X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Jerzy Eisler o wydarzeniach z Czerwca '56 i '76: walka o godność i prawo

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 15:20
- Czerwiec '56 i Czerwiec '76 to dwie z erupcji, buntów społecznych, form sprzeciwu -  powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jerzy Eisler, historyk. To jedne z "miesięcy" w latach PRL, które, jak mówił, były elementem "jednego i tego samego kryzysu dyktatorskiej, niesuwerennej władzy".
Czołg na jednej z poznańskich ulic podczas Czerwca 56
Czołg na jednej z poznańskich ulic podczas Czerwca '56Foto: PAP/WOJCIECH KONDRACKI

28 czerwca 1956 roku robotnicy poznańskich Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

Podobnie czerwiec 1976 roku jest ważnym momentem nowożytnej historii Polski. Robotnicy podobnie jak wcześniej w Poznaniu i na wybrzeżu, wystąpili przeciwko komunistycznej władzy ze względu na drakońskie podwyżki cen, w tym żywności.

poznan-56-zobacz_663x364_.jpg
Poznań '56 - serwis specjalny

Posłuchaj
25:34 [PR24]PR24 (mp3) 27 czerwiec 2020 14_32_42.mp3 Prof. Jerzy Eisler o PRL-owskich "Czerwcach" (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

 

Polskie "miesiące"

Czerwiec '56 i Czerwiec '76 to, obok m.in. Marca '68, Grudnia '70 czy Sierpnia '80,  jedne z "miesięcy" w historii PRL, podczas których doszło do protestów i wystąpień przeciw rządowi. 

Zdaniem prof. Jerzego Eislera wszystkie te "miesiące" były elementem "jednego i tego samego kryzysu dyktatorskiej, niesuwerennej władzy", który trwał 45 lat. - Czerwiec '56 i Czerwiec '76 to dwie z takich erupcji, buntów społecznych, form sprzeciwu - podkreślił.

Prof. Jerzy Eisler to jeden z historyków, którzy zaproponowali określenia "powstanie poznańskie" na wydarzenia z 1956 roku. Wskazał na to, że użyte przez wojsko siły podczas tłumienia protestów były takie "jak w warunkach wojennych". 

Czytaj więcej:

"Walczyli o godność"

Mówiąc o obu "Czerwcach" historyk mówił, że "detonatorem" wystąpień była sytuacja ekonomiczna. - Dokładnie taki sam ekonomiczny "detonator" pojawi się 20 lat później, podczas wydarzeń z 1976 roku - powiedział. -  To pokazuje jak ekonomia była silnie związana z polityką - dodał.

Jednocześnie prof. Jerzy Eisler przestrzegł, żeby nie używać "banalizujących określeń", jakoby był to "bunt o kiełbasę". - Jeżeli ktoś tak mówi, niech ma świadomość, że w tym "buncie o kiełbasę" naprawdę zginęli ludzie. Oni walczyli o godność i prawo - zaznaczył na antenie PR24.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Jerzy Eisler, historyk

Data emisji: 27.06.2020 

Godzina emisji: 14:33

PR24/PAP/IAR, ms


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czerwiec – ważny miesiąc najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 21:00
Czerwiec 1956 i 1976 to czas, kiedy mieszkańcy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wyszli na ulice. W Polskim Radiu 24, w audycji „Pamiętaj, to Solidarność”, prof. Jerzy Eisler, historyk, mówił m.in. o podobieństwach i różnicach dotyczących obu wystąpień.
rozwiń zwiń