X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Do Polski wróciło 100 ton złota. B. Jaroszek: ostateczna, czysta rezerwa

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 11:50
- Niemal wszystkie banki centralne połowę swoich zasobów przechowują we własnych skarbcach narodowych. To czysty zasób, który pokazuje, że bank centralny ma solidne podstawy - mówiła Barbara Jaroszek (dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego) na antenie Polskiego Radia 24.
Audio
  • Barbara Jaroszek: 228 ton złota stanowi prawie 10 proc. naszych oficjalnych aktywów rezerwowych (Temat dnia/Gość PR24)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Cinematic Boy

Do kraju z Banku Anglii zostało sprowadzonych osiem tysięcy sztab złota o wadze około stu ton i wartości ponad 18 miliardów złotych. Polskie złoto było przechowywane w londyńskich skarbcach od czasu II wojny światowej. Kruszec wywiozły z kraju polskie władze tuż przed wybuchem wojny. Barbara Jaroszek, która była gościem Polskiego Radia 24 podkreśliła, że w ciągu ostatnich dwóch lat "znacznie zwiększyły się rezerwy polskiego złota".

EN_zloto-1200.jpg
Tajna operacja NBP. Do Polski wróciło 100 ton złota z Anglii

- Obecnie jest to 228,6 ton. Z czego 105 ton składowane jest w Narodowym Banku Polskim. Ta zmiana - zwiększenie zasobu złota - spowodowała również konieczność dywersyfikacji przechowywania. Duża część złota została sprowadzona do Polski. To jest 100 ton. 5 ton do tej pory leżało w naszych skarbcach, natomiast pozostała część pozostaje w Banku Anglii - mówiła dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

"Złoto nie generuje ryzyka kredytowego"

- Te 228 ton stanowi prawie 10 proc. naszych oficjalnych aktywów rezerwowych. To jest średnia światowa. Nie dorównujemy jednak średniej europejskiej, która wynosi ok. 20 proc. (...) Złoto jest traktowane jako zasób o nazwie bezpieczna przystań. Kruszec ten nie jest w żaden sposób uzależniony od innego emitenta, nie generuje ryzyka kredytowego oraz poprzez swoje właściwości fizyczne jest praktycznie niezniszczalne - podkreśliła Barbara Jaroszek.

- Złoto jest wykorzystywane w sytuacjach najbardziej kryzysowych. To taka ostateczna rezerwa. Z banków centralnych, które publikują takie informacje, niemal wszystkie połowę swoich zasobów przechowują we własnych narodowych skarbcach. Agencje ratingowe wyżej oceniają te banki centralne, które mają rodzaj zasobów nieuzależniony w żaden sposób od żadnego innego emitenta. To czysty zasób, który pokazuje, że bank centralny ma solidne podstawy i może inwestować również w złoto - mówiła dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Temat dnia/Gość PR24" był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 11.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Kryj: im więcej złota będzie w Polsce, tym lepiej dla naszego kraju

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 16:03
- Polska dokonywała już wcześniej zakupu znacznych ilości złota, choć niektórzy próbowali szukać dziury w całym. Im więcej złota u nas będzie, tym lepiej, ponieważ jest ono zawsze stabilną formą lokowania kapitału - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kryj, poseł PiS.
rozwiń zwiń