X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Marek Kornat: ZSRR ponosi współodpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 16:55
- Z historykami niemieckimi można dyskutować, przy wszystkich różnicach, ten dialog funkcjonuje w historiografii. Natomiast to, co się dzieje po stronie Rosji, uniemożliwia jakąkolwiek rzeczową wymianę argumentów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat (Instytut Historii Polski PAN).
Pakt Ribbentrop-Mołotow został podpisany 23 sierpnia 1939
Pakt Ribbentrop-Mołotow został podpisany 23 sierpnia 1939 Foto: Wikipedia / domena publiczna

Pakt Ribbentrop-Mołotow został podpisany 23 sierpnia 1939. Jednak ostatecznego podziału Polski dokonano ponad miesiąc później, 28 września, podpisując tzw. II pakt Ribbentrop-Mołotow.

Odzwierciedlenie medialnego trendu?

1-wrzesnia-663.jpg
"A więc wojna!". Komunikat Polskiego Radia z 1 września 1939 roku

Jak zauważył prof. Marek Kornat, w kwestii ustalenia przyczyn wybuchu II wojny światowej główny nurt historiografii rosyjskiej podąża za tym, co mówi państwo i władza ustami Władimira Putina. - Mamy do czynienia z polityką obrony dziedzictwa Rosji w tym Związku Sowieckiego. Zestawienie dwóch państw totalitarnych jest w tym ujęciu nie do przyjęcia - zaznaczył. 

Posłuchaj
20:07 _PR24_AAC 2020_09_01-15-34-19.mp3 01.09.2020 prof. Marek Kornat (Polskie Radio 24 / Temat dnia)

 - Władimir Putin twierdzi, że Rosja nic Polsce nie zabrała, tylko odebrała to, co jej się należało, co Polska uzyskała niesłusznie traktatem ryskim, rozciągając swoją granicę wschodnią poza linię Curzona. Przy tego typu rozmowie nie jest możliwy skuteczny dialog czy owocne spotkanie z historykami rosyjskimi - dodał gość audycji.

"Związek Sowiecki odegrał kolosalną rolę w wywołaniu II wojny światowej"

Jak dodał historyk, Hitler był przygotowany do wydania decyzji rozprawienia się z Polską bez względu na wszystko. - Związek Sowiecki rękami Stalina zapewnił mu najkorzystniejsze warunki i pomoc, by tę wojnę uskutecznić. Związek Sowiecki odegrał kolosalną rolę w wywołaniu II wojny światowej, ponosi współodpowiedzialność za jej wywołanie. Nie wolno o tym zapomnieć, sprowadzać genezy II wojny światowej do akcji jednego aktora - Hitlera. Związek Sowiecki nie był państwem pokojowo nastawionym, o czym niestety część historyków zachodnich do dzisiaj mówi. Było to państwo zaborcze, agresywne, w sojuszu z Niemcami upatrujące olbrzymiej szansy rozszerzania swoich granic i rozprawienia się z Polską niejako w odwecie za klęskę 1920 r. - argumentował prof. Marek Kornat.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

*** 

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Marek Kornat

Data emisji: 01.09.2020

Godzina emisji: 15:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemiecka historiografia dot. II wojny światowej. Prof. Kucharczyk: mamy do czynienia z wykrzywieniem obrazu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 13:08
- Dominuje kwestia Holokaustu. Ważnym wątkiem jest także uparcie stosowane słowo "naziści". Znika perspektywa zasadnicza, to, że wojnę rozpoczęło państwo niemieckie - tak o historiografii naszych zachodnich sąsiadów mówił w audycji "Gość PR24" prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opinie prawników są rozbieżne". Prof. Madajczyk o reparacjach od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 13:45
- Opinie prawników są rozbieżne, a spór prawniczy i wymiana ekspertyz mogą trwać w nieskończoność - stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Andrzej Gil: Zachód nie jest wrażliwy na polskie odczucia historyczne

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 15:30
- Wybór na ambasadora Niemiec Arndta Freytaga von Loringhovena pokazuje, że Zachód nie jest wrażliwy na nasze odczucia historyczne. Wyobraźmy sobie, co by się działo, gdyby taka osoba została wysłana jako ambasador do Tel Awiwu - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń