X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sale jednoosobowe i znieczulenie na życzenie. O standardach okołoporodowych w Polsce.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 15:12
Porody w domu, sale jednoosobowe dla każdej matki, znieczulenie na życzenie – takie propozycje trafiły do Ministerstwa Zdrowia. Resort zebrał pierwsze pomysły na nowe standardy okołoporodowe, które mają zacząć obowiązywać od początku 2019 r. O tym, jak powingny wyglądąć w Polsce narodziny dziecka mówiła w Polskim Radiu 24, Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.
Audio
  • 18.05.17 Joanna Pietrusiewicz: chciałybyśmy, aby kobiety w Polsce mogły rodzić zgodnie ze swoimi potrzebami i aby opieka okołoporodowa była przygotowana.
Zdaniem ekspertów cesarskie cięcia są w Polsce wykonywane zbyt często.
Zdaniem ekspertów cesarskie cięcia są w Polsce wykonywane zbyt często.Foto: EASTNEWS/BURGER/PHANIE

Jak podkreśliła gość audycji, nie wiadomo kiedy ta „lista życzeń” przygotowana przez różne środowiska do prac w zespole przy Ministerstwie Zdrowia zostanie zrealizowana. – Wiele z tych „życzeń” mamy zapisane na poziomie prawa. Kłopot jest jednak z realizacją ich zapisów – tłumaczyła Joanna Pietrusiewicz.

Przykładem może być znieczulenie zewnątrzoponowe, do którego ma prawo każda kobieta rodząca, jednak nie zawsze jest w szpitalu anestezjolog, który może je zaaplikować. – Polskie zapisy standardów opieki okołoporodowej są bardzo dobrym dokumentem, jednak nie zawsze są one realizowane. Nie chodzi o zapisy, a o to, w jaki sposób Ministerstwo będzie je kontrolowało i egzekwowało – dodała.

Jak podkreślają pracownicy Fundacji Rodzić po Ludzku, poród w Polsce jest zbyt zmedykalizowany. – Ciąża i poród to naturalne procesy i nie warto wplatać w nie różnych procedur, które nie mają uzasadnienia medycznego (...) – mówiła ekspertka.

W audycji była mowa także o istocie nadużywanego w Polsce cięcia cesarskiego.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 18.05.17

Godzina emisji: 10.20