Prof. Jabłoński: należy zastanowić się, dlaczego niektórzy wybierają hasła LGBT, a nie związane z patriotyzmem

2020-07-30, 10:51

Prof. Jabłoński: należy zastanowić się, dlaczego niektórzy wybierają hasła LGBT, a nie związane z patriotyzmem
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/M.Moira

- Udało się narzucić narrację, że ci, którzy dokonują profanacji, czynią to w formie samoobrony, przed opresyjnym państwem i społeczeństwem ignorantów. Nie ma racjonalnej dyskusji o tym, że prawdziwym zagrożeniem jest uderzanie w podstawy czegoś, co nazywamy naszą kulturą i tożsamością - powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i filozof z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Bardzo szerokim echem odbiło się wydarzenie, do którego doszło w nocy z wtorku na środę, gdy grupa osób umieściła na warszawskim pomniku Chrystusa przed kościołem św. Krzyża tęczowe flagi i chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. Policja otrzymała też zgłoszenia o podobnych zdarzeniach dotyczących pomników Mikołaja Kopernika, Jana Kilińskiego oraz Syrenki Warszawskiej.

Powiązany Artykuł

1200_LGBT.jpg
"Nie możemy być bierni", "oburzająca prowokacja". Komentarze po skandalicznej akcji LGBT

Przyczyny przede wszystkim

Posłuchaj

Prof. Arkadiusz Jabłoński o profanacji pomnika Jezusa Chrystusa w Warszawie oraz podejściu społeczeństwa do kwestii patriotyzmu i wartości narodowych ("Temat dnia/Gość PR24") 17:35
+
Dodaj do playlisty

W związku z tym pojawiła się również dyskusja dotycząca tego, jak symbole narodowe i pojęcie patriotyzmu traktowane jest w dzisiejszej Polsce. Prof. Arkadiusz Jabłoński nawiązał do słów hetmana Jana Zamoyskiego o tym, że "takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie".

- Zbyt często oburzają nas skutki działań pewnych środowisk, natomiast nie przyczyny, które są często akceptowane. Cały system kultury, edukacji jest w Polsce tak zorganizowany, że ciągle nie opłaca się wychowywanie w duchu patriotyzmu - zwrócił uwagę filozof.

Powiązany Artykuł

Paweł Poncyliusz 1200.JPG
Poncyljusz o profanacji figury Chrystusa: zachowanie nieakceptowalne, trzeba to tępić, jak tylko się da

Uwypuklenie kwestii patriotyzmu

Podkreślił, że owszem, są w Polsce "bardzo udane działania o charakterze państwowym, które odwołują się do naszych działań tradycjonalnych, w czym Polacy chętnie uczestniczą i pozytywnie do tego podchodzą", jednak nie jest to przełożone na coś, co można nazwać uczeniem działań wartościująco-racjonalnych i celowo-racjonalnych opartych na patriotyzmie.

- Udało się to zrobić z kwestią rodziny. Od zawsze mówiło się, że jest najważniejsza, że jest podstawową komórką społeczną. Prosty ruch w postaci programu 500 Plus był przełożeniem sfery wartościującej na coś konkretnego, na pewien cel. Wskazano, że rodzina jest naprawdę istotna - zaznaczył prof. Jabłoński.

"Niektórym opłaca się głoszenie pewnych tez i realizowanie określonych programów"

Na tej podstawie rozmówca Michała Rachonia wskazał, że powinniśmy zastanowić się nad tym, że kilka młodych osób za bardziej atrakcyjne przyjmuje hasła oparte na ideologii LGBT czy treściach gender niż to, co powinno być ich podstawowym interesem, czyli istotę kultury polskiej, polskości, patriotyzmu.

Powiązany Artykuł

pomnik east news 1200 .jpg
"Element sterowanego szału". O. Marek Kotyński o profanacji figury Chrystusa

- W tym widziałbym kwestię zasadniczą. W dzisiejszym świecie niektórym opłaca się głoszenie pewnych tez i realizowanie określonych programów. Są na to dobre granty, konferencje oraz instytucje, które to finansują w wersji soft, co jest przygotowywaniem młodych umysłów do tego, że pewne kwestie są wartością - dodał socjolog z KUL.

Narzucenie narracji

W opinii gościa PR24 udało się narzucić narrację, że "ci, którzy dokonują profanacji, czynią to w formie samoobrony, przed opresyjnym państwem i społeczeństwem ignorantów". - Nie wytworzyliśmy być może racjonalnego mówienia o tym, że uderzenia w podstawy czegoś, co nazywamy naszą kulturą i tożsamością to prawdziwe zagrożenie dla nas wszystkich - powiedział.

Zaznaczył również, że wszystkie działania o charakterze patriotycznym "nikomu się nie opłacają, wymagają ciągłego bohaterstwa". - Mam wrażenie, że ci, którzy podejmują się wychowywania patriotycznego, są bohaterami lokalnymi, którzy muszą ciągle wywalczać przestrzeń do swoich działań. Zdecydowanie należy to zmienić - stwierdził prof. Arkadiusz Jabłoński.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i filozof z KUL
Data emisji: 30.07.2020
Godzina emisji: 09.41

Polskie Radio 24/db

Polecane

Wróć do strony głównej