„Zarzuty opozycji to półprawdy, ćwierćprawdy czy wręcz antyprawdy”

2017-12-07, 11:44

„Zarzuty opozycji to półprawdy, ćwierćprawdy czy wręcz antyprawdy”
Jacek Karnowski. Foto: PR24

„To stek kłamstw. Dlaczego komuś zależy na tym, żeby destabilizować sytuację w Polsce? Rząd PiS został wskazany przez Polaków” – powiedziała w czwartek premier Beata Szydło odnosząc się do wniosku PO o wotum nieufności dla rządu. „Widzieliśmy panią premier Szydło jako byłego polityka, byłą premier, zmaltretowaną, zniszczoną przez swoich partyjnych kolegów i prezesa Kaczyńskiego. Niech się pan wstydzi, panie prezesie” – odpowiedział na jej wystąpienie szef PO Grzegorz Schetyna. Sejm wniosek o wotum nieufności ostatecznie odrzucił. Sejmową dyskusję nad wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu komentował w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski (wPolityce.pl).

Posłuchaj

7.12.17 Jacek Karnowski o sejmowej dyskusji nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności dla rządu premier Szydło.
+
Dodaj do playlisty

„Musimy wspólnie obronić Polskę przed tymi, którzy chcą, żeby Polska stała się poddańcza, przed tymi, którzy chcą ją wykorzystać” – mówiła premier Szydło. Zwróciła się także do opozycji. „Powinniście przestać działać na szkodę Polski. Zacznijmy razem działać na rzecz naszych obywateli. Dość szkodzenia” – apelowała.

„Nikt nie traktuje poważnie premier Beaty Szydło, wszyscy wiedzą, że z tylnego siedzenia rządzi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Skończcie z tą fikcją, nie można dalej tolerować tego, co zrobiliście” – stwierdził Grzegorz Schetyna. Dodał, że to prezes PiS powinien zostać premierem rządu i wziąć za niego odpowiedzialność, „bo taki jest jego obowiązek”.

Jak podkreślił Jacek Karnowski, opozycja ma prawo, by składać wnioski o wotum nieufności, „by pewne sprawy podkreślić czy zwrócić na siebie uwagę”.

- Warto zwracać uwagę na zachowanie opozycji. O ile przeszła ona z prób blokowania mównicy, bezpośrednich działań, śpiewania na sali sejmowej, to wciąż kontynuuje nieparlamentarne zachowanie w postaci wykrzykiwań czy zaczepek – zauważył.

W uzasadnieniu wniosku o konstruktywne wotum nieufności, PO zarzuca rządowi, m.in. szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi i odpowiedzialnemu za nadzór na służbami specjalnymi ministrowi koordynatorowi Mariuszowi Błaszczakowi, że nie zrobili nic, by zapobiec „propagowaniu faszyzmu” podczas marszów 11 listopada, a policja zamiast „neofaszystów i bandytów”, zatrzymywała ofiary ich ataków.

W ocenie PO, osobą politycznie odpowiedzialną za wydarzenia 11 listopada jest premier Beata Szydło, ze względu na - jak wskazują autorzy wniosku – „całkowity brak nadzoru nad kluczowymi resortami i ministrami swego rządu”.

- Zarzuty opozycji dotyczące niszczenia sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, braku reakcji rządu na rasistowskie zachowania uczestników Marszu Niepodległości to charakterystyczne dla naszej debaty publicznej półprawdy, ćwierćprawdy czy wręcz antyprawdy. Jest reakcja na Marsz Niepodległości, który odbył się 11 listopada. Prokuratura wszczęła postępowanie. Przedstawiciele rządu i partii potępili pewne zachowania, ale to były marginalne zjawiska – mówił Karnowski.

Odniósł się także do ewentualnej zmiany na stanowisku premiera. - Dziennikarze i opinia publiczna często zakładają, że jest jakiś jeden scenariusz, który jest realizowany. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że często jest kilka scenariuszy. Lider rozpoznaje rzeczywistość i zastanawia się w marszu, który scenariusz będzie najlepszy - mówił.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231). Klub PiS liczy obecnie 235 posłów.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Małgorzata Łopińska

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 7.12.17

Godzina emisji: 10:40

 

Polecane

Wróć do strony głównej