X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Budżet UE a praworządność. Publicysta: weto Polski ma charakter czysto taktyczny

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 15:07
- Jesteśmy za wetem, ale rządu nie stać na to, by powiedzieć budżetowi unijnemu "nie" na stałe i znaleźć się na kompletnym marginesie. Weto ma zatem charakter czysto taktyczny - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna").
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Rafał Guz

Tematem audycji było wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Sejmie dotyczące unijnego budżetu na lata 2021-2027. - Od połowy roku mimo wyborczego sukcesu Andrzeja Dudy mamy ciąg niefortunnych dla PiS zdarzeń. Opozycja jest w defensywie, bo po prostu nie ma większości rządowej. Widzimy jednak, że w tej chwili wszystko zmierza do dużej kulminacji związanej z unijnym budżetem. To może być punkt zwrotny, ale nie musi, w zależności od tego, jaki będzie finał - ocenił Grzegorz Osiecki.

Zbigniew Ziobro EN 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: polski rząd broni praworządności Unii Europejskiej

"Polska nie miała z tym problemu"

- Gdyby groziło nam odebranie pieniędzy, jesteśmy za wetem, ale rządu nie stać na to, by powiedzieć budżetowi unijnemu "nie" na stałe i znaleźć się na kompletnym marginesie. To wszystko spowoduje, że złość w naturalny sposób obróci się przeciwko rządowi. Weto ma zatem charakter czysto taktyczny. Praworządność to tylko dodatek do głównych zapisów rozporządzenia, których celem jest przestrzeganie tego, by unijne pieniądze były wydawane w sposób przejrzysty, a Polska nigdy nie miała z tym problemu - podkreślił. 

Posłuchaj
25:07 PR24_MPLS 2020_11_19-14-33-19.mp3 Grzegorz Osiecki o wecie Polski ws. unijnego budżetu (Temat Dnia/Gość PR24)

Jego zdaniem "wszystko ogniskuje się na zakresie rozporządzenia i na tym, co z nim zrobić. Wydaje mi się jednak, że Polska nie jest w stanie przeciągnąć struny, a żądanie Solidarnej Polski jest kompletnie nierealistyczne". - Po stronie rządu widać chęć do tego, żeby się dogadać i znaleźć wyjście i porozumienie. Inaczej grożą nam prowizoria budżetowe i kłopoty z wdrożeniem unijnego budżetu, a z drugiej strony kraje unijne mogą być zmuszone do płacenia pełnych składek. Fundusz Odbudowy jest najbardziej potrzebny krajom południowej Europy - zwrócił uwagę publicysta.

Czytaj także:

- Jeśli budżet wejdzie w życie, to właśnie Polska będzie największym wygranym. Jeszcze kilka lat temu nikt nie spodziewał się, że pieniądze unijne dla nas wzrosną. To dla nas olbrzymia szansa. Gdyby weto było twarde do końca, Polska będzie obwiniana o to, że nie skorzysta z olbrzymich pieniędzy, a są one potrzebne na rozruch polskiej gospodarki - zaznaczył. 

W audycji również o bieżących wydarzeniach politycznych z kraju.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

GośćGrzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna")

Data emisji: 19.11.2020

Godz. emisji: 14.33

pkr

Czytaj także

Prof. Paruch: to unijne organy przestają być praworządne, łamią normy wpisane do traktatów

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 10:28
- Od kilku lat organy Unii Europejskiej usiłują uzurpować różne uprawnienia, rozszerzając je bardzo wyraźnie, pozatraktatowo. W ten sposób łamią porządek prawny - powiedział prof. Waldemar Paruch, politolog z UMCS. - Propozycję połączenia wypłaty środków unijnych z praworządnością upowszechniono wtedy, gdy pojawiła się realna szansa osadzenia w Białym Domu Joe Bidena - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nierówne traktowanie i podwójne standardy w UE. Premier podał konkretne przykłady

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 18:30
- Mówimy głośne "tak" dla UE, ale głośne "nie" dla mechanizmów, które w nierówny sposób traktują Polskę i inne kraje członkowskie. Chcemy zapewnić zdolność państwa polskiego do realizacji naszych reform, naszej wizji działań - mówił premier Mateusz Morawiecki w środę w Sejmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier wskaże prawne aspekty weta wobec budżetu UE. Zapowiedział uchwałę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 19:35
- Chcę zaproponować na jutro uchwałę, w której będą ujęte wszystkie aspekty ws. budżetu UE od strony prawnej, legislacyjnej i regulacyjnej, najważniejsze, o których powiedziałem w Sejmie - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń