X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Olga Tokarczuk z literackim Noblem. Magdalena Piejko: to dla nas wielka duma

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:10
Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Wydarzenie to komentowała w Polskim Radiu 24 Magdalena Piejko, wicedyrektor Polskiego Radia 24 odpowiedzialna za publicystykę kulturalną. Do sprawy odnieśli się także Łukasz Jasina i Krzysztof Masłoń.
Audio
  • 10.10.19 M. Piejko komentuje literackiego Nobla dla Olgi Tokarczuk (PR24)
  • 10.10.19 Ł. Jasina komentuje literackiego Nobla dla Olgi Tokarczuk (PR24)
  • 10.10.19 K. Masłoń komentuje literackiego Nobla dla Olgi Tokarczuk (PR24)
Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla 2018
Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla 2018Foto: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". To zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

shutterstock książki 1200.jpg
Dwa literackie Noble w 2019. Odzyskane zaufanie i typy bukmacherskie

Polska autorka wymieniana była w gronie faworytów od kilku lat. Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarek. Doceniono ją również za granicą - w 2018 roku otrzymała jedną z najważniejszych nagród literackich, Man Booker International Prize. Jury doceniło oryginalność powieści autorki "Bieguni", którą na język angielski przełożyła Jennifer Croft. Olga Tokarczuk jest autorką m.in. takich książek, jak: "Podróż ludzi Księgi", "Prawiek i inne czasy", "Gra na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych" czy "Księgi Jakubowe".

Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych 114 osób, w tym czworo Polaków - Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Olga Tokarczuk z literackim Noblem

Magdalena Piejko została zapytana o to, czy decyzja Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk ją zaskoczyła. - Nie, zupełnie nie jestem zaskoczona, mówiło się w ostatnich dniach właśnie o Oldze Tokarczuk. Wiadomo było, że będzie to kobieta. Nowy skład Akademii zapowiedział, że ma być bardziej kobieco, mniej męsko i mniej europejsko. Jest kobieta rzeczywiście, ale Europejka. Bardzo wielka duma dla nas, że to akurat nasza pisarka, której książki były setki razy tłumaczone na inne języki, dostała Nobla, więc na pewno mamy się z czego cieszyć - powiedziała Magdalena Piejko.

- Olga Tokarczuk to przede wszystkim pisarka związana z Dolnym Śląskiem. I te polsko-niemieckie historie w jej literaturze wybrzmiewają najczęściej. To jest pisarka pogranicza, wyciągająca historie, którymi żyje Dolny Śląsk. Olga Tokarczuk jest w swoich książkach bardzo mocno zaangażowana w historie międzykulturowe i jest im oddana. Za tę otwartość i za ten dialog z innymi została nagrodzona - podkreśliła wicedyrektor Polskiego Radia 24.

Tokarczuk1200.jpg
Nagroda Nobla z literatury dla Olgi Tokarczuk

"Gratulacje dla tłumaczy"

Prowadzący audycję odniósł się do uzasadnienia nagrody. Akademia stwierdziła w nim, że autorka wykazała się "wyobraźnią narracyjną" oraz "encyklopedyczną pasją prezentowania przekraczania granic". Do tego opisu odniósł się krytyk literacki Łukasz Jasina.

- Nic bardziej trafnego. Przy okazji - wielkie gratulacje dla tych ludzi, którzy tłumaczyli Olgę Tokarczuk - dla Antonii Lloyd-Jones, która ją tłumaczyła na angielski, dla tłumaczy na szwedzki, że oni oddali właśnie tę niesamowitą umiejętność narracyjną autorki - mówił Łukasz Jasina.

- Nie ma właściwie w tej chwili - poza Jarosławem Markiem Rymkiewiczem na prawicy - takich polskich pisarzy, którzy byliby równie mocno zanurzeni w historii, w polskim kontekście kulturowym XX, XIX, XVIII wieku. Nie ma tak arcypolskich twórców, którzy by z tak encyklopedyczną precyzją pokazywali w swojej literaturze dzieje i bardzo trudną kulturę naszego kraju. Paradoksalnie - wielka nagroda dla polskości - dodał.

Głos krytyczny

Krzysztof Masłoń z tygodnika "Do Rzeczy", autor programów literackich m.in. w Polskim Radiu 24, wyraził jednak mniej pozytywną opinię na temat nagrodzonej autorki, chociaż z samej nagrody naturalnie się ucieszył.

- Jest to piąty Nobel dla literatury polskiej i z tej okazji powinniśmy skakać ze szczęścia do góry. Chciałbym, żebyśmy w każdej innej dziedzinie naszego życia społecznego mogli pochwalić się podobnym rezultatem - stwierdził. Podkreślił także, że cieszy się osobiście, bowiem tego Nobla wróżył już 3 lata wcześniej. - Z tym, że pisałem to raczej w tonacji sarkastycznej, ponieważ nie uważam produkcji literackich Olgi Tokarczuk za wybitne, wręcz odwrotnie, kiedyś zdarzyło mi się nazwać je książkami zbędnymi, co pewnie będzie mi wypominane do końca moich dni - zaznaczył.

- Sam należałem do osób, które więcej niż życzliwie przyglądały się pisaniu tej 57-letniej dziś autorki. To był początek lat 90. XX wieku, wtedy ukazywały się jej pierwsze książki. […] Ale potem pisała ona dalej i coraz mniej mi się to podobało. Odnosiłem wrażenie, że czytając jej kolejne książki, wciąż przebywam w takim samym postmodernistycznym świecie, czy może ostrzej - śmietniku - niezależnie od tego, gdzie i kiedy toczyła się akcja poszczególnych utworów - wyjaśnił swoją krytykę wobec autorki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24, PAP/IAR / jmo

_____________________

Data emisji: 10.10.2019

Godzina emisji: 13.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Olga Tokarczuk: jestem teraz jedną nogą za granicą (archiwalny wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 13:00
Polska pisarka oraz Austriak Peter Handke zostali uhonorowani przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk w dziedzinie literatury. Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy rozmowę z laureatką nagraną podczas ubiegłorocznego Festiwalu "Stolica języka polskiego" w Szczebrzeszynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla za rok 2018

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 13:24
Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Pogratulowali jej m.in. prezydent, premier i minister kultury. "To wielki dzień dla polskiej literatury" - napisał na Twitterze Andrzej Duda.
rozwiń zwiń