Dr Tomasz Łabuszewski: Strzelecka 8 pokazuje skalę komunistycznych represji po wojnie

2020-10-25, 17:05

Dr Tomasz Łabuszewski: Strzelecka 8 pokazuje skalę komunistycznych represji po wojnie
Strzelecka 8 - Izba Pamięci. Foto: Strzelecka 8 - Izba Pamięci / IPN/ Facebook

- W Izbie Pamięci można obejrzeć ekspozycję stałą, pokazującą miejsca represji komunistycznych w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik stołecznego Biura Badań Historycznych IPN. Badacz podkreślił, że Rosja nie pozwala historykom na dostęp do dokumentacji sowieckiej represji w Polsce - stąd wiele jest białych plam.


Powiązany Artykuł

Pogrzeb Jerzego Popiełuszki PAP 1200.jpg
Rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości w jego rodzinnej parafii

W budynku przy ul. Strzeleckiej 8 w okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W latach 1944-45 mieściła się tam Kwatera Główna NKWD w Polsce, a w latach 1945–48 areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.


Posłuchaj

Strzelecka 8: rozmowa z Tomaszem Łabuszewskim (IPN) 24:52
+
Dodaj do playlisty

 

Dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik stołecznego Biura Badań Historycznych IPN mówi, że Strzelecka 8 to unikalny obiekt w skali ogólnopolskiej. Jak stwierdził, przewożono tu w 1945 roku najważniejsze osoby z kręgów konspiracji niepodległościowej i tam decydowały się ich dalsze losy. Niektóre osoby trafiały do więzienia przy 11 listopada, inne zsyłano do obozu specjalnego nr 11 do Rembertowa – tłumaczył.

Dr Tomasz Łabuszewski tłumaczył, że przy ulicy Strzeleckiej zachowało się sto kilkadziesiąt inskrypcji, wyrytych przez więźniów.

Istniał projekt wykupienia całego obiektu, mówił gość audycji, bo na wyższych piętrach mieściły się m.in. pomieszczenia, w których przesłuchiwano więźniów. Po wojnie były one zamieszkane przez rodziny współpracowników służb bezpieczeństwa.

Gość PR24 dodał, że obecnie zebrano około 250 nazwisk osób, które przeszły przez ten areszt, IPN stara się poszerzać tę bazę.

Takich obiektów na Pradze było więcej. 

Więcej o historii obiektu i powojennej historii Polski - w rozmowie.

***

"Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Tomasz Łabuszewski (IPN)
Data emisji: 25.10.2020
Godzina emisji: 15.44


Polskie Radio 24,IAR/

Polecane

Wróć do strony głównej