75. rocznica egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence

2017-05-27, 19:46

75. rocznica egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence
Fragment pomnika na miejscu straceń w Magdalence. Foto: wikipedia.com

28 maja 1942 roku, w Lesie Sękocińskim, w pobliżu podwarszawskiej Magdalenki, niemieccy żołnierze rozstrzelali 224 więźniów Pawiaka. Wśród zamordowanych było 202 mężczyzn i 22 kobiety. O tragicznym wydarzeniu sprzed 75 lat mówiła Joanna Gierczyńska z Muzeum Więzienia Pawiak.

Posłuchaj

27.05.17 Joanna Gierczyńska: „Egzekucja więźniów Pawiaka w Magdalence była jedną z największych w jego historii (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Przygotowania do transportu na egzekucję rozpoczęły się późnym wieczorem 27 maja. Przebiegały one w dużym pośpiechu. Więźniów zabierano z cel niespodziewanie, przy wrzaskach, biciu i kopaniu strażników. Po godzinie trzeciej na ranem 28 maja ofiary wywieziono do Lasu Sękocińskiego. Egzekucja rozpoczęła się o godzinie czwartej.

– Była to jedna z największych egzekucji więźniów Pawiaka. O tym, jak Niemcy chcieli szybko przeprowadzić całą akcję, może świadczyć to, że wielu osobom wytypowanym do rozstrzelania zabroniono nawet założenia ubrania. Z tego powodu opuściły one cele w samej bieliźnie. Wśród rozstrzelanych było wiele znamienitości ówczesnego życia politycznego, społecznego i kulturalnego – powiedziała Joanna Gierczyńska.

Ofiary zamordowano strzałami z broni maszynowej. Ciała rozstrzelanych więźniów spoczęły w trzech położonych obok siebie zbiorowych mogiłach. W celu ukrycia śladów zbrodni Niemcy w miejscu egzekucji zasadzili małe brzózki.

Joanna Gierczyńska mówiła również na temat planu tegorocznych obchodów upamiętnienia 75. rocznicy egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence.

Polskie Radio 24/db

______________________

Data emisji: 27.05.2017

Godzina emisji: 19:15

 

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej