X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To było zwycięstwo nad władzą". Wyszkowski o strajku "Solidarności" z sierpnia 1980 r.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 18:16
- Strajk z sierpnia 1980 r. uznaję za niesłychany sukces. To było wymuszenie na sowieckiej władzy zgody na odrobinę wolności i zwycięstwo nad władzą - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista z czasów PRL.
Krzysztof Wyszkowski
Krzysztof Wyszkowski Foto: PR24

Gość Polskiego Radia 24 opowiadał o wydarzeniach z sierpnia 1980 r. - Nie mogłem wejść w skład władz strajkowych, ale wiem co się stało. Przez pierwsze trzy dni strajkiem kierował komitet Stoczni Gdańskiej, do którego Wałęsa włączył przedstawicieli różnych wydziałów stoczni. W ten sposób kontrolę nad komitetem przejęli ludzie dyrekcji i oni podjęli decyzję o zakończeniu strajku - przyznał Krzysztof Wyszkowski.

Andrzej Gwiazda 1200 PAP.jpg
Andrzej Gwiazda: w Polsce toczy się wojna pomiędzy pokoleniem NKWD i SB a pokoleniem AK

"Byliśmy przygotowani na śmierć"

- Nauczeni tym niepowodzeniem moi przyjaciele założyli na nowo strajk Solidarnościowy, do którego wezwano przedstawicieli innych zakładów i ten strajk od razu stał się strajkiem politycznym. Był przygotowany dość szeroko przez tych przedstawicieli - dodał.

Posłuchaj
21:18 PR24_MPLS 2020_08_22-17-36-35.mp3 Krzysztof Wyszkowski opowiada o wydarzeniach z sierpnia 1980 r. (Temat Dnia/Gość PR24)

Jego zdaniem "zawsze było trudno się porozumieć. Wałęsa nie przyszedł nawet na strajk. Nie był w żadnym wypadku liderem, ale pokornym słuchaczem i  wykonawcą pomysłów".  

Czytaj także:

- Ten strajk uznaję za niesłychany sukces. Byliśmy przygotowani nawet na śmierć. "Albo wolne związki zawodowe, albo niech nas rozstrzelają". Dziś czczenie porozumień jest haniebne. To było wymuszenie na sowieckiej władzy zgody na odrobinę wolności i zwycięstwo nad władzą. Wiedzieliśmy o tym, że może nam się uda wywalczyć minimalny postęp w demokratyzacji Polski, ale nie spodziewaliśmy się, że komunizm sam zapadnie się pod własnymi zbrodniami - podsumował. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Krzysztof Wyszkowski
Data emisji: 22.08.2020
Godzina emisji: 17.36

Posłuchaj
21:18 PR24_MPLS 2020_08_22-17-36-35.mp3 Krzysztof Wyszkowski opowiada o wydarzeniach z sierpnia 1980 r. (Temat Dnia/Gość PR24)

 

Polskie Radio 24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wiele mu zawdzięczamy". Prezydent o Henryku Wujcu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 18:11
"Jestem pewien, że My, żyjący dziś w wolnej, suwerennej i prawdziwie niepodległej Polsce, w której sami decydujemy o naszych sprawach, wiele Mu zawdzięczamy" - napisał na Twitterze Andrzej Duda o zmarłym działaczu opozycji demokratycznej z czasów PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrady Komisji Krajowej Solidarności w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Podpisano porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 15:01
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" obradowała w byłym areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie. Obecnie jest tu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych.
rozwiń zwiń