala - o skutkach szybkiego procesu odchodzenia od węgla i przełożeniu tego na sytuację lokalnego rynku pracy. (IAR)

 

Z zaprezentowanych przez niego szacunków wynika, że w "szybkim i radykalnym" scenariuszu doszłoby by wielokrotnego wzrostu bezrobocia w szeregu powiatów Górnego Śląska. W przypadku Rudy Śląskiej wzrost ten byłby 10-krotny, z 3 do 30 proc. W powiatach rybnickim i wodzisławskim bezrobocie skoczyłoby z 6 do 38-39 proc, w bieruńsko-lędzińskim z 3 do 37 proc., a w mikołowskim z 4 do 15 proc.

Posłuchaj
00:12 10745829_1.mp3 Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala - o dekarbonizacji oraz skutkach ograniczenia wykorzystania węgla. (IAR)

Jednocześnie, jak wynika z prezentacji PGG, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji byłby w stanie dostarczyć co roku najwyżej 200 mln euro nowych środków. Przy założeniu, że Polska otrzyma 20 proc. z Funduszu w wysokości 7,5 mld euro, rozłożonych na 10 lat.

Tymczasem, jak wskazywał prezes PGG, dziś polskie górnictwo węgla kamiennego generuje przepływy pieniężne na poziomie 4 mld euro rocznie, czyli 20 razy więcej, niż nowe środki z FST. Dodatkowo zasila budżety samorządów kwotą 3 mld zł rocznie i co roku kupuje sprzęt i usługi za 200 mln euro.

PGE to największy producent węgla energetycznego w Unii Europejskiej.

IAR/PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jaki jest długofalowy model transformacji polskiego górnictwa?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 13:17
Ostatnia polska kopalnia zostanie zamknięta w 2049 roku – takie są założenia porozumienia podpisanego między stroną rządową a górniczymi związkowcami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soboń: wszyscy pracownicy górnictwa będą mogli spokojnie dokończyć pracę w swoim zawodzie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 17:25
Przystępujemy do prac nad dużą umową społeczną, która gwarantuje zgodę na transformację polskiego górnictwa i polskiej energetyki, co jest możliwe przy zgodzie Komisji Europejskiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, komentując podpisane w zeszłym tygodniu porozumienie z górniczymi związkami, które zakończyło spór o kształt reformy górnictwa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron wyemituje obligacje wartości 1 mld zł. Na rozwój strategii "zielonego zwrotu"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 14:40
Grupa energetyczna Tauron wyemituje pięcioletnie obligacje o wartości 1 miliarda złotych, które obejmą inwestorzy krajowego rynku finansowego. Emisję zaplanowano na 30 października, a w przedsięwzięcie zaangażowane jest konsorcjum banków: Santander Bank Polska, PKO BP, Pekao i Erste Group Bank.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soboń: wkrótce zaczynamy rozmowy z Brukselą o wsparciu dla górnictwa

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 08:12
Wiele wskazuje na to, że wsparcie dla górnictwa odbędzie się na drodze decyzji indywidualnej, w oparciu o traktaty - mówi w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych oraz pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
rozwiń zwiń