Reforma sądów. "Procedury powinny być bardziej zrozumiałe dla obywatela"

2019-03-14, 15:16

Reforma sądów. "Procedury powinny być bardziej zrozumiałe dla obywatela"
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

- Dla sędziów pokoju trzeba będzie ustalić uproszczoną procedurę. Ona powinna być bardziej zrozumiała dla przeciętnego obywatela. Wstępnie zakładamy, że sędzia pokoju nie musi być koniecznie osobą z wykształceniem wyższym prawniczym – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Posłuchaj

14.03.19 Łukasz Piebiak o sędziach pokoju
+
Dodaj do playlisty

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad kolejnym etapem reformy sądownictwa. Jednym z jej elementów miałoby być wprowadzenie tzw. sędziów pokoju, którzy zajmowaliby się "drobnymi sprawami karnymi", których co roku do sądów rejonowych trafia ponad pół miliona. Sądy powszechne miałyby rozpatrywać jedynie odwołania od werdyktów sędziów pokoju.

- Chcemy wprowadzić zakaz przynależności politycznej dla sędziów pokoju. Chodzi o to, żeby nie manifestować swoich przekonań poprzez uczestnictwo w strukturach partyjnych. Tak jak to dzisiaj dotyczy sędziów zawodowych, tak będzie dotyczyło także i sędziów pokoju – powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Piebiak.

Podkreślił również, że resort jeszcze pracuje nad kwestią wynagradzania sędziów pokoju. - Dobre mogłoby być powiązanie wynagrodzenia z efektami pracy. Jeszcze nie wiem czy na to się zdecydujemy, ponieważ tradycyjnie przyjmuje się, że tego rodzaju powiązanie może powodować spadek jakości orzecznictwa – w przypadku gdyby to było wynagrodzenie "od sztuki" czy ilości spraw i ich kategorii. Tę i inne kwestie związane z sędziami pokoju chcemy skonsultować ze środowiskiem sędziowskim i samorządami lokalnymi – dodał wiceminister.

O reformie sądów powszechnych w Polskim Radiu 24 mówił także Bartosz Pilitowski z Fundacji Court Watch Polska. – Wysyłamy do sądów obserwatorów i sporządzamy raporty. Wynika z nich, że to, z czym człowiek może się spotkać w polskim sądzie jest z punktu widzenia formalnego prawidłowe. Problemem jest natomiast sposób potraktowania zwykłego obywatela i zrozumiałość dla niego procedur, poleceń sądu na sali rozpraw. To powoduje, że człowiek może wyjść z sądu bez pewności czy przekonania, że mógł rzeczywiście przedstawić swoje argumenty - bo nie do końca znał zasady postępowania – powiedział gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/bartos

---------------------------

Data emisji: 14.03.2019

Godzina emisji: 14.09

Polecane

Wróć do strony głównej