X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: święty Jan Paweł II jest jednym z największych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 15:20
- Co Jan Paweł II powiedziałby w maju 2020 roku? Powiedziałby: nie lękajcie się. Polakom przypomniałby o solidarności w sprawach polskich, że solidarność oznacza to, że jeden i drugi niosą brzemię razem we wspólnocie, a nie jeden przeciw drugiemu - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Audio
  • Ks. Paweł Rytel-Andrianik o 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II (Temat Dnia/Gość PR24)
ks. Paweł Rytel-Andrianik
ks. Paweł Rytel-Andrianik Foto: PR24/AK

Shutterstock Jan Paweł II 1200.jpg
"Unikatowe zasoby". Rusza największy portal o św. Janie Pawle II

18 maja obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Po odmówieniu modlitwy maryjnej Regina coeli w bibliotece Pałacu Apostolskiego papież Franciszek powiedział w niedzielę w południe: "Jutro przypada setna rocznica urodzin świętego Jana Pawła II w Wadowicach w Polsce. Wspominamy go z wielką miłością i uznaniem".

[ZOBACZ SERWIS SPECJALNY] >>> Jan Paweł II. Papież Polak

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że poniedziałkowe uroczystości stulecia urodzin papieża Polaka rozpoczną się rano. O godzinie 7.00 w Watykanie rozpocznie się msza święta, którą przy grobie św. Jana Pawła II sprawować będzie papież Franciszek. Transmitowana będzie w Programie 1 Polskiego Radia. Ponadto w całym kraju dziś i jutro sprawowane są msze święte dziękczynne za pontyfikat Jana Pawła II - przypomniał ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przyznał, że słowa, które kierował do wiernych Jan Paweł II, są aktualne także dziś, w czasie epidemii koronawirusa. - W liście księża biskupi pytają, co miałby nam do powiedzenia w maju 2020 roku? Święty Jan Paweł II powiedziałby: nie lękajcie się. Powiedziałby o solidarności do Polaków, bo sprawy polskie zawsze mu były bliskie, że jeden drugiego brzemiona noście, że solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię to brzemię niesione razem, we wspólnocie, a nigdy jeden przeciw drugiemu - wyjaśnił.

Jan Paweł II EN 1200.jpg
100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Sprawdź wyjątkową oprawę Polskiego Radia

Orędzie kard. Dziwisza

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik dodał, że w liście biskupów na stulecie urodzin świętego Jana Pawła II hierarchowie wspominają o potrzebie ochrony życia w kontekście epidemii koronawirusa.

- Świat walczy o życie każdego człowieka. Trzeba przypomnieć, że św. Jan Paweł II domagał się ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci - wyjaśnił duchowny. W tym kontekście gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że dziedzictwem pontyfikatu św. Jana Pawła II jest szczególna troska o dzieci i chorych.

- Wielu niepokoją zmiany demograficzne - wyludnianie się, starzenie się Europy. On powiedział - naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości. On stał na straży godności tych najsłabszych, bezbronnych - dodał.

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że papież wychodził do każdego człowieka - był jako pierwszy w Auschwitz, w synagodze, szedł do wierzących, niewierzących, prowadził wszystkich do Jezusa Chrystusa. - On był dla ludzi. Wiedział, że Kościół jest dla człowieka, a człowiek potrzebuje Kościoła. I to jego wielkie słowo, właśnie dla osób cierpiących, to było jego świadectwo życia - dodał.

W niedzielę, w przeddzień setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, w całej Polsce sprawowane są jubileuszowe msze święte. Wieczorem były sekretarz Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz, ma wygłosić telewizyjne orędzie do Polaków. Program 3 Polskiego Radia zaprasza o godzinie 20.05 na emisję archiwalnego słuchowiska Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera", którego premiera odbyła się w sierpniu 1982 roku.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: ks. Paweł Rytel-Andrianik (rzecznik KEP)

Data emisji: 17.05.2020

Godzina emisji: 11.33

kstar

Czytaj także

Jan Paweł II - postać, która ciągle inspiruje. Artyści w hołdzie świętemu papieżowi

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 13:00
Wielki Polak, papież Jan Paweł II, ale i artysta - dramaturg i aktor - wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest poszukiwanie piękna, oraz że jest to szczególne zadanie ludzi kultury. Artyści nie pozostawili jego wezwania bez odpowiedzi, a nauczanie to stało się treścią filmów i muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Jędraszewski: Jan Paweł II zwrócił się z wołaniem do świata o otwarcie się na Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 08:30
- Otworzyć się na Chrystusa, to znaczy otworzyć się na kogoś, kto daje nam klucz do zrozumienia tego, kim jesteśmy jako ludzie, to także oznacza zrozumieć, na czym polega nasza godność - powiedział arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cenił pracę lekarzy, pielęgniarek". List biskupów na stulecie urodzin św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 05:35
Dziś w kościołach odczytany zostanie List Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Przypada ona w poniedziałek.
rozwiń zwiń