X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Tadeusz Wolsza: Rosja chętnie umniejsza znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 05:00
- Sprawa ma bardziej charakter polityczny niż historyczny, jest rosyjska tendencja do minimalizowania tego wydarzenia albo wręcz zatajenia go przed opinią publiczną - mówił o pakcie Ribbentrop-Mołotow prof. Tadeusz Wolsza w Polskim Radiu 24. Wraz z doktorem Karolem Nawrockim, dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, historyk komentował układ, którego 80. rocznicę dziś obchodzimy.
Audio
  • 23.08.19 Prof. T. Wolsza o pakcie Ribbentrop-Mołotow: Rosja chciałaby umniejszać jego znaczenie lub nawet go zataić
Wiaczesław Mołotow i Joachim von Ribbentrop w sierpniu 1939 roku podpisali pakt, który przypieczętował tzw. IV rozbiór Polski. Tu na zdjęciu z 1940 roku.
Wiaczesław Mołotow i Joachim von Ribbentrop w sierpniu 1939 roku podpisali pakt, który przypieczętował tzw. IV rozbiór Polski. Tu na zdjęciu z 1940 roku.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

80. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow jest okazją do wspominania zarówno wydarzeń związanych z II wojną światową, jak i tych, które ją poprzedzały. Wydarzenia sprzed 80 lat komentowali w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej oraz prof. Tadeusz Wolsza, członek kolegium IPN.

Dlaczego Rosja wybiela pakt Ribbentrop-Mołotow?

Prof. Tadeusz Wolsza wyjaśniał działania Rosji, która obecnie albo stara się nic nie mówić o umowie sprzed 80 lat, albo wręcz wybiela ją w oczach świata. Historyk zwrócił uwagę na to, że próba pisania przez Rosję historii na nowo ma charakter przede wszystkim polityczny.

- Sprawa ma bardziej charakter polityczny niż historyczny. Jest rosyjska tendencja do minimalizowania tego wydarzenia albo wręcz zatajenia go przed opinią publiczną. Zresztą widać to i w publikacjach historycznych i w przekazie medialnym - podkreślił prof. Tadeusz Wolsza.

Nieznane zdjęcia z podpisania paktu: Ribbentrop-Mołotow
IPNBU-1-12-1-9-1_663x364.jpg
Nieznane zdjęcia z podpisania paktu: Ribbentrop-Mołotow

Historyk zwrócił także uwagę na istnienie dokumentów, z których wynika, że były odgórne przekazy dotyczące tego, jak pakt - nazywany także paktem Hitler-Stalin lub paktem dwóch diabłów - ma być przez rosyjskich historyków opisywany.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Pakt Ribbentrop-Mołotow jak czwarty rozbiór Polski

- Widać wyraźnie, że nie jest to temat, który w Rosji powinien być nagłośniony albo wręcz w sposób bardzo szczegółowy roztrząsany przez naukowców. To taka klasyczna taktyka działania - polityka historyczna Rosji wobec tych wydarzeń, z których nie ma się co cieszyć i którymi nie ma się co chwalić - podkreślił.

Konferencja "Pakt dla wojny"

W Gdańskim Muzeum II Wojny Światowej trwa konferencja "Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej". Dyrektor muzeum dr Karol Nawrocki odpowiadał na pytanie, czy wspominania II wojny światowej nie należałoby zacząć właśnie 23 sierpnia, nie zaś w rocznicę ostrzału Westerplatte 1 sierpnia.

- My staramy się to robić, stąd dzisiaj ta konferencja, na której mamy zestaw najlepszych w Polsce fachowców i specjalistów od zagadnień międzywojennej dyplomacji i samego paktu Ribbentrop-Mołotow. Ale przyjechali do nas także specjaliści z całego świata, ze Stanów Zjednoczonych, z Niemiec i ze wszystkich państw pokrzywdzonych w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow - podkreślił dr Karol Nawrocki.

Historyk podkreślił, że osławiony pakt III Rzeszy ze Związkiem Radzieckim uderzył nie tylko w Polskę, ale także w 5 innych państw międzywojennej Europy.

Więcej na temat paktu Ribbentrop-Mołotow w serwisie specjalnym "Radia Wolności”>>>

- Przypomnę, że to było niespełna 300 słów w 7 paragrafach w zasadniczym korpusie paragrafów, a tylko 4 paragrafy w tajnej umowie. Te kilka paragrafów i kilkaset słów zadecydowało o losie 6 niepodległych i suwerennych państw okresu międzywojennego. Na zasadzie dyskusji o drodze do wojny ani w Polsce, ani na świecie nie powinno zabraknąć wspomnienia o pakcie Ribbentrop-Mołotow, który jest kamieniem milowym w przedwojennej dyplomacji - podkreślił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Rozmowę prowadził Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/jmo

***

Data emisji: 23.08.2019

Godzina emisji: 14:08

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ustawa o Westerplatte podpisana. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: cieszymy się

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 08:26
- To bardzo ważny dzień w historii samego półwyspu. Słońce wyszło na Westerplatte - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w rozmowie z Agnieszką Kamińską. Gość audycji "Nos Kleopatry" odniósł się do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o utworzeniu Muzeum Westerplatte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Mikołajczyk w Moskwie. Nieudana próba szukania wsparcia dla Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 09:20
– Pojechał po tzw. prośbie i nic nie wskórał. Był bardzo naiwny i uważał, że spotkanie ze Stalinem było dla niego wielkim przeżyciem. (…) Został ośmieszony – powiedział prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk z Uniwesrytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w polskiej historii. Dr Karol Nawrocki: ogromna danina krwi

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 12:20
– Powstańców niosło poczucie upokorzenia latami brutalnej okupacji – powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. – Mieli już dość funkcjonowania ze schylonymi głowami pod niemieckim butem – dodał dr Tomasz Kozłowski z Instytutu Pamięci Narodowej. – Ich zryw był odpowiedzią na przerażające zachowanie okupanta – wskazał dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń