X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Łukasz Jasina: Rosjanie boją się wizyty Andrzeja Dudy w USA

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 16:35
- Dla Rosjan to jest ważne wydarzenie, to jest coś, czego się bardzo mocno boją. A do tego wszystkiego jest to też ważne wydarzenie geopolityczne. [...] Nie dziwię się, że ten artykuł Putina i narastające ataki na Polskę pojawiły się właśnie teraz - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
dr Łukasz Jasina
dr Łukasz JasinaFoto: PR24/TB
Posłuchaj
18:33 230620-15-32-54-Jasina.mp3 Dr Łukasz Jasina o kłamliwych atakach Rosji na Polskę ("Temat dnia / Gość PR24")
Władimir Putin 1200 PAP.jpg
"Próbuje reanimować stalinowską wizję historii". IPN o artykule Władimira Putina

W rosyjskich mediach pojawiły się artykuły sugerujące współudział Polski w ataku III Rzeszy na Związek Radziecki w 1941 roku. Wcześniej Władimir Putin opublikował artykuł, z którego wynika, że działania Polski w 1938 roku bezpośrednio przyczyniły się do wybuchu II wojny światowej. Te działania Rosji komentował w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina.

Jasina: Putin nakazał "walić w Polskę"

Gość PR24 zgodził się, że te ostatnie rosyjskie publikacje dotyczące Polski są jednoznacznie kłamliwe. Wyjaśnił także przyczyny takiego działania.

- "Kłamstwo wielokrotnie powtarzane osiąga rangę prawdy", jak powiedziała Stanisława Celińska w serialu "Alternatywy 4". Rosja zdaje się to w jakimś stopniu realizować w tym momencie. Padło takie polecenie ze strony Władimira Putina, po uchwale Parlamentu Europejskiego, uznającej rotmistrza Pileckiego za europejskiego bohatera, że trzeba teraz w Polskę walić i walić za każdym razem, walić w nią nawet tak, że nikt już nie będzie Rosji w to wierzył - mówił dr Łukasz Jasina.

Zobacz także:

Równocześnie podkreślił, że te działania Rosji wydają się politycznie bezmyślne, bowiem "dostaje się tam bądź co bądź państwom, które aktualnie żyją z Rosją całkiem nieźle: Węgrom, Austrii, Chorwacji, Słowacji".

Putin FREE 1200.jpg
Putin znów atakuje Polskę. Opublikował artykuł o II wojnie światowej

Przyczyny ataków Rosji na Polskę

Dr Łukasz Jasina zaznaczył, że przyczyn można szukać naturalnie w historii relacji Polski i Rosji, w tym także faktu, że Polska zdecydowanie sprzeciwia się kłamliwej propagandzie historycznej Rosji, która ma na celu m.in. wybielenie Związku Radzieckiego. Podkreślił jednak, że drugą przyczyną jest także bieżąca polityka.

- Polska nie jest państwem, które - bez względu na to, jaki rząd nami rządzi, z wyjątkiem pewnych spraw przy poprzednim rządzie - jest do podporządkowania. Polacy zawsze dążą do uniezależnienia się od rosyjskiej dominacji, chcą mieć swoje siły zbrojne, chcą mieć bezpieczeństwo energetyczne, chcą mieć wreszcie dobre relacje transatlantyckie - wyjaśnił gość PR24.

Czytaj więcej:

Zwrócił też uwagę na zbliżającą się wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. - Dla Rosjan to jest ważne wydarzenie, to jest coś, czego się bardzo mocno boją. A do tego wszystkiego jest to też ważne wydarzenie geopolityczne. Pan prezydent tam będzie i nie dziwię się temu, że ten artykuł Putina i narastające ataki na Polskę pojawiły się właśnie teraz, przed tym ważnym momentem, aby zepsuć nam opinię w Stanach Zjednoczonych - mówił dr Łukasz Jasina.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 23.06.2020
Godzina emisji: 15.33

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zakłamana historia, czysta polityka". Ludzie kultury o artykule Władimira Putina

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 22:01
- Palącą kwestią jest upowszechnianie polskiej narracji historycznej opartej na prawdzie i dokumentach. O tym, co się wydarzyło - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Związku Polskich Artystów Plastyków dr Janusz Janowski. Gośćmi byli również historyk Bogusław Kiernicki i kierownik berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Hanna Radziejowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Putin zaprosił Trumpa na defiladę do Moskwy. Prezydent USA odmówił i zaprosił Andrzeja Dudę"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 09:26
- Putin zaprosił Donalda Trumpa na przesuniętą w czasie defiladę zwycięstwa w Moskwie. Trump nie przyjeżdża do Moskwy, Trump zaprasza do Waszyngtonu Andrzeja Dudę. Putin, widząc coś takiego, nie jest szczególnie zadowolony. Z punktu widzenia Rosji, ich sytuacja względem Polski i USA nigdy nie była tak zła - powiedział w Polsat News Paweł Jabłoński, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
rozwiń zwiń