X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Motywy protestów były złożone". Prof. Konrad Białecki o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 13:45
- Pokojowe początkowo manifestacje w Poznaniu w czerwcu 1956 roku, przerodziły się w działania zbrojne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Białecki, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.
Fragment Pomnika Ofiar Czerwca 56.
Fragment Pomnika Ofiar Czerwca '56.Foto: domena publiczna

Tematem rozmowy był Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca. 28 czerwca 1956 roku, wybuchł pierwszy w PRL-u strajk generalny połączony z demonstracjami ulicznymi, krwawo stłumiony przez wojsko i milicję.

Przez propagandę PRL bagatelizowany jako wypadki czerwcowe lub przemilczany, obecnie przez część historyków i kombatantów określany także jako poznański bunt, rewolta lub powstanie poznańskie.

"Zawiedzione nadzieje"

poznań 1956.jpg
"Ludzie coraz mniej bali się władzy". Ekspert o Poznańskim Czerwcu 1956 roku

- Motywy protestów były złożone, a ekonomiczne nie wykluczały tych politycznych, a nawet religijnych. Chyba jednak u początków leżały zawiedzione nadzieje, że system który miał być nakierowany na lepsze losy robotników, okazał się dla nich gorszy i represyjny - mówił ekspert.


Posłuchaj
22:36 _PR24_AAC 2020_06_28-13-05-41.mp3 Prof. K. Białecki o wydarzeniach w Poznaniu w czerwcu 1956 r. ("Temat Dnia/Gość PR24")

 

Jak podkreślił, szczególnie w Poznaniu palącą kwestią były lokale mieszkalne, a dokładnie ich brak. Władze nie nadążały z budową nowych. Historyk przypomniał, że Poznań został w czasie II wojny światowej bardzo zniszczony, na dodatek część ludności przemieszczano spod miasta do jego centrum.

21 czerwca 2006 r. Sejm ustanowił 28 czerwca Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 r. - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie oddać hołd bohaterom, których odwaga i patriotyzm stały się kamieniem węgielnym późniejszych antykomunistycznych zrywów w Polsce – czytamy w przyjętej uchwale.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Konrad Białecki (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu, UAM)

Data emisji: 28.06.2020

Godzina: 13.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czerwiec – ważny miesiąc najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 21:00
Czerwiec 1956 i 1976 to czas, kiedy mieszkańcy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wyszli na ulice. W Polskim Radiu 24, w audycji „Pamiętaj, to Solidarność”, prof. Jerzy Eisler, historyk, mówił m.in. o podobieństwach i różnicach dotyczących obu wystąpień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Okrutna i grabieżna". Prof. Andrzej Zawistowski o reformie walutowej z 1950 roku

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 12:20
- Okradanie społeczeństwa przez system komunistyczny było normą, a reforma walutowa sprzed pół wieku była dla tego systemu narzędziem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zawistowski. 
rozwiń zwiń