X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie zrobiliśmy spiżowego pomnika". Damian Żurawski o filmie o ks. Stanisławie Orzechowskim

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 16:31
- Chcieliśmy pokazać postać księdza, która wpłynęła na bardzo wiele osób we Wrocławiu i w Polsce. jesteśmy także jego wychowankami, to nie jest opowieść o fikcyjnej postaci, sami mogliśmy doświadczyć tego wpływu, ksiądz pokazał na, jak warto przeżyć swoje życie - mówił w Polskim Radiu 24 Damian Żurawski, który wraz z Magdaleną Piejko wyreżyserował film "Orzech. Zawsze chciałem być wśród ludzi".
kadr z filmu Orzech . Zawsze chciałem być wśród ludzi
kadr z filmu "Orzech . Zawsze chciałem być wśród ludzi"Foto: festiwalnnw.pl

Jury XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni przyznało nagrodę główną "Złoty Opornik" za filmowe przedstawienie historii ostatnich dziesięcioleci przez pryzmat niezwykłego człowieka i związanych z nim środowisk, które pomimo różnic otwierały drzwi do wolności dla Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego i filmu "Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi".

1200_Piejko.jpg
XII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Magdalena Piejko: ks. Orzechowski nie szedł na żadne kompromisy

Dokument "Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi" opowiada o kultowym, wrocławskim duszpasterzu akademickim księdzu Stanisławie Orzechowskim "Orzechu".

Damian Żurawski przypominał, że ks. Stanisław Orzechowski jest duszpasterzem akademickim we Wrocławiu, nie mniej znanym niż o. Jan Góra twórca spotkań młodych Lednica czy ks. Piotr Pawlukiewicz w Warszawie. - Ks. Orzechowski pojawiał w ważnych momentach historycznych, Pan Bóg wybiera takich ludzi, którzy gromadzą wokół siebie tłumy, po owocach możemy poznać, że nie jest to fałszywy prorok. W filmie wiele osób opowiada jak ważna była to postać w ich życiu - powiedział.

Jak zaznaczył, ks. Orzechowski nie lubi ani mediów, ani kamery. - Lubi być z ludźmi, jest zupełnie inni niż współcześni celebryci, także katoliccy, unika zamieszania i zgiełku wokół siebie. Prace nad zbieraniem materiałów, nad nagraniem jego świadków, pozyskaniem materiałów archiwalnych trwały pięć lat - relacjonował.

- W filmie nie skupiamy się na księdzu, nie robimy z niego spiżowego pomnika czy celebryty. Spotykamy się ze zwykłymi ludźmi, pracownikami fizycznymi, robotnikami czy biznesmenami, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach z księdzem, i właśnie przeglądając się w tych ludziach możemy zobaczyć z jaka postacią mamy do czynienia - podkreślał.

Posłuchaj
07:03 _PR24_AAC 2020_10_18-15-23-13.mp3 18.10.2020 Damian Żurawski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Podtytuł "zawsze chciałem być wśród ludzi" to jedna z dewiz głównego bohatera zaangażowanego w setki inicjatyw tworzących niezwykły duchowy koloryt Wrocławia oparty o silne wspólnoty i żywą wiarę.

Unikatowe materiały archiwalne ukazują kilka najważniejszych wątków z arcybogatego życia tego niezwykłego kapłana, takich jak słynna msza na wrocławskiej Zajezdni autobusowej, udział w strajku głodowym kolejarzy, współpraca z wrocławską "Solidarnością", pielgrzymki do Częstochowy czy budowanie jednego z najważniejszych wrocławskich studenckich ośrodków duszpasterskich – D.A. Wawrzyny.

Czytaj także:

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Damian Żurawski, reżyser filmu

Data emisji: 18.10.2020

Godzina emisji: 15.23

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Radio nagrodziło najlepsze dokumenty radiowe na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 15:00
Nagrodę Polskiego Radia w kategorii "Dokument Radiowy" XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni otrzymał reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Nagrodę wręczyła laureatowi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. – Żadna forma twórczości radiowej nie ukazuje życia lepiej – zarówno jego aspektów codziennych, jak i heroicznych – niż reportaż – mówiła podczas uroczystości zamknięcia Festiwalu, która odbyła się w niedzielę 27 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wieczna zima" wśród głównych zwycięzców Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 10:00
Film "Wieczna zima", który wyreżyserował Attila Szasz, wygrał konkurs na najlepszą fabułę na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Po złoto". Film dokumentalny o Władysławie Kozakiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 11:07
- Najpierw pokazujemy bardzo długą drogę, kiedy sportowiec dochodzi do Moskwy. To bardzo ciekawa historia jego wzlotów i upadków. Drugą rzeczą jest to, co się dzieje po igrzyskach. Natomiast gest Kozakiewicza jest kulminacją - powiedział w Polskim Radiu 24 Darek Dikti, producent filmu. Gościem audycji był także Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. 
rozwiń zwiń