X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ludzie coraz mniej bali się władzy". Ekspert o Poznańskim Czerwcu 1956 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 10:48
- Mieliśmy do czynienia z dość klasyczną sytuacją rewolucyjną. Z jednej strony społeczeństwo coraz wyraźniej dostrzegało, że system jest coraz słabszy i ludzie coraz mniej bali się władzy. Na to nałożył się drugi element - kryzys gospodarczy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Stachowiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
Tłum demonstrantów wlał się na czołg wysłany w celu uspokojenia sytuacji
Tłum demonstrantów wlał się na czołg wysłany w celu uspokojenia sytuacjiFoto: Instytut Pamięci Narodowej

21 czerwca 2006 r. Sejm ustanowił 28 czerwca Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 r. - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie oddać hołd bohaterom, których odwaga i patriotyzm stały się kamieniem węgielnym późniejszych antykomunistycznych zrywów w Polsce – czytamy w przyjętej uchwale.

Czytaj także: 

Sejm uczcił pamięć ofiar w pięćdziesiątą rocznicę obchodów wydarzeń czerwcowych. Jak podkreślono w uchwale protesty i strajki robotników w czerwcu 1956 r. w Poznaniu wybuchły w imię walki o wolność, chleb i sprawiedliwość. Przerodziły się one w zbrojne wystąpienie przeciwko ówczesnej władzy.

poznań czerwiec 56 663.jpg
Poznański Czerwiec - największa masakra w historii PRL

- Rok 1956 od samego początku był dość szczególny. Najpierw, w styczniu był 20. zjazd Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego, na którym Nikita Chruszczow potępił Stalina, swojego poprzednika. To spowodowało we wszystkich krajach bloku sowieckiego uruchomienie mechanizmu dyskusji, debaty - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Stachowiak. 

Jak podkreślił, drugą istotną rzeczą była pogarszająca się sytuacja gospodarcza w Polsce. - Były to konsekwencje tak zwanego planu sześcioletniego, który został wprowadzony w 1950 roku. Skierował on gospodarkę Polski na drogę ciężkiego przemysłu, szczególnie zbrojeniowego. Wiązało się to z zaniedbaniem rolnictwa, które było kolektywizowane, a także przemysłu lekkiego. To wszystko spowodowało, że na początku 1956 roku sytuacja gospodarcza w Polsce się załamała - podkreślił historyk. 

- Mieliśmy do czynienia z dość klasyczną sytuacją rewolucyjną. Z jednej strony społeczeństwo coraz wyraźniej dostrzegało, że ten system jest coraz słabszy, że nie jest to monolit, który był gdzieś na początku lat 50., ale że jest to system, który traci "zęby", swój represyjny charakter. Ludzie coraz mniej bali się władzy, a na to nałożył się kryzys gospodarczy - dodał profesor. 

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
24:49 _PR24_AAC 2020_06_28-09-34-59.mp3 prof. Paweł Stachowiak o Poznańskim Czerwcu 1956 roku (Temat dnia)

  

***

AudycjaTemat dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Paweł Stachowiak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 28.06.2020

Godzina emisji: 9.35

PR24/bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nos Kleopatry". Poznański czerwiec '56

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 07:30
Gościem audycji "Nos Kleopatry" był dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej. Rozmowa dotyczyła wydarzeń poznańskiego czerwca 1956 roku.
rozwiń zwiń