X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Małgorzata Bonikowska o funduszu odbudowy: reakcja na spodziewany potężny kryzys

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 17:20
- Wszystkie kraje czują, że bez decyzji finansowych (...) nie uda się wyjść Europie z kryzysu gospodarczo-społecznego, w którym z powodu pandemii już się de facto znajdujemy - powiedziała w Polskim Radiu dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Audio
  • Dr Małgorzata Bonikowska o budżecie UE (Polskie Radio 24/Świata Pogląd)
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: Shutterstock/olrat

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie funduszu odbudowy wartego 750 miliardów euro, by udźwignąć unijne gospodarki z kryzysu wywołanego epidemią. Polska ma otrzymać prawie 64 miliardy euro.

- To reakcja na potężny kryzys, którego się spodziewamy, ale też społeczne problemy wynikające ze wzrostu bezrobocia - powiedziała.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Jacek Saryusz-Wolski o planach KE: Polska będzie beneficjentem "koronafunduszu"

Politolog zwróciła uwagę, że "rozmawiamy o pakiecie" i poza dyskusją nt. pomocy dla krajów, które ucierpiały przez COVID-19, ustala się także kwestię "pieniędzy Unii Europejskiej dla państw członkowskich na następną »siedmiolatkę«".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
komisja europejska free shutter 1200.jpg
"Działania KE uzupełniają pomoc krajową". Ekspert o europejskim programie odbudowy

Na drodze "grupa skąpców"

- To, na co Komisja Europejska próbuje uzyskać zgodę, to zwiększenie unijnego budżetu. On miał do tej pory limit. Nie mógł przekraczać jednego procenta PKB Unii. Teraz KE proponuje zwiększenie tego do dwóch procent - mówiła gość PR24.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Po czasie kryzysu przychodzi czas na dynamiczną odbudowę". Wspólne oświadczenie prezydenta i premiera

Jak podkreśliła, byłoby to duże wzmocnienie finansów UE. - Nie wiadomo, czy na to będzie zgoda, bo oczywiście kraje z tzw. "grupy skąpców" (Szwecja, Holandia, Dania, Austria - przyp. red.) nie są zachwycone tym wzrostem - mówiła. Inny problem polega na rozstrzygnięciu, czy zastrzyk do budżetu miałby postać grantów czy pożyczek, jak woleliby "skąpcy".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 16.48

PR24/ms

Czytaj także

Trudności budżetowe UE. Olivier Bault: biedniejsze kraje będą musiały dopłacać do funduszu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 20:25
- Jeden z dzienników opublikował grafikę, z której wynika, że Polska i Czechy będą musiały dopłacać do funduszu odbudowy, ponieważ lepiej sobie poradziły z kryzysem. Biedniejsze kraje będą musiały dopłacać, a bogatsze nie - mówił w Polskim Radiu 24 Olivier Bault ("Do Rzeczy"), francuski publicysta pracujący w Polsce.
rozwiń zwiń