Sprawa sędziego Juszczyszyna. Politolog: daleko idące zarzuty muszą zostać wyjaśnione

2020-02-04, 12:52

Sprawa sędziego Juszczyszyna. Politolog: daleko idące zarzuty muszą zostać wyjaśnione
Sędzia Paweł Juszczyszyn. Foto: Piotr Placzkowski/REPORTER

- Są kwestie proceduralne, o których można dużo mówić, ale też kwestie znacznie ważniejsze: czym jest sprawiedliwość i jak się traktuje Polaków przed sądami? Dopóki kwestia tego, co się wydarzyło przed laty, nie zostanie wyjaśniona, dopóty wszystko inne ma znaczenie drugorzędne - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Jacek Zaleśny, odnosząc się do decyzji o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna. Sprawę komentował także dr Krzysztof Kawęcki.

Posłuchaj

Dr Krzysztof Kawęcki o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna ("Temat dnia / Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego podjęła decyzję o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia olsztyńskiego sądu rejonowego został zawieszony początkowo przez swojego przełożonego Macieja Nawackiego po tym, jak wydał nakaz przekazania przez Kancelarię Sejmu tzw. list poparcia KRS. Izba Dyscyplinarna cofnęła zawieszenie sędziego, jednak po zażaleniu, jakie złożył do Izby rzecznik dyscyplinarny, Paweł Juszczyszyn ponownie został zawieszony. W Polskim Radiu 24 komentowali to wydarzenie prof. Jacek Zaleśny i dr Krzysztof Kawęcki.

Powiązany Artykuł

1200_Kaleta_PAP.jpg
"Rozjechała się narracja opozycji". Kaleta o listach poparcia sędziów do KRS

Zaleśny: sędzia Juszczyszyn ma większy problem

Profesor Jacek Zaleśny w sprawie zawieszenia sędziego Pawła Juszczyszyna podkreślił, że to wprawdzie może być istotne, ale w przypadku jego osoby są sprawy ważniejsze. Politolog odniósł się do historii, którą niedawno przypomniały media. Sędzia Paweł Juszczyszyn przez swoje zaniechania miał doprowadzić do zlicytowania majątku i bankructwa rolnika. Mężczyzna, pomimo długoletniej walki, a nawet dostrzeżenia przez sądy swoich błędów, nigdy nie otrzymał odszkodowania. Jak wspominał prof. Zaleśny, rolnik miał z powodu tej sprawy zachorować i umrzeć.

- Są kwestie proceduralne, o których można dużo mówić, ale też kwestie znacznie ważniejsze: czym jest sprawiedliwość i jak się traktuje Polaków przed sądami? Jeśli jest problem w tym, co się wydarzyło przed laty, to on powinien zostać wyjaśniony. Tutaj są zarzuty, podejrzenia daleko idące i w ich kontekście osoba sędziego stawiana jest w fatalnym świetle. Dopóki kwestia tego, co się wydarzyło przed laty, nie zostanie wyjaśniona, dopóty wszystko inne ma znaczenie drugorzędne - podkreślał prof. Zaleśny.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Pęk: zdemoralizowana kasta sędziów nigdy nie pozwoli Polsce na cywilizowany rozwój

- To jest właśnie wielki problem, bo kiedy idziemy do sądu, to idziemy z założenia po sprawiedliwość. A tutaj są potężne zarzuty, że stało się radykalnie inaczej. Że poprzez prawdopodobne zaniechanie działania miało miejsce to, o czym przed chwilą mówiliśmy - dodał.

Jak zauważył, w związku z tak poważnymi zarzutami, które mogą doprowadzić nawet do "całkowitej kompromitacji osoby sędziego", można wysnuwać przypuszczenia na temat jego obecnego zaangażowania. - To stawia w dwuznacznym świetle sam udział osoby sędziego w tym, co ma miejsce dzisiaj wokół sądownictwa, wokół Sądu Najwyższego - stwierdził prof. Jacek Zaleśny.

Powiązany Artykuł

shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Działacz polonijny ws. sądów: trwa walka trzeciego pokolenia AK z trzecim pokoleniem UB

"Reforma sprawiedliwości przesądzona"

Dr Krzysztof Kawęcki stwierdził z kolei, że sędzia Juszczyszyn słusznie został zawieszony. Zwrócił też uwagę na jego zaangażowanie, które zaczyna nosić coraz więcej znamion działalności politycznej.

- Chyba nie ulega wątpliwości, że sędzia Juszczyszyn przekroczył swoje kompetencje i można powiedzieć, że rzeczywiście chce uchodzić za taką sztandarową postać opozycji - wręcz politycznej - do tych zmian - stwierdził.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Poseł Solidarnej Polski: kończy się "lex Gersdorf" i "lex kasta"

Wyraził uznanie dla konsekwencji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i podkreślił, że jej działanie jest wyłączną konsekwencją zachowań sędziego. Krzysztof Kawęcki zwrócił też uwagę na to, że część sędziów oraz polityków uderza przede wszystkim w Izbę Dyscyplinarną. Dowodzi to, że "protesty inspirowane przez te środowiska miały charakter partykularny, czyli po prostu obrony własnych interesów".

Zapytany o ustawę, która obecnie czeka na podpis prezydenta, Andrzeja Dudy stwierdził, że głowa państwa najpewniej się na to zdecyduje. - Sprawa reformy sądownictwa jest sprawą przesądzoną - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Goście: Dr Krzysztof Kawęcki (Wyższa Szkoła Menadżerska), prof. Jacek Zaleśny (politolog, UW)
Data emisji: 04.02.2020
Godzina emisji: 11.07, 11.35

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej