X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: spór o transformację energetyczną dopiero przed nami

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 14:36
Jesteśmy na początku sporu o to, jak będzie wyglądała ścieżka transformacji energetycznej w Polsce i Europie. Dzisiejszy spór o Turów to tylko wątek tej debaty i dyskutować trzeba raczej o tym, czy przyszłością jest gaz, atom, inne źródła, i jak odbiorcy prądu mają poradzić sobie ze wzrostem jego cen - mówili goście audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24 - dr Adam Czerniak z SGH i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Ekonomiści na wstępie odnieśli się do tematu możliwych efektów protestu związkowców z Solidarności w Luksemburgu wywołanego decyzją TSUE w sprawie zamknięcia kopalni Turów, ale także postępowaniem UE w związku z funduszem odbudowy i blokowaniem pieniędzy dla Polski.

Spór z Czechami

- Naliczone przez KE, a nie płacone przez Polskę odszkodowania miałyby trafiać do Brukseli, a nie do Czechów i nie rozwiązują żadnego problemu. Najlepiej byłoby, żeby rządy polski i czeski porozumiały się bilateralnie i jest na to szansa przy nowym czeskim premierze. Ta sprawa jest prosta, ale została nieco zaniedbana i powinniśmy ją jak najszybciej zamknąć, bo nie jest to najważniejsza rzecz, jaką mamy teraz na tapecie w relacjach polsko-czeskich, ale i polsko-unijnych - mówił Marcin Roszkowski.

forum turów 1200.jpg
Eksperci: Turowa nie zamkniemy na pewno, ale musimy zmieniać naszą energetykę

Dodał, że spór z Czechami nie wpływa też pozytywnie na stosunki sąsiedzkie między naszymi krajami. Do tego można analizować wpływ znacznie większego kompleksu kopalni czesko-niemieckich tuż za naszą granicą na środowisko naturalne w Polsce.

- Nasza kopalnia w Turowie jest mała i znajduje się na skraju 10-kopalniowego kompleksu zakładów położonych też w Czechach i Niemczech. Duża dziura w ziemi oddziałuje na środowisko, ale 9 dużych dziur w ziemi oddziałuje na środowisko także. Badanie tego to oczywiście trochę retorsja. Poza tym trzeba pamiętać, że kopalnia Turów jest eksploatowana od lat 60. Nagle wydarzyło się coś ekstraordynaryjnego? Raczej Czesi wykorzystali kilka naszych słabości - przekonywał Marcin Roszkowski.

Posłuchaj
21:13 _PR24_AAC 2021_10_25-09-09-01.mp3 Gośćmi audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli dr Adam Czerniak z SGH Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. Rozmawiała Anna Grabowska.

 

Co dalej z transformacją energetyczną?

Zaznaczył, że oczywiście transformacja energetyczna musi o nas być prowadzona, choćby dlatego, że w latach 30. tego wieku zabraknie nam już węgla brunatnego. Jednak w związku z opóźnianiem przekazania nam przez Brukselę środków z planu odbudowy może przebiegać w tempie właściwszym dla nas. Bez tych pieniędzy oczywiście też będziemy ją prowadzić, ważne, żebyśmy jasno określili sobie drogę.

turów 1200 (3).jpg
"Kopalnia to nie tylko dziura w ziemi, jej zamknięcie liczy się w latach". Dr Protasowicki o Turowie

- Pytanie, jak będzie przebiegać dalej transformacja energetyczna, to pytanie za kilkadziesiąt miliardów euro. Nie tyle nawet mamy dwie ścieżki: zatrzymujemy się albo idziemy do przodu, ale mamy kilka ścieżek już w ramach samej transformacji. Np. kwestia paliw przejściowych. Postawiliśmy na gaz, co staje się coraz bardziej kosztowne i uzależnia nas od decyzji politycznych ze Wschodu. Jest też pytanie, czy angażować energię atomową i tutaj Niemcy są na "nie". Dlatego pytanie o środki na transformację energetyczną to tylko jedno z pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć - podkreślił dr Czerniak.

Program wsparcia dla osób o niskich dochodach

W jego opinii w kontekście transformacji energetycznej mamy więc do czynienia ze zmianą warty politycznej w Niemczech, gdzie do głosu dochodzą Zieloni opowiadający się za jej przyśpieszeniem i wykluczający na tej drodze atom. Znajdujemy się więc na początku "szerokiej ścieżki sporu".

- Dobrze zatem, że polski rząd przygotował program wsparcia dla osób o najniższych dochodach, żeby mogły opłacać swoje rachunki za energię elektryczną. Trzeba je bowiem chronić przed kosztami transformacji i równolegle prowadzić dyskusję, jaką ścieżkę transformacji wybrać i jakie będą jej terminy - argumentował dr Czerniak.

Anna Grabowska, PR24

 

 

 

 

Czytaj także

Eksperci: Turowa nie zamkniemy na pewno, ale musimy zmieniać naszą energetykę

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 10:00
Kopalni Turów nie możemy zamknąć,ale musimy iść dalej w kierunku mixu energetycznego z uwzględnieniem atomu i odnawialnych źródeł energii. Jest to jednak proces na lata, w trakcie których musimy mieć możliwość, w razie potrzeby, skorzystania z naszego węgla - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Lachowicz z Warsaw Enterprise Institute i Jakub Wiech z portalu Energetyka24.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność" protestuje ws. Turowa. Tyszkiewicz: pochopna decyzja TSUE może przekreślić cały region

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 12:08
- To oburzające, że jedna taka pochopna decyzja mogłaby przekreślić cały region. TSUE podjął decyzję bez zbadania całej sprawy, a tylko po wysłuchaniu jednej strony. Jeżeli ta decyzja weszłaby w życie, to doprowadzi do tragedii społecznej - powiedział dla portalu PolskieRadio24.pl Bogumił Tyszkiewicz, przewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego Górników KWB Turów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czesi nie dążyli do porozumienia". Poseł PiS o negocjacjach ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 09:00
- Wszelkie negocjacje są możliwe tylko wtedy, gdy druga strona jest skłonna do porozumienia, w przypadku Czech i sprawy Turowa ewidentnie chodziło o coś innego niż kompromis - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gawron z PiS. Gościem audycji była też Joanna Senyszyn z Lewicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kopalnia to nie tylko dziura w ziemi, jej zamknięcie liczy się w latach". Dr Protasowicki o Turowie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 13:00
- W momencie natychmiastowego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów na dnie wykopu zacznie zbierać się woda, może on się zapaść - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego, dr Igor Protasowicki z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. 
rozwiń zwiń