X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Podatek handlowy od 2021 roku. Prof. Modzelewski: do tej pory system wspierał duże struktury

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 16:57
- To, że (podatek handlowy - red.) wejdzie w tym czasie, to trochę przypadek, a jeśli komuś za to "dziękować", to właśnie tym lobbystom, którzy go zablokowali, bo moglibyśmy go mieć już od 2016 roku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, odnosząc się do zapowiedzi, że od początku 2021 roku zacznie funkcjonować blokowany dotąd podatek od sprzedaży detalicznej.
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: PR24

- Podatek od sprzedaży detalicznej wyrówna szanse między dużymi dyskontami a polskimi sklepami. Wpływy z niego sięgną w 2021 r. ok. 1,5 mld zł - mówił w Polskim Radiu 24 minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. W Polskim Radiu 24 o tzw. podatku handlowym mówił także prawnik i ekonomista prof. Witold Modzelewski.

T. KOŚCIŃSKI.jpg
Minister finansów uspokaja: pieniądze na programy socjalne mamy zabezpieczone

"Do tej pory system podatkowy wspierał duże struktury"

Gość PR24 stwierdził, że sprawa tzw. podatku handlowego pokazuje sposób funkcjonowania Unii Europejskiej. - Ja przypomnę, że to było uchwalone cztery lata temu, natomiast zostało potem umiejętnie zablokowane wnioskiem oczywiście lobbystycznym, jakoby ten podatek wprowadzał niedozwoloną pomoc publiczną - mówił prof. Witold Modzelewski.

Jak zaznaczył, wniosek w toku postępowania przed unijnymi trybunałami został odrzucony. Zdaniem eksperta, wniosek od początku był "zupełnie absurdalny". - Ale wiadomo, chodziło o zablokowanie jego wejścia w życie - wyjaśnił.

- On teraz, po tym długim okresie "peregrynacji proceduralnych", wreszcie stanie się prawem. A wiemy, że jest to coś istotnego, zwłaszcza z punktu widzenia konkurencji na rynku detalicznym, która do tej pory - przez system podatkowy - preferowała duże struktury, które i tak są silniejsze od małych i średnich przedsiębiorstw - mówił prof. Witold Modzelewski.

Zobacz także:

"Można podziękować tym, którzy go blokowali"

podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Eksperci: dodatkowe podatki i składki zniechęcą firmy do aktywności inwestycyjnej

Gość PR24 odniósł się także do zarzutów, że wprowadzenie tego podatku od początku 2021 roku jest zabiegiem rządu, by ratować sytuację finansową państwa. - To, że on wejdzie w tym czasie, to można powiedzieć trochę nawet przypadek, a jeśli komuś za to "dziękować", to właśnie tym lobbystom, którzy go zablokowali, bo moglibyśmy go mieć już od 2016 roku - stwierdził prof. Modzelewski.

Ekonomista podkreślił także, że analizy wskazują, iż podatek handlowy będzie trudny do przeniesienia na konsumenta, a nawet jeśli będzie przeniesiony, to w na tyle niewielkiej części, że nie przyniesie to zysku sklepom wielkopowierzchniowym, za to nie będzie wyraźnie odczuwalne przez klientów.

Podatek handlowy

W lipcu 2016 r. Polska uchwaliła ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej, która weszła w życie od 1 września 2016 r. Podatek ten miał pierwotnie obowiązywać od września 2016 r., ale Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę w związku z jego wprowadzeniem. Wiosną 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził nieważność decyzji Komisji.

Następnie podatek handlowy miał obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., ale w związku z odwołaniem się KE od niekorzystnego dla niej wyroku TSUE, w grudniu 2019 r. przedłużono jego zawieszenie do 1 lipca 2020 r. W połowie tego roku, z powodu epidemii, został on jednak zawieszony do końca 2020 r.

Posłuchaj
24:24 PR24_MPLS 2020_12_03-15-33-10_Modzelewski.mp3 Prof. Witold Modzelewski o podatku handlowym ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Witold Modzelewski (prawnik, ekonomista, UW)
Data emisji: 03.12.2020
Godzina emisji: 15.33

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

Co dalej z podatkiem od sprzedaży detalicznej?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 11:05
Rada Ministrów ma we wtorek zająć się nowelizacją ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. O tej daninie mówili w Pulsie Gospodarki Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarczej), Piotr Soroczyński (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych) i Grzegorz Maliszewski (Bank Millennium).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To najlepszy okres w całym 30-leciu". Prof. Modzelewski o sytuacji Polski pod rządami PiS

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 15:49
- Pewnie historycy zajmujący się najnowszą historią napiszą o tym za parę lat. Kiedy powstaną pierwsze prace o historii gospodarczej naszego 30-lecia, bezspornie lata 2015-2019 będą uznane za najlepszy okres w całym 30-leciu z perspektywy nie tylko tych dwóch wskaźników - średniego wynagrodzenia i poziomu bezrobocia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, prawnik i ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Modzelewski: udało nam się uratować ekonomiczny potencjał firm

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 16:30
- Jeżeli w najbliższych tygodniach uda nam się opracować nowy program, który będzie wspierał popyt wewnętrzny, uda nam się uniknąć kryzysu - ocenił w Polskim Radiu 24 ekonomista prof. Witold Modzelewski.
rozwiń zwiń