X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To narzędzie do obalania rządów". Prof. Reginia-Zacharski o powiązaniu budżetu UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 10:57
- Przyjęcie narzędzia warunkowości, czyli powiązania budżetu UE z zasadą praworządności, byłoby niebywale skutecznym i szybkim w działaniu narzędziem tak naprawdę do obalania rządów wyłanianych w demokratycznych wyborach - mówił prof. Jacek Reginia-Zacharski w Polskim Radiu 24.
Sala obrad Parlamentu Europejskiego
Sala obrad Parlamentu EuropejskiegoFoto: Alexandros Michailidis/shutterstock

Szef Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedzieli w czwartek po wieczornym szczycie UE dalsze rozmowy na temat wypracowania kompromisu w sprawie warunkowości i jak najszybszego wdrożenia wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy. Wcześniej Polska i Węgry zagroziły zawetowaniem budżetu, jeśli wypłata środków zostanie powiązana z mechanizmem kontroli praworządności. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Sobolewski 1200.jpg
Krzysztof Sobolewski: Polska, Węgry, Słowenia bronią praworządności w UE

Warunkowość odbierze nam suwerenność?

Gość PR24 powiedział w audycji, że mechanizm warunkowości wypłaty środków jest - o czym w Europie mówi się wprost, chociaż nie ma tego w żadnych dokumentach - stworzony właśnie po to, by uderzać w Polskę i Węgry. Dodał, że mechanizm ten jest wprowadzany "boczną ścieżką, żeby nie powiedzieć tylnymi drzwiami".

- Jeśli to narzędzie zostałoby rzeczywiście zrealizowane - a myślę, że możemy przyjąć, że nie zostanie - w takim kształcie, który został zaproponowany przez prezydencję niemiecką (...), to byłoby to niebywale skuteczne i szybkie w działaniu narzędzie tak naprawdę do obalania rządów wyłanianych w demokratycznych wyborach - mówił prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Zobacz także:

Co jest polską racją stanu?

Politolog poruszył także zagadnienie polskiej racji stanu, której naruszanie zarzuca premierowi Mateuszowi Morawieckiemu m.in. Borys Budka, przewodniczący PO. Ekspert podkreślił, że najważniejsze interesy państwa to interesy strategiczne i - jeszcze ważniejsze - interesy żywotne. Te ostatnie umieściłby właśnie w kategorii "racji stanu", widząc tam przede wszystkim niepodległość, suwerenność, integralność granic.

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
"Czas goni Unię i niemiecką prezydencję". Dziennikarka o próbach uchwalenia budżetu UE

- Racją stanu Rzeczpospolitej Polskiej jest dbanie o te elementy, o których mówiliśmy. Dlatego że jeśli nie mamy niepodległości, to nawet jeśli będziemy mieli budżet, to w sytuacji strukturalnej podległości ośrodkom zewnętrznym, w każdym momencie jesteśmy w sytuacji, w której te środki mogą zostać odebrane - mówił prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Posłuchaj
15:40 PR24_MPLS 2020_11_20-09-42-40_Reginia_Zacharski.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o negocjacjach budżetowych w UE ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ)
Data emisji: 20.11.2020
Godzina emisji: 09.42

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

Kleina: jeżeli premier uważa, że w Polsce jest praworządność, to nie ma czego się bać

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 18:00
- Pan premier w lipcu tego roku zgodził się na połączenie budżetu z kwestią praworządności - powiedział w Polskim Radiu 24 Kazimierz Kleina, senator KO, odnosząc się do negocjacji dotyczących budżetu Unii Europejskiej i kwestii powiązania funduszy z zasadami praworządności.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"UE nie może sobie pozwolić na kompromis". Soros atakuje Polskę i Węgry

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 21:15
George Soros wezwał Unię Europejską, by nie uginała się pod sprzeciwem Polski i Węgier ws. powiązania budżetu UE z praworządnością - informuje portal Business Insider. Miliarder uderzył również w Jarosława Kaczyńskiego oraz Viktora Orbána.
rozwiń zwiń