X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prezes ZUS: obecny system emerytalny premiuje długie płacenie składek, ale trzeba o tym edukować

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 10:00
Z okazji obchodzonego 1 października Międzynarodowego Dnia Seniora mamy dla naszych emerytów dobre wiadomości. Dodatkowe świadczenia, a już dłuższa niedługo praca bez podatku, to niebagatelna finansowa pomoc. Ale to też przekaz do osób młodszych, że trzeba systematycznie odprowadzać składki, znacznie wcześniej niż po przekroczeniu 40 roku życia – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.  
prof. Gertruda Uścińska prezes ZUS
prof. Gertruda Uścińska prezes ZUS Foto: ZUS/twitter

Prezes ZUS zaznaczyła, że Dzień Seniora obchodzimy nie tylko 1 października, ale przez cały ten miesiąc, a chodzi przede wszystkim o to, żeby przypomnieć o tej grupie społecznej, podkreślać jej rosnące znaczenie w życiu społecznym i gospodarczym. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę, że za niecałe 20 lat już co trzeci Polak będzie miał 60 lat i więcej. Dziś w tym wieku jest już co piąty z nas.

- Przed pandemią intensywnie obchodziliśmy Dni Seniora, teraz jest to nieco ograniczone. Mamy jednak przygotowaną specjalną gazetkę, w której informujemy o wielu działaniach ZUS, tak tych statutowych, ale też informacyjnych czy edukacyjnych na rzecz seniorów. Współpracujemy z licznymi instytucjami, które mają różne przekazy dla seniorów, jak UOKIK czy Policja – poinformowała prof. Gertruda Uścińska.

podatki free shutterstock 1200.jpg
Emerytury 2021: 14. świadczenie bez składania wniosku, z mniejszym podatkiem, a także korzystnym przeliczeniem

Dodatkowe emerytura już na kontach emerytów

Podkreśliła, że bieżący rok kalendarzowy jest szczególny jeżeli chodzi o działania na rzecz bezpieczeństwa socjalnego emerytów i rencistów. Świadczenia na ich konto trafiają nawet przed terminem, wypłacone zostały już tzw. "13-e emerytury", a wkrótce do kieszeni znacznej części tej grupy obywateli trafią również tzw. "14-ki".

- Właśnie w październiku przygotowujemy się do ich wpłaty. I nie trzeba składać żadnych wniosków, aplikacji. Każda osoba, która uzyska na koniec października status emeryta czy osoby o podobnym charakterze i spełni wymagane prawem warunki z urzędu, otrzyma tzw. "14-ą emeryturę"  - wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska.

Dodała, że nie ma przy tym znaczenia, czy ktoś sobie dorabia i jakie kwoty. Bierze się pod uwagę jedynie to czy jego emerytura nie przekracza ustalonych kwot.

Zachęty do dłuższej aktywności zawodowej

Prezes ZUS odniosła się też do wprowadzonej do ustawy podatkowej z Polskiego Ładu poprawki, z której wynika, że jeżeli osoba po przekroczeniu 60 roku życia kobieta lub 65-tego roku mężczyzna lat będą dalej pracować, to wtedy do kwoty zarobków nieco ponad 85 tys zł rocznie, nie zapłacą podatku.

- Na razie, po obliczeniach, przyjęliśmy ten właśnie próg, ale należy się spodziewać, że w przyszłym roku może on wzrosnąć – zaznaczyła prof. Gertruda Uścińska.

W jej opinii tzw." zerowy PIT" dla osób w wieku emerytalnym to rozwiązanie słuszne i celowe z kilku względów. Przede wszystkim dlatego, że da to szansę na wyższą emeryturę w przyszłości, ale również dlatego, że trzeba zachęcać ludzi do coraz dłuższej pracy, będą oni coraz bardzo potrzebni na rynku pracy.


1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Maląg o waloryzacji emerytur. Minister rodziny podała, ile wyniesie podwyżka

Wysokość emerytury zależy od czasu płacenia składek

- Trzeba pamiętać, że w coraz większym stopniu przechodzimy na system emerytalny, gdzie wysokość świadczenia zależy od tego przez jaki okres gromadziliśmy składki oraz kiedy przechodzimy na emeryturę. I właśnie taki zerowy PIT-y gdy pracujemy już w wieku emerytalnym i dalej opłacamy składki pozwoli na to, aby była ona cały czas do zebranego kapitału dopisywana, a potem jest on waloryzowany. To powoduje, że np. senior, który ma 350 tys. zł. kapitału emerytalnego - dziś miałby 1612 zł brutto miesięcznie. Gdyby przedłużył pracę o 2 lata i zarabiał przeciętne wynagrodzenie, to byłoby to już o 41 proc. więcej pieniędzy. Po 5-u latach aktywności zawodowej emerytura mogłaby wynieść nawet 3200 zł – argumentowała prof. Uścińska.

Przypomniała też, że od przyszłego roku świadczenia pracujących emerytów będą przeliczane raz w roku, nie co kwartał. Zawsze jednak będę przeliczone o okres ustania zatrudnienia, nawet gdyby trwało by ono krócej niż rok.

 

                                          

Zapraszamy na wysłuchanie audycji, którą prowadziła Anna Grabowska


Posłuchaj
21:34 prof. Gertruda Uścińska prezes ZUS mówi o nowych programach socjalnych dla seniorów ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) prof. Gertruda Uścińska prezes ZUS mówi o nowych programach socjalnych dla seniorów ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Prezes ZUS: ponad 1000 zł rocznie zyska emeryt na zaproponowanym w Polskim Ładzie zwolnieniu z PIT

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 11:00
Zaproponowana kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł oznacza, że każdy emeryt, rencista, rencista oraz rodzinny, którzy pobierają świadczenie do 2500 zł brutto, nie zapłacą ani grosza podatku. Od jego emerytury będzie potrącane jedynie 225 zł składki zdrowotnej – wyjaśniała w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: emerytury stażowe należałoby pokazać na szerszym tle całego systemu i wysokości świadczeń w przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:00
Emerytury stażowe być może byłyby dobrym rozwiązaniem, gdyby zostały wpisane spójnie w cały system emerytalny. Dziś stanowi on kolejną łatkę jeszcze obniżając średni wiek przechodzenia na emeryturę - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG. Również dr Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) stwierdził, że rozwiązanie jest warte przemyślenia, ale podnosił fakt krótkiego stażu pracy, szczególnie w wypadku kobiet, które w efekcie mogą mieć bardzo niskie emerytury.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS przypomina: w tym roku 14. emerytura będzie wypłacona z urzędu, a nie na wniosek. Zobacz, ile wyniesie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 16:17
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS ostrzega seniorów przed oszustami. Oferują pomoc w wypełnieniu wniosku o 14. emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 11:29
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Zakłada przypomina, że tzw. czternastka wypłacana jest z urzędu i nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.
rozwiń zwiń