X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nos Kleopatry". Poznański czerwiec '56

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 07:30
Gościem audycji "Nos Kleopatry" był dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej. Rozmowa dotyczyła wydarzeń poznańskiego czerwca 1956 roku.
Audio
  • 28.06.2019. "Nos Kleopatry". Rozmowa o poznańskim czerwcu '56
Protestujący robotnicy z hasłem Żądamy chleba Fotografie wykonane przez funkcjonariuszy UB w celu identyfikacji manifestantów. Poznań, czerwiec 1956
Protestujący robotnicy z hasłem "Żądamy chleba!" Fotografie wykonane przez funkcjonariuszy UB w celu identyfikacji manifestantów. Poznań, czerwiec 1956 Foto: Zbiory NAC

28 i 29 czerwca 1956 roku w Poznaniu doszło do robotniczych protestów, które przerodziły się w walki uliczne. Spowodowane to było ogólnym niezadowoleniem z sytuacji panującej w kraju i regionie. Władze komunistyczne do stłumienia buntu użyły wojska. Po zakończeniu pacyfikacji, w przemówieniu radiowym premier Józef Cyrankiewicz wypowiedział słynne słowa: „Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewien, że mu tę rękę władza odrąbie w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji".

O wydarzeniach czerwca 1956 roku mówił w audycji "Nos Kleopatry" dr Paweł Sasanka z IPN. Zwrócił uwagę na uwarunkowania społeczne i polityczne tamtych dni. Podkreślił rolę panującego w Polsce systemu komunistycznego i to, jak społeczeństwo przyjmowała dyktat władzy. 

- Znaczenie kryzysu 1956 roku było fundamentalne dla oblicza systemu komunistycznego w Polsce i jego trwałej odmienności na tle innych krajów bloku. Polska zaczęła wyróżniać się na tle innych państw bloku komunistycznego, a wydarzenia 1956 roku miały fundamentalne znaczenie - powiedział dr Paweł Sasanka, który przypomniał, że dla robotników hasła dotyczące odwilży i liberalizacje życia społecznego, które rozpowszechniała ówczesna władza, okazały się hasłami bez pokrycia.

- Ludzie zrozumieli, że to puste słowa, za którymi nie idą rzeczywiste wartości - powiedział dr Paweł Sasanka i wyjaśnił, dlaczego bunt robotników w 1956 roku zaczął się właśnie w Poznaniu. 

- Zakłady im. Hipolita Cegielskiego to była firma z tradycjami. Ludzie tam pracujący jeszcze sprzed wojny pamiętali, czym była wydajna praca. A obserwowali niewydolność, zrywające się więzi kooperacyjne (...) W przypadku Wielkopolan ceniących etos pracy, to było szczególnie bolesne. Oni zgłaszali swoje postulaty. Ostrzegali. Byli nawet na negocjacjach w Warszawie, ale władza nie traktowała ich poważnie - przypomniał dr Paweł Sasanka.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska

Polskie Radio 24/tb

------------------------------

Data emisji: 28.06.19

Godzina emisji: 22.06

 

Czytaj także

Poznański Czerwiec. Pierwszy masowy bunt w PRL

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 11:48
– Nie był to pierwszy protest poznańskich robotników. Już w 1955 roku dochodziło do przerw w pracy, które miały dać kierownictwu do zrozumienia, że pracownicy są niezadowoleni. Nie groziły one jeszcze jednak komunistom utratą twarzy z powodu tego, że nie panują nad sytuacją – powiedział historyk prof. Konrad Białecki. W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o największej masakrze w Polsce po II wojnie światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Łukasz Jastrząb: za poznański czerwiec '56 i śmierć dziesiątek ludzi nikt do dzisiaj nie odpowiedział

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 15:27
- Do dzisiaj nikt nie odpowiedział za śmierć kilkudziesięciu osób. Nikt ze strzelających do robotników nie poniósł konsekwencji, nikomu nie udało się postawić zarzutów. Swego czasu komisja badania zbrodni próbowała przesłuchać Edwarda Gierka, który był szefem komisji badającej poznański czerwiec, ale prokuratorom nie udało się doręczyć wezwania na przesłuchanie - powiedział dr Łukasz Jastrząb, historyk i badacz wydarzeń czerwca '56.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Piotr Grzelczak: Czerwiec '56 był pierwszym wielkim zrywem antykomunistycznym

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 14:01
- Władze były rozsierdzone tym, co się wydarzyło w Poznaniu w czerwcu 1956 roku, to był pierwszy wielki zryw antykomunistyczny, który dodatkowo rozgrywał się na oczach świata - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Grzelczak, historyk z Biura Badań Historycznych. - Te protesty doprowadziły do dalszych antykomunistycznych przełomów - dodał Maciej Rosalak, historyk. 28 czerwca przypada 63. rocznica tamtych wydarzeń.
rozwiń zwiń