X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pandemia koronawirusa na świecie. Jak wpłynie na wybory w USA?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 20:00
- Na szczęście w Stanach Zjednoczonych kwestia głosowania jest na tyle elastyczna, że wchodzi w rachubę i głosowanie korespondencyjne, i on-line, także jest bardzo dużo różnych możliwości, żeby oddać swój głos i niekoniecznie to musi być związane z takimi rozterkami, jakie są u nas w kraju - mówił w Polskim Radiu 24 dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • Dr Spasimir Domaradzki o amerykańskiej polityce w kontekście pandemii koronawirusa ("Temat dnia / Gość PR24")
Pandemia koronawirusa może mieć wpływ także na wybory prezydenckie w USA
Pandemia koronawirusa może mieć wpływ także na wybory prezydenckie w USAFoto: PAP/EPA/STEFANI REYNOLDS / POOL

Donald Trump podjął decyzję o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego w USA. Sam także poddał się testowi na obecność koronawirusa, ponieważ w ostatnich dniach miał kontakt z osobami, które były chore na COVID-19. Test wyszedł negatywnie. O tym, jaki wpływ na amerykańską politykę, a szczególnie zbliżające się wybory prezydenckie, będzie miała pandemia koronawirusa mówił w Polskim Radiu dr Spasimir Domaradzki.

giełda nowy jork pap 1200.jpg
Stan nadzwyczajny w USA. Giełda dostrzegła działania rządu

"Sprawa wagi państwowej"

Jak podkreślił gość Polskiego Radia 24, do Ameryki "stopniowo dociera świadomość" o powadze pandemii koronawirusa. Zaznaczył, że odmienne od europejskiego podejście do tej sprawy wiązało się z większą liberalnością społeczeństwa anglosaskiego.

- Dlatego też prezydent również postanowił dokonać takiej możliwości przebadania się, żeby pokazać, że jednak jest to sprawa wagi państwowej - dodał ekspert.

Wpływ na wybory

Jak może wpłynąć na wybory sprawa pandemii? - Kwestia sposobu podejścia do koronawirusa i stosunku, jaki władze powinny mieć, może odegrać dość istotną rolę w samej kampanii wyborczej - stwierdził dr Spasimir Domaradzki.

Zauważył przy tym, że nawet w kręgach lewicowych, które skupione są wokół partii demokratycznej, mniejszym zainteresowaniem cieszy się kandydatura Berniego Sandersa, który wszakże postuluje znacznie większe zaangażowanie państwa w sprawy opieki medycznej. I to nawet w dobie pandemii koronawirusa lepsze wyniki osiąga Joe Biden, kojarzony raczej z poglądami umiarkowanymi.

donald trump pap 1200.jpg
Donald Trump poddał się testowi na koronawirusa. Wynik jest już znany

Oczywiście sprawa może mieć też wpływ nie tylko na kampanię, ale także na sam przebieg głosowania. Tutaj jednak ekspert miał niewielkie obawy.

- Na szczęście w Stanach Zjednoczonych kwestia głosowania jest na tyle elastyczna, że wchodzi w rachubę i głosowanie korespondencyjne, i on-line, także jest bardzo dużo różnych możliwości, żeby oddać swój głos i niekoniecznie to musi być związane z takimi rozterkami, jakie są u nas w kraju - wyjaśnił dr Domaradzki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: dr Spasimir Domaradzki (politolog, Uczelnia Łazarskiego, "Res Publica Nowa")
Data emisji: 15.03.2020
Godzina emisji: 18.33

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Irena Lasota o prawyborach w USA: był strach przed Berniem Sandersem

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 20:44
- Istotne było to, że bardzo wielu polityków - otwarcie czy po cichu - popierało Bidena i wykonywało dziesiątki telefonów namawiając innych kandydatów, by zrezygnowali na jego rzecz - mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, publicystka i komentatorka życia publicznego w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokonamy to zagrożenie". Trump ogłosił stan nadzwyczajny w USA z powodu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 20:51
Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie w USA stanu nadzwyczajnego w związku z epidemią koronawirusa. Krok ten pozwoli na uruchomienie większych funduszy federalnych na walkę z COVID-19 dla władz stanowych. Amerykański przywódca zapowiedział znaczne zwiększenie liczby testowanych na obecność patogenu w organiźmie obywateli USA.
rozwiń zwiń