X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: Turowa nie zamkniemy na pewno, ale musimy zmieniać naszą energetykę

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 10:00
Kopalni Turów nie możemy zamknąć,ale musimy iść dalej w kierunku mixu energetycznego z uwzględnieniem atomu i odnawialnych źródeł energii. Jest to jednak proces na lata, w trakcie których musimy mieć możliwość, w razie potrzeby, skorzystania z naszego węgla - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Lachowicz z Warsaw Enterprise Institute i Jakub Wiech z portalu Energetyka24.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay/JerzyGorecki

Dziś w Luksemburgu odbywa się protest związkowców z NSZZ Solidarność, którzy w ten sposób chcą zademonstrować sprzeciw wobec tzw. decyzji zabezpieczającej TSUE, sprowadzającej się do nakazu natychmiastowego, pod groźbą kar finansowych zamknięcia kopalni węgla brunatnego Turów.

- Protest w Luksemburgu nie doniesie takiego skutku jak protesty lokalne. Ale związkowcy mają prawo pokazać, że walczą i jest to na pewno element szerokiej gry negocjacyjnej, który leży w dobrze pojętym interesie Polski, a spór o kopalnię Turów ostatecznie zakończy się osiągnięciem porozumienia - mówił Marek Lachowicz.

W opinii Jakuba Wiecha protest Solidarności nie powinien odbywać się pod siedzibą TSUE, ale w Pradze, która wytoczyła spór przeciwko Polsce.

- Trybunał już wydał postanowienie, zasądził środki tymczasowe (kary) i jeżeli chcielibyśmy wpłynąć na negocjacje to należałoby zorganizować protest w Pradze, pod siedzibą czeskiego rządu, który ma realny wpływ na to, żeby skarga została z TSUE wycofana, a środki zapobiegawcze nałożone na Polskę wygasły - powiedział Jakub Wiech.

węgiel import transport 1200.jpg
Jaki udział w czeskiej energetyce ma węgiel? Dane są zaskakujące

Nie stać nas na zamknięcie Turowa

Zdaniem gości "Rządów Pieniądza" zamknięcie Turowa doprowadziłoby do katastrofy, jeśli chodzi o ceny energii dla Polaków, które i tak będą rosły w przyszłym roku ze względu na klimatyczną politykę UE. Obecnie 12 proc. gospodarstw domowych w Polsce cierpi na tzw. ubóstwo energetyczne.

- Na zamknięcie Turowa absolutnie nie możemy się zgodzić. Nie wchodzi w grę zamknięcie kopalni, która dostarcza 7-8 proc. energii elektrycznej w kraju.  Słońce nie będzie więcej w naszym klimacie, żebyśmy mogli sobie z niego mogli więcej energii wyprodukować. Nie możemy postawić nowego bloku energetycznego na cito, po wyłączeniu innego. Możemy, co najwyżej rozważyć import energii, ale wolumeny udziału Turowa w naszej energetyce są na to zbyt duże – argumentował Marek Lachowicz.

pieniądze Unia Europejska free shutterstock 1200.jpg
Jakie są koszty polityki klimatycznej UE dla polskich firm i rodzin? Znamy wyliczenia PIE

Atom dopiero za dwie dekady ?

Mówiąc o przyszłości polskiej energetyk postawił jednoznacznie na atom, choć  zaznaczył, że budowa elektrowni atomowej potrwa 20 alb więcej lat. W międzyczasie dobry rozwiązaniem byłyby małe elektrownie na biomasę, z którą moglibyśmy wykorzystać nie tylko w Polsce, ale nawet eksportować wytworzoną w ten sposób energię za granicą. Są w kraj inwestorzy skłonni do takich przedsięwzięć.

- Nie możemy zatrzymać się na drodze transformacji energetycznej. Zgodziliśmy się na kroki w kierunku obniżenia emisyjności naszej energetyki, która jest 3 razy wyższa niż średnia unijna.  Podejmujemy już pewne kroki, jak np. wygaszanie śląskich kopalni węgla do 2049 r. W tym roku szkolnym na Górnym Śląsku w technikach nie otwarto ani jednej klasy górnicze, bo nie było chętnych. To świadczy o zmianie, która zaszła w myśleniu o górnictwie – dowodził Jakub Wiech. 

Ekspert z portalu Energetyka24.pl zaznaczył jednak, że wydobycie węgla nie zniknie całkowicie, gdyż będzie wykorzystywany w innych gałęziach gospodarki. Wskazał np. na węgiel koksujący, bez którego nie mogą działać huty przy produkcji stali.

Marek Lachowicz dodał, że kopalnie muszą pozostać jako alternatywa dla produkcji energii elektrycznej w kraju na wypadek jakichkolwiek zaburzeń w dostawach innych surowców, np. gazu, którego nie mamy u siebie w dostatecznej ilości. 

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:07 Jakub Wiech i Marek Lachowicz mówią o problemach transformacji energetycznej Polski i UE ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Jakub Wiech i Marek Lachowicz mówią o problemach transformacji energetycznej Polski i UE ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

Pr24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Jakie są koszty polityki klimatycznej UE dla polskich firm i rodzin? Znamy wyliczenia PIE

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 12:00
Redukcja emisji dwutlenku węgla w krajach unijnych, dzięki częściowemu zniesieniu darmowych uprawnień i wprowadzeniu tzw. "granicznego podatku węglowego", wyniesie 14 proc. do  2030 r. Ale w innych częściach świata zmniejszy ją zaledwie o 0,3 proc. - stwierdzili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Tak drastyczne ograniczenie emisji Co2  z pakietu "Fitfor55", to także ogromne wyzwanie dla gospodarki i finansów rodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nowe wymogi klimatyczne UE dotyczące metanu zwiększą koszty działania Jastrzębskiej Spółki Węglowej ?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 07:00
Przy obecnych cenach uprawnień do emisji CO2, objęcie metanu unijnym system handlu uprawnieniami do emisji (ETS) kosztowałoby Jastrzębską Spółkę Węglową blisko 2 mld zł rocznie. Polityka energetyczno-klimatyczna była tematem zorganizowanego w czwartek w Katowicach III "Forum ThinkEco!", będącego jedną z rozpisanych od czerwca do września sesji "Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest bezczelne". Smoliński o propozycji Czech ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 09:51
- Propozycja Czechów jest bezczelna. Jak można coś takiego nam oferować, wiedząc, że to jest nie do zrealizowania - powiedział w audycji "Dwie strony" na antenie Polskiego Radia 24 Kazimierz Smoliński, poseł PiS. Gościem audycji był także poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jaros.
rozwiń zwiń