X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zawsze był z narodem". Dr Łatka o roli Kościoła w odzyskiwaniu niepodległości przez Polskę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 15:39
- W każdym z trzech zaborów Kościół katolicki brał udział na rzecz odzyskania niepodległości. Jego kluczową rolą było przede wszystkim podtrzymywanie tożsamości narodowej, zagrożonej przez zaborców - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka, historyk i politolog (IPN).
Krzyż - zdj. ilustracyjne
Krzyż - zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Rozmowa dotyczyła Święta Odzyskania Niepodległości i roli Kościoła katolickiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. - Kluczową rolą Kościoła było przede wszystkim podtrzymywanie tożsamości narodowej, zagrożonej przez zaborców. W każdym z trzech zaborów Kościół katolicki brał udział na rzecz odzyskania niepodległości. W zrywach Polaków da się wyraźnie zaobserwować rolę duchowieństwa - ocenił dr hab. Rafał Łatka.

Piłsudski wawel NAC-1200.jpg
Prof. Grzegorz Kucharczyk: 11 listopada to niepodległość pełną piersią, bez żadnych "ale"

- Kościół zawsze był z narodem. Zapewniał łączność, bo funkcjonował jako jedyna instytucja społeczna we wszystkich zaborach. Kapłani podtrzymywali również to, aby Polacy byli wierni Bogu i ojczyźnie. Ten proces powinniśmy widzieć szeroko, bo cała troska Kościoła o polski naród w XIX i XX w. była niezwykle istotna - podkreślił.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 wyróżnił m.in. postać kard. Aleksandra Kakowskiego - Z jego rąk władza przeszła do Piłsudskiego, ale też starał się, by wszyscy biskupi byli zjednoczeni w obliczu odzyskania niepodległości. Zebrani zostali przedstawiciele całej Polski katolickiej ze wszystkich granic rozbiorów. Kościół dostosował się do funkcjonowania w ramach II RP. Kapłani byli bardzo aktywni społecznie, część z nich była nawet w polskim Parlamencie, gdyż przyczynili się do odzyskania niepodległości - przypomniał historyk.

Posłuchaj
21:14 PR24_MPLS 2020_11_14-15-06-49.mp3 Dr Rafał Łatka o roli Kościoła katolickiego w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości (Temat Dnia/Gość PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: dr hab. Rafał Łatka (IPN)
Data emisji: 14.11.2020
Godzina emisji: 15.06

PR24/pkr

Czytaj także

Dmitrowicz: nie byłoby niepodległości gdyby nie sami Polacy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 14:13
- W 1914 roku była ogromna nadzieja, bo wreszcie po ponad wieku trzy państwa zaborcze stanęły do walki naprzeciwko siebie (...), ale sprawa polska była nieznana. Nikt o Polsce nie słyszał, nikt o Polsce nie wiedział, nikomu na Polsce tak naprawdę nie zależało - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń