X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Lewica się tego obawia". Iwo Bender o nominacji Amy Coney Barrett na sędzię Sądu Najwyższego USA

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 14:38
- Trwa poważna burza mózgów wśród demokratów, jaką przyjąć taktykę. Czy bardzo mocno uderzyć w osobę i w charakter nominatki, czy próbować zbojkotować wszelkie działania formalne i stwierdzić w związku z tym, że "ta pani nie jest sędzią, bo myśmy zbojkotowali" - mówił w Polskim Radiu 24 Iwo Bender o nominacji Amy Coney Barrett na sędzię Sądu Najwyższego USA.
Donald Trump i Amy Coney Barrett
Donald Trump i Amy Coney BarrettFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił, że nominuje konserwatywną prawnik i sędzię Amy Coney Barrett na stanowisko nowego sędziego Sądu Najwyższego. Barrett w najważniejszym sądzie USA ma zastąpić legendę amerykańskiego sądownictwa, Ruth Bader Ginsburg, która zmarła 18 września. W Polskim Radiu 24 nominację komentował Iwo Bender.

trump sedzia pap 1200 .jpg
Trump wskazał następcę sędzi Ginsburg. "Jeden z najbardziej błyskotliwych umysłów prawniczych"

Gość PR24 zwrócił uwagę, że już przy wcześniejszej nominacji Barret, kiedy była kandydatką na sędzię sądu okręgowego, demokratyczna senator Dianne Feinstein sugerowała, że poglądy religijne nominatki wpływają na jej działania. Wówczas w obronie Amy Coney Barrett stanęli wszyscy jej koledzy z wydziału bez względu na afiliacje polityczne.

Spór o nominację w Sądzie Najwyższym

Jak mówił Iwo Bender, wokół nominacji trwa spór, bo Demokraci uważają, że nowego sędziego Sądu Najwyższego powinien nominować nowy prezydent już po wyborach prezydenckich w listopadzie, tymczasem Republikanie - mający większość w decydującym w tej sprawie Senacie - chcą wyboru dokonać już teraz, ponieważ w przypadku wakatu w Sądzie Najwyższym jest ośmioro sędziów, co może prowadzić do impasu.

Czytaj również:

- Lewica obawia się bardzo sądu, w którym stosunek między konserwatystami a lewicowcami byłby 6 do 3, a z drugiej strony prawica obawia się tego, że w przypadku poważnych problemów czy wykroczeń dotyczących wyborów, sąd nie będzie w stanie spójnie działać i wydawać wyroków - wyjaśnił publicysta.

- Republikanie mają przewagę w Senacie, w związku z tym są w stanie przeprowadzić proceduralnie wszystkie głosowania i przesłuchania. Natomiast teraz trwa poważna burza mózgów wśród demokratów, jaką przyjąć taktykę. Czy bardzo mocno uderzyć w osobę i w charakter nominatki (...) - to jest jedna droga, którą mogą demokraci wybrać, a druga, to jest próba zbojkotowania wszelkich działań formalnych i stwierdzenia w związku z tym, że "ta pani nie jest sędzią, bo myśmy zbojkotowali" - dodał Iwo Bender.

Posłuchaj
24:28 PR24_MPLS 2020_09_27-13-32-56_Bender.mp3 Iwo Bender o nominacji Amy Coney Barrett na sędzię Sądu Najwyższego USA ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Iwo Bender (TV Republika)
Data emisji: 27.09.2020
Godzina emisji: 13.33

IAR/PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trump: po śmierci Ginsburg stosowny byłby wybór kobiety do Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 03:40
Prezydent USA Donald Trump ocenił w sobotę, że po śmierci Ruth Bader Ginsburg wybór kobiety na jej miejsce w Sądzie Najwyższym "byłby stosowny". Dodał, że wśród jego potencjalnych kandydatek jest Amy Coney Barrett i Barbara Lagoa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy, aby były uczciwe". Trump krytycznie o wyborach pocztowych w USA

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 05:47
Amerykański prezydent Donald Trump wznowił krytykę głosowania w wyborach prezydenckich za pośrednictwem poczty, nazywając je oszustwem. - Chcemy, aby wybory były uczciwe, ale nie wiem, czy to możliwe, biorąc pod uwagę całą sytuację - mówił przed odlotem na Florydę.
rozwiń zwiń