X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Krzysztof Jabłonka o ojcach niepodległości: w sprawach odrodzenia Polski byli niepodzielni

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 09:31
- Nie ma takiego narodu, w którym wszyscy by się we wszystkim zgadzali. Ojcowie niepodległości Polski w jednym się zgodzili - jest Polska i tutaj byli niepodzielni. Piłsudski grał na Dmowskiego, gdy ten był w Paryżu, Dmowski nie przeszkadzał Piłsudskiemu, gdy ten był w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk i publicysta Radia WNET.
Audio
  • 11.11.19 Krzysztof Jabłonka: ojcowie niepodległości potrafili się wspierać mimo różnic politycznych (PR24)
Od lewej: Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, premier Ignacy Paderewski i szef MSW Stanisław Wojciechowski
Od lewej: Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, premier Ignacy Paderewski i szef MSW Stanisław WojciechowskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Święto Niepodległości jest okazją do wspominania wydarzeń sprzed 101 lat. O ojcach polskiej niepodległości, twórcach II Rzeczpospolitej, którzy często przedkładali wartość, jaką jest ojczyzna, nad osobiste ambicje, mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.

1200 660 11 Listopada 2019 ok.jpg
Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia "Polska Niepodległa"

Ojcowie niepodległości

Józef Piłsudski, Doman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński - to są postacie tytułowe wystawy "Ojcowie niepodległości" realizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Do nich gość Polskiego Radia 24 dodał jeszcze kardynała Aleksandra Kakowskiego, prymasa Królestwa Polskiego, który także zasiadał w Radzie Regencyjnej.

W audycji zwrócono uwagę na fakt, że wszystkie te wymienione postacie miały kompletnie odmienne światopoglądy i potrafili się ze sobą nie zgadzać w niezwykle wielu sprawach.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Maciej Rosalak: 11 listopada to data symboliczna, ale wybrana dość dobrze

- Jak to wśród Polaków. Ale nie ma takiego narodu, w którym wszyscy by się we wszystkim zgadzali. W jednym się zgodzili - jest Polska. I w tym momencie na 3-4 rozpięli ten namiot polski, który zadziwił Europę. Rzeczywiście tutaj byliśmy niepodzielni. Piłsudski grał na Dmowskiego, gdy ten był w Paryżu, Dmowski nie przeszkadzał Piłsudskiemu, gdy ten był w Warszawie - mówił Krzysztof Jabłonka.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Wiesław Molak.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 8.34

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Komendant powrócił!" 11 listopada 1918 roku na łamach gazet z epoki

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 05:34
11 listopada 1918 roku z pierwszej strony "Kuriera Porannego" wołały do czytelnika… afisze teatralne. Pod licznymi ogłoszeniami ukazał się artykuł pt. "Komendant" donoszący: "Komendant powrócił! Wieść radosna gruchnęła od wczoraj rana po całej Warszawie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak kształtowało się społeczeństwo obywatelskie po odzyskaniu niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 08:17
Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, to okazja do wspólnego świętowania powrotu Polski na mapy Europy i Świata. Było to jednak wydarzenie o ogromnym znaczeniu nie tylko polityczny, lecz również społecznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogród Saski zmieniony w planszę do gry. MHP zaprasza na 14. Przystanek Niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 08:20
Z okazji obchodów Święta Niepodległości Muzeum Historii Polski przygotowało w tym roku kolejny już, 14. Przystanek Niepodległość. Główne atrakcje to gra przestrzenna "Drogi do niepodległości" oraz przedstawienie dla najmłodszych "Bohaterski miś". O wydarzeniu opowiadała w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec, kierownik działu edukacji MHP.
rozwiń zwiń