X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To najlepszy okres w całym 30-leciu". Prof. Modzelewski o sytuacji Polski pod rządami PiS

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 15:49
- Pewnie historycy zajmujący się najnowszą historią napiszą o tym za parę lat. Kiedy powstaną pierwsze prace o historii gospodarczej naszego 30-lecia, bezspornie lata 2015-2019 będą uznane za najlepszy okres w całym 30-leciu z perspektywy nie tylko tych dwóch wskaźników - średniego wynagrodzenia i poziomu bezrobocia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, prawnik i ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: TB/PR24
1200_Duda_TT.jpg
Prezydent: wierzę w to, że wygra Polska ambitna, Polska rozwoju

Na początku rozmowy został przedstawiony szereg wskaźników gospodarczych i ekonomicznych z okresów rządów PO-PSL oraz rządów PiS. Gość Polskiego Radia 24 został zapytany o to, które z nich są najistotniejsze. Prof. Witold Modzelewski wskazał, że najważniejsze wskaźniki, przynajmniej z perspektywy "zwykłego człowieka", to: przeciętne wynagrodzenie oraz poziom bezrobocia.

Posłuchaj
24:41 080720-14-33-26-Modzelewski.mp3 Prof. Witold Modzelewski o sytuacji gospodarczej w Polsce ("Temat dnia / Gość PR24")

"W całym 30-leciu nie było lepszego okresu"

Jak wyjaśnił, te dwa wskaźniki, czyli przeciętne wynagrodzenie oraz poziom bezrobocia, są odczuwalne przez Polaków, nawet jeśli są pewnymi danymi statystycznymi, to jednak mają także charakter empiryczny, doświadczalny dla obywateli.

W swojej wypowiedzi gość PR24 wyszedł także poza porównanie dwóch okresów rządów - PO-PSL i PiS. Jak podkreślił, obecne wskaźniki są najlepsze nie tylko w porównaniu dwóch czteroleci, ale w całym 30-leciu od odzyskania suwerenności w 1989 roku.

- W całym okresie minionego 30-lecia przeżywaliśmy bardzo skomplikowane momenty historyczne. Te momenty były dla nas często trudne do zmierzenia przy pomocy tych wskaźników, bo na przykład nie obejmowały takiego zjawiska, jakim jest chociażby wpływ emigracji na wielkość zatrudnienia (...). Gdybyśmy chcieli te wszystkie wskaźniki sprowadzić do takiej - nazwijmy to - porównywalności w okresie dłuższym, to - odważę się na tego rodzaju tezę - prawdopodobnie będzie trudno nam znaleźć, niezależnie od tego, jakie mamy pod tym względem preferencje polityczne, lepszy okres w całym 30-leciu - mówił prof. Witold Modzelewski.

- Pewnie historycy zajmujący się najnowszą historią napiszą o tym za parę lat. Kiedy powstaną pierwsze prace o historii gospodarczej naszego 30-lecia, bezspornie lata 2015-2019 będą uznane za najlepszy okres w całym 30-leciu z perspektywy nie tylko tych dwóch wskaźników - dodał.

Zobacz także:

1200_Duda_TT.jpg
Andrzej Duda faworytem II tury wyborów prezydenckich. Nowy sondaż

"Bezprecedensowa pomoc państwa"

Wcześniej gościem Polskiego Radia był dr Marcin Kędzierski, który także mówił o sytuacji gospodarczej w Polsce. Ekspert został zapytany o naszą sytuację w kontekście kryzysu po pandemii koronawirusa.

Posłuchaj
08:13 080720-13-44-49-Kędzierski.mp3 Dr Marcin Kędzierski o sytuacji gospodarczej Polski po pandemii koronawirusa ("Temat dnia / Gość PR24")

- Prognozy Komisji Europejskiej są optymistyczne, one są na minusie, ale jednak są optymistyczne, ponieważ pierwotnie te prognozy były rozciągnięte od minus dwa do minus kilkanaście proc. Więc te minus cztery z haczykiem, to jest całkiem niezły wynik. Może się okazać, że będzie nawet lepszy - 

Jak podkreślił, jedną z głównych przyczyn tak dobrej sytuacji Polski jest bezprecedensowa pomoc państwa, którą rząd uruchomił już na początku kwietnia, a potem uzupełniał o kolejne tarcze antykryzysowe i finansowe. Gość PR24 zaznaczył, że w relacji do PKB polski pakiet antykryzysowy plasuje się w pierwszej trójce Unii Europejskiej obok Niemiec i Danii.

Zobacz także:

Więcej w nagraniach

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: dr Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 08.07.2020
Godzina emisji: 13.45, 14.33

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekonomista: kandydaci są świadomi, że bez inwestycji publicznych wyjście z kryzysu będzie niemożliwe

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 11:12
- Silna współpraca przyszłego prezydenta z rządem będzie decydująca dla bezpieczeństwa nas wszystkich. Wszyscy kandydaci są świadomi, że bez inwestycji publicznych zrealizowanie scenariusza złagodzenia i wyjścia z kryzysu po COVID-19 będzie niemożliwe - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Instrumenty tarczy antykryzysowej zadziałały znakomicie". Prof. Krysiak o rządowym wsparciu

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 15:18
- Znakomicie zadziałały instrumenty tarczy antykryzysowej. Mamy niskie bezrobocie, a Bank Centralny i różne instytucje analityczne w Brukseli prognozują, że wzrost gospodarczy w Polsce w następnym roku będzie wysoce dodatni - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z SGH. 
rozwiń zwiń