"36 forteli" – jak Chińczycy prowadzą wojny i konflikty

2017-06-15, 16:35

"36 forteli" – jak Chińczycy prowadzą wojny i konflikty
Bambusowe wydanie "Sztuki wojny". Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna/CC-BY-2.0F

- Fortele to przysłowia, które żyją własnym życiem w języku chińskim i są maksymami skutecznego działania. Cała mądrość >>Sztuki wojny<< Sun Tzu to emanacja i ucieleśnienie zasad i przysłów zebranych w Księdze Przemian. Sun Tzu pisze o prowadzeniu wojny bez wojny – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Plebaniak, autor "36 forteli. Chińskiej sztuki podstępu, układania planów i skutecznego działania".

Posłuchaj

15.06.2017 Piotr Plebaniak: „Logika myślenia Chińczyków opiera się na nieuchronności zachodzących zmian”.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał Piotr Plebaniak, "36 forteli" to almanach chińskiej mentalności. – Od naszego języka zależy to jak postrzegamy świat. Starając się zrozumieć co planują i myślą Chińczycy posługujemy się koncepcjami z kultury Zachodu. Europejczycy siłowali się na bitwach i ten wzorzec widzimy np. w rozprawach sądowych, jest to mocno zrytualizowane. Natomiast u Chińczyków nie ma jednoznacznej granicy, kiedy zaczyna się wojna – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według autora Chińczycy od zawsze toczyli wojny, nazywane dzisiaj hybrydowymi. – To są wojny bez wypowiedzenia wojny. Przeciwnik ma nie zdawać sobie sprawy, że wojna jest prowadzona. Jako Europejczycy szukamy wzorców, których znamy. Chińczycy mają zupełnie inne kody kulturowe i pule zachowań. Logika myślenia Chińczyków opiera się na nieuchronności zachodzących zmian – powiedział Plebaniak.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kk

______________________

Data emisji: 15.06.2017

Godzina emisji: 16.21

 


Polecane

Wróć do strony głównej