X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Trwają końcowe prace". Mularczyk o raporcie ws. reparacji od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 09:25
- Raport ws. wysokości odszkodowania od Niemiec dla Polski za zniszczenia podczas II wojny światowej jest finalizowany, obecnie jest tłumaczony na języki niemiecki i angielski - podał poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Zapowiedział, że ogłoszenie raportu nastąpi po decyzji politycznej w tej sprawie.
Warszawa 1939 r.
Warszawa 1939 r.Foto: NAC

- Raport dotyczący wysokości odszkodowania dla Polski od Niemiec za zniszczenia dokonane podczas II wojny światowej jest finalizowany. To historyczne opracowanie, które obecnie jest tłumaczone na język niemiecki i język angielski - powiedział Mularczyk, który w poprzedniej kadencji Sejmu - od września 2017 r. - kierował pracami Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej.

Konieczna publikacja

Podkreślił też, że raport - w związku z tym, że trwają jeszcze końcowe prace - nie zostanie opublikowany 1 września, w 81. rocznicę wybuchu wojny.

morawiecki 1200 pap.jpg
"Tu objawił się barbarzyński zamysł Niemców". W Wieluniu premier uczcił rocznicę wybuchu II wojny światowej

- Myślę, że to od decyzji politycznej będzie zależało, kiedy i w jakich okolicznościach zostanie opublikowany. Mamy świadomość, że publikacja raportu, jest konieczna i nieunikniona, a jednocześnie niesie ze sobą dużą wagę natury międzynarodowej i zobowiązanie Niemiec do realizacji swoich historycznych i niespłaconych długów wobec Polski - powiedział.

Kompleksowe opracowanie

Poseł PiS dodał też, że znany jest mu szacunek strat wojennych, za które odpowiada III Rzesza Niemiecka okupująca Polskę w latach 1939-45.

- Od czasów powojennych nikt nie podjął się nowoczesnych badań nad stratami wojennymi. Oprócz raportu z 1947 roku nie powstało żadne kompleksowe dzieło i nasz raport wypełni tę lukę - mówił Mularczyk. Wyraził też przekonanie, że publikacja dokumentu nastąpi jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Nowe dane i wyliczenia

wester 1200 twitt.jpg
Prezydent oddał hołd poległym. Złożył kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego

Dopytywany o przyjętą w raporcie wysokość odszkodowań Mularczyk zaznaczył, że różni się ona od wynikającej z raportu z 1947 r. kwoty, którą po waloryzacji oszacowano na ok. 850 mld dolarów.

- Ta kwota funkcjonowała w obiegu publicznym i ona jest wiarygodna w oparciu o te dane i metodologię, które zastosowano wówczas, po wojnie, natomiast nasz raport jest raportem współczesnym, w którym przedstawimy swoje wyliczenia bazujące też na nowych danych i nowoczesnych metodologiach liczenia strat wojennych - wyjaśnił.

***

Od wybuchu II wojny światowej, która była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości mija 81 lat. Polska, której żołnierze uczestniczyli w większości kampanii wojennych na frontach całego świata, poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. Do dzisiaj rozmiar tych strat i zakres represji nie jest dokładnie znany; historycy szacują, że Polska straciła ok. 5,9 mln swoich obywateli. 

fc

Czytaj także

Sprawa reparacji wojennych. Większość Polaków popiera starania o odszkodowania

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 11:09
Jak informuje wpolityce.pl, ponad 50 procent Polaków popiera domaganie się reparacji wojennych od Niemiec. Wynika to z sondażu, który dla portalu przeprowadziła pracownia Social Changes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemcy dyskryminują ofiary z Polski". Poseł PiS o odpowiedzi na list b. więźniarki Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 13:35
Niemcy wypłacają rocznie około 58 milionów euro "najbardziej poszkodowanym podczas wojny Ocalonym Żydom z państw Europy Wschodniej" - wynika z listu Urzędu Kanclerskiego w Berlinie do byłej więźniarki obozu Auschwitz do którego dotarła redakcja portalu PR24. - To pokazuje, że państwo niemieckie w sposób wybiórczy traktuje ofiary II wojny światowej - komentuje sprawę poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
rozwiń zwiń