X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Eugenika czystej postaci". Mateusz Wyrwich o postulatach radykalnej lewicy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 14:13
- Kościół jest za życiem, za niezabijaniem człowieka. Pojęcie "aborcji" jest eufemistyczne. Dzisiaj zabija się człowieka, który ma kilka tygodni, jutro zabije się człowieka, która ma 80 lat, bo jest nieproduktywny i nie powinien żyć. To jest eugenika czystej postaci - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich, publicysta tygodnika "Niedziela".
Uczestniczki protestu Strajku Kobiet blokujące miasta
Uczestniczki protestu Strajku Kobiet blokujące miastaFoto: East News/Tomasz Jastrzębowski
EN_premier1200.jpg
Premier: prawo wyboru to kwestia fundamentalna, ale jest ograniczone podstawowym prawem do życia

Gość red. Magdaleny Złotnickiej odniósł się do coraz agresywniejszych protestów proaborcjonistów. - To, co obserwujemy, to kolejny element walki lewicy przeciwko Kościołowi. Odkąd PiS objął władzę - w 2015 r. - zaczęła się tzw. ulica i zagranica. Każde zachowanie, które jest niezgodne z lewicową linią ideologiczną - jak decyzja Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji - będzie kontestowane - tłumaczył publicysta.

Czytaj także:

- To zjawisko się nasila - wyprowadzani są na ulice 14-15-latkowie, ludzie przyjeżdżają autobusami z mniejszych miasteczek. Z tego co wiem, takim osobom płaci się pieniądze za przyjazd. Na poprzednie manifestacje KOD-u czy czarnych parasolek również przyjeżdżali opłacani ludzie - mówił.

Posłuchaj
13:46 [PR24] PR24 (mp3) 27 październik_2020_10_27-11-33-09_for_media.mp3 Mateusz Wyrwich: w przekonaniu lewicy Kościół nie powinien mieć nic do powiedzenia (Temat dnia/Gość PR24)
1200_Lichocka_EN.jpg
Joanna Lichocka: odpowiedzialność za agresję na ulicach ponoszą politycy totalnej opozycji

- Lewica jest przekonana, że największym złem jest Kościół i Jarosław Kaczyński. W ich przekonaniu Kościół nie powinien mieć nic do powiedzenia. Tymczasem Kościół jest za życiem, za niezabijaniem człowieka. Pojęcie "aborcji" jest eufemistyczne. Dzisiaj zabija się człowieka, który ma kilka tygodni, jutro zabije się człowieka, który ma 80 lat, bo jest nieproduktywny i nie powinien żyć. To jest eugenika czystej postaci - podkreślił Mateusz Wyrwich.

***

TK orzekł, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu - jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty w całej Polsce organizowane m.in. przez ruch Strajk Kobiet. W poniedziałek wieczorem na placu Trzech Krzyży doszło do konfrontacji między protestującymi a osobami blokującymi dostęp do mieszczącego się tam kościoła pw. św. Aleksandra.

W stronę osób pod kościołem rzucono m.in. race i butelki. Dochodziło do przepychanek i bójek. Zaatakowano funkcjonariuszy, a jeden z nich został poparzony racą. Policja użyła gazu pieprzowego.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadziła: Magdalena Złotnicka
Gość: Mateusz Wyrwich (publicysta tygodnika "Niedziela")
Data emisji: 27.10.2020
Godzina emisji: 11.33

PR24/PAP/twitter.com
pb

Czytaj także

"Skali agresji nie da się niczym uzasadnić". Premier o protestach związanych z wyrokiem TK

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 10:26
- Chciałbym wierzyć, że wszyscy w Polsce nadal uważamy, iż każdy człowiek, bez względu na chorobę czy niepełnosprawność, musi być traktowany z godnością i szacunkiem. Dlatego w poczuciu tolerancji do innych poglądów apeluję do osób publicznych, ale i wszystkich innych, które wypowiadają się w przestrzeni publicznej, o ważenie słów -  powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żeby emocje nie przeszły w falę, za którą nie będzie już zatrzymania". Prymas Polski apeluje o dialog

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 11:38
- Naszą bronią nie jest walka, ale modlitwa - przekonywał we wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak, odnosząc się do protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Podkreślił też, że skala protestów, ich gwałtowność i ostrość są dla niego zaskakujące. Zaapelował do polityków o dialog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Celem jest obalenie rządu". Łukasz Jankowski o protestach ws. orzeczenia TK

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 12:15
- Aborcja jest katalizatorem i przyczynkiem do protestów, które są ciągiem dalszym niezgody, mniejszej, ale istotnej części społeczeństwa, na to, że rządzi opcja wybrana w demokratycznych wyborach, która im się nie podoba - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski (Radio Wnet).
rozwiń zwiń