X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Michał Sutkowski apeluje: 2/3 przypadków koronawirusa zależy od nas, przestrzegajmy zasad

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 13:00
- Dwie trzecie przypadków zależy od nas, więc nie musi to być 9 tys. i więcej, może być to 3 tys., a może 1,5 tys. Część jest oczywiście trochę dziełem przypadku i trochę niestety koniecznych interakcji. Ale jeżeli będziemy przestrzegać tych podstawowych zasad, to znaczy: dezynfekcja, maski, dystans - będzie dobrze, będzie lepiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Warszawskich Lekarzy Rodzinnych o rozwoju pandemii koronawirusa.
Dr Michał Sutkowski
Dr Michał SutkowskiFoto: PR24/PJ

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 9622 osób. To najwięcej stwierdzonych przypadków od początku epidemii – podał w sobotę resort zdrowia. Zmarło też 84 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim - 1485. W Polskim Radiu 24 o rozwoju pandemii mówił dr Michał Sutkowski.

prof. Włodzimierz Gut 1200_b.jpg
Prof. Gut: szansę spotkania z osobą zakażającą ma praktycznie każdy

"To nie jest stan korona-klęski"

Gość PR24 podkreślił, że takiego zachowania koronawirusa w okresie jesiennym należało się spodziewać, o czym lekarze mówili już od kilku miesięcy. - To nie jest stan korona-klęski, ale to jest stan, który jest w całej Europie bardzo niebezpieczny, dlatego bo mamy w całej Europie - na pewno teraz już można powiedzieć, jakkolwiek by to nie zabrzmiało - tę kolejną falę, czy kolejną odsłonę koronawirusa - mówił dr Sutkowski.

Wyjaśnił, że w Polsce pandemia ma charakter rozproszony, więc z koronawirusem można się zetknąć właściwie wszędzie. Szczególnie niebezpieczne jest to w dużych miastach. - Dużo wirusa w przyrodzie, dużo wirusa wokół nas, w nas. Wokół nas w tym sensie, że my się kontaktujemy, im większe miasta, tym więcej koronawirusa, więcej interakcji społecznych, więcej też nieodpowiedzialnych zachowań ludzi. Właśnie te zachowania w dużych miastach, Warszawa, Kraków, Poznań, Trójmiasto, a także inne miasta, powodują to, co powodują - mówił ekspert.

Czytaj również:

"2/3 przypadków zależy od nas"

koronawirus ludzie dzieci pap 1200.jpg
Od dziś nowe obostrzenia w związku z pandemią, 152 powiaty w strefie czerwonej. Zobacz wytyczne

Gość audycji podkreślił, że wzrost zakażeń ma szereg różnych przyczyn, jednak główna wynika z naszych działań. - Przede wszystkim z interakcji społecznych, z nieprzestrzegania zasad i to z całą mocą trzeba cały czas o tym mówić pomimo spotykanego przez nas, ekspertów, ale też polityków, hejtu - wyjaśnił dr Michał Sutkowski.

- Wiele rzeczy się na to składa, ale trzeba jedną rzecz powiedzieć przede wszystkim: dwie trzecie przypadków zależy od nas, więc nie musi to być 9 tys. i więcej, może być to 3 tys., a może 1,5 tys. Część (nowych przypadków - red.) jest oczywiście trochę dziełem przypadku i trochę niestety koniecznych interakcji. Ale jeżeli będziemy przestrzegać tych podstawowych zasad, to znaczy: dezynfekcja, maski, dystans - będzie dobrze, będzie lepiej - dodał.

Posłuchaj
21:02 PR24_MPLS 2020_10_17-11-34-32_Michał_Sutkowski.mp3 Dr Michał Sutkowski o pandemii COVID-19 ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Kolegium Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)
Data emisji: 17.10.2020
Godzina emisji: 11.34

PR24/jmo

Czytaj także

Ekspert: system ochrony zdrowia ostatnim odwodem, ważne, by zadziałały inne bezpieczniki

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 21:33
- Przebieg pandemii zależy nie tylko od działania systemu ochrony zdrowia. Istotne są też odpowiednia organizacja szkół, zachowanie dystansu społecznego, poważne traktowanie przez obywateli zasad higieny oraz noszenia maseczek, a także działanie systemu szybkiego wykrywania ognisk - powiedziała Maria Libura z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 4 tys. mandatów w ciągu doby. Policja sprawdza przestrzeganie obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 11:03
- Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 2 tys. osób, nałożyliśmy mandat na ponad 4 tys. osób, a w ponad 600 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował w sobotę rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.
rozwiń zwiń