X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Unia zaczęła inaczej interpretować praworządność". Prof. Drzonek o konflikcie wokół budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 21:08
- Wszyscy wiemy, czym jest praworządność. Problem w tym sporze polega na tym, że Unia zaczęła tworzyć własne rozumienie tego pojęcia. A decydowanie o tym, kto zachowuje się praworządnie, a kto nie, miałoby mieć znamiona uznaniowości o charakterze politycznym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Audio
  • prof. Maciej Drzonek o konflikcie wokół unijnego budżetu (Temat dnia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: symbiot/ Shutterstock

Warszawa i Budapeszt podtrzymały swoje negatywne stanowisko wobec rozporządzenia uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od przestrzegania praworządności.

W tej sytuacji uchwalenie unijnego budżetu stoi pod znakiem zapytania. Węgry już zgłosiły formalnie weto, a Polska wyraźnie mówi o możliwości jego zastosowania.

Piotr Gursztyn 1200.jpg
Gursztyn: postępowanie opozycji ws. weta dla budżetu UE jest krótkowzroczne

- Wszystkie strony sporu są zainteresowane tym, żeby uchwalić budżet Unii Europejskiej. Oczywiście chodzi tu także o fundusz odbudowy, który miałby zostać zaraz uruchomiony. Te środki poprawiłyby przede wszystkim sytuację państw, które są najbardziej zadłużone - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Drzonek. 

Jak zaznaczył, "te państwa są najbardziej zainteresowane, żeby jednak nie doszło do zablokowania budżetu, a wśród tych najbardziej zadłużonych państw – kraje południa Europy". - One będą zapewne naciskały na to, żeby prezydencja niemiecka osiągnęła kompromis - dodał.


Posłuchaj
22:03 PR24_AAC 2020_11_20-20-06-56.mp3 prof. Maciej Drzonek o konflikcie wokół unijnego budżetu (Temat dnia)

 

- Właśnie Niemcy jako kraj, który sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej, też są zainteresowane, aby ta prezydencja zakończyła się sukcesem, a nie dosyć istotną dyplomatyczną porażką, którą byłoby – bez względu na to, kto ma rację w tym sporze – nieuchwalenie, nieprzyjęcie budżetu na kolejne lata - podkreślił profesor.

Czytaj również:

Stwierdził również, że "wszyscy wiemy, czym jest praworządność". - Tu nie trzeba niczego interpretować. Moim zdaniem problem w tym sporze polega na tym, że Unia zaczęła inaczej interpretować praworządność. Zaczęła tworzyć własne rozumienie tego pojęcia. A decydowanie o tym, kto zachowuje się praworządnie, a kto nie, miałoby mieć znamiona uznaniowości o charakterze politycznym - wyjaśniał gość PR24. 

Jego zdaniem "w tym wypadku chodzi o rozwiązania, które wychodzą poza unijne traktaty". - Na mocy rozporządzenia, czyli aktu niższego rzędu, próbuje się zastępować pewne ustalenia, które są zapisane w traktatach europejskich, czyli w prawie pierwotnym. Oczywiście prawo pierwotne można zmieniać, ale powinno to się dziać z udziałem wszystkich członków Unii - podsumował Maciej Drzonek.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Maciej Drzonek 
Data emisji: 20.11.2020
Godzina emisji: 20.06

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Komisja Europejska chce władzy, która nie jest przewidziana w unijnych traktatach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 08:23
- Komisja Europejska nie może być w jednej osobie prokuratorem i sędzią – wskazał w czwartek na łamach "Rzeczpospolitej" wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
rozwiń zwiń