X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Emerytury 2021: 14. świadczenie bez składania wniosku, z mniejszym podatkiem, a także korzystnym przeliczeniem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 14:11
Zapowiada się dobry rok dla emerytów - nie tylko dostaną 14. świadczenie i to bez składania wniosku, ale też zapłacą od niego mniejszy podatek, i w dodatku za sprawą waloryzacji kwartalnej, a nie rocznej, ich przeliczenie w czerwcu będzie korzystniejsze.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty 14. emerytury.

Czternastka bez składania wniosku

Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku - 14. emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 roku wyniesie 1250,88 zł brutto.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

emeryci 1200.jpg
ZUS przypomina: w tym roku 14. emerytura będzie wypłacona z urzędu, a nie na wniosek. Zobacz, ile wyniesie

Czternastka dla wszystkich osób, nawet dla tych, których świadczenie przekracza 2900 zł

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Wyniesie 1250,88 zł, bez potrąceń i egzekucji

14. emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana równocześnie ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. 

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

marlena maląg 1200 free tt.jpg
Emerytury i renty mogą być wyższe. Maląg: zmienił się prognozowany wskaźnik waloryzacji

ZUS przeliczy czerwcowe emerytury z waloryzacją kwartalną, nie roczną, bez wniosku

Prezydent w połowie sierpnia podpisał ustawę, która rozwiązuje problem tzw. emerytur czerwcowych.

- Dzięki temu zastosowanie do nich mają dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały przy ustalaniu emerytury w czerwcu. Kluczowe jest to, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za I kwartał roku, są bardziej korzystne niż waloryzacja roczna" - wskazuje prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Korzystne wyliczenie wejdzie na stałe, obejmie emerytów też w przyszłych latach

Ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu.

Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 roku i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu (bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy).

- Zgodnie z ustawą osobom, którym przyznano emerytury w czerwcu tego roku, świadczenia te zostaną przeliczone z urzędu, z uwzględnieniem ustawowych zmian, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać wniosku o przeliczenie wysokości emerytury – wyjaśnia szefowa ZUS.

Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 roku.

W poprzednich latach ci, którzy złożyli wnioski w czerwcu, otrzymywali niższe świadczenie

W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu.

 - Nasze wyliczenia wskazują, że na dotychczasowych zasadach emerytura czerwcowa byłaby niższa od majowej o ok. 5 proc. oraz o 12 proc. od lipcowej. Daje to nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od wysokości emerytury – podkreśla prof. Uścińska.

ZUS doradzał, aby nie przechodzić na emeryturę w czerwcu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że co roku doradzał klientom, aby - jeśli to możliwe - nie przechodzili na emeryturę w czerwcu, lecz poczekali co najmniej do lipca.

- Nasze działania przynosiły efekty, ponieważ swoją decyzję o przechodzeniu na emeryturę w czerwcu przekładało kilkanaście tysięcy osób rocznie. W ostatnich dwóch latach (2018-2019) liczba osób przechodzących w czerwcu na emeryturę stanowiła ok. 1 proc. ogółu przyznanych w danym roku emerytur – wskazuje szefowa Zakładu.

Przypomina, że w 2020 roku w ramach tarczy antykryzysowej udało się wprowadzić szczególne przepisy, zgodnie z którymi dla osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu ubiegłego roku, emerytura była ustalana w ten sam sposób jak emerytura majowa, o ile to było to dla nich korzystniejsze.

Czternastka dla 9,1 mln emerytów i rencistów

14. emerytura zostanie wypłacona około 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać około 7,9 mln świadczeniobiorców. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

W kwietniu ZUS wypłacił już 13. emeryturę

14. emerytura to kolejne dodatkowe świadczenie, które zostanie wypłacone przez ZUS. W kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali 13. emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Trzynastka przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

ZUS zapowiada zlikwidowanie groszowych emerytur

Kolejną zmianą w emeryturach jest zapowiedź likwidacji tzw. groszowych emerytur.

Prezes ZUS w rozmowie z "Faktem" przyznała, że systematycznie rośnie liczba emerytur w kwocie poniżej minimalnego świadczenia, które obecnie wynosi 1250,88 zł. Dodała, że na koniec 2020 roku było 310 tys. osób pobierających takie emerytury.

- To jest co dziesiąte świadczenie z nowego zreformowanego systemu. Najniższa emerytura, jaką przyznał ZUS, wynosi 2 grosze. Moim zdaniem emerytury groszowe są kwestią absolutnie wymagającą zmian w polskim prawie. Obecnie wystarczy pracować jeden dzień, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymać świadczenie" - powiedziała Uścińska.

Dodała, że prawo do emerytury powinno być ograniczone warunkiem posiadania minimalnego stażu pracy, "tak jak to jest w krajach UE. Może to być 5, 10 czy 15 lat, bądź powinna być to kwestia uzbierania jakiegoś minimalnego kapitału emerytalnego".

- Osobom, które nie spełnią warunku, powinien być zapewniony dostęp do opieki zdrowotnej i inne uprawnienia związane ze statusem emeryta. Można także rozważać zwrot składek - zaznaczyła prezes ZUS.

IAR, PAP, ZUS, jk

Czytaj także

Większość Polaków chce 14. emerytury co roku. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 07:05
76 proc. Polaków uważa, że 14. emerytura powinna być wypłacana najbiedniejszym seniorom co roku - wynika z sondażu Pollster dla "Super Expressu". Wiceminister rodziny Stanisław Szwed nie wykluczył, że "czternastka" trafi do świadczeniobiorców także w kolejnych latach, jeśli pozwolą na to możliwości budżetowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: mimo pandemii wielu uprawnionych do emerytury nie przechodziło na świadczenie od razu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 16:20
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska poinformowała, że w ostatnich trzech latach utrzymuje się pozytywny trend dotyczący przechodzenia Polaków na emeryturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: opóźnianie emerytury to wyższe świadczenie, ale najważniejszy jest, żeby mieć wybór

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 10:00
Największym dobrem przy przechodzeniu na emeryturę jest wybór, jaki każdy Polak dziś ma. Oczywiście zachęcamy do jak najdłuższej aktywności ekonomicznej, szczególnie kobiety, bo od tego zależy wysokość ich świadczenia. Jednak chodzi tu tylko o korzyści dla emerytów, a nie o kondycję FUS, która jest dziś bardzo dobra - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS przypomina: w tym roku 14. emerytura będzie wypłacona z urzędu, a nie na wniosek. Zobacz, ile wyniesie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 16:17
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytury i renty mogą być wyższe. Maląg: zmienił się prognozowany wskaźnik waloryzacji

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 07:53
- Przy obecnie prognozowanym wskaźniku waloryzacji najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna i socjalna wzrośnie z obecnej kwoty 1250,88 zł do kwoty 1312,05 zł, a więc o ponad 61 zł - mówiła w wywiadzie udzielonym "Super Expressowi" minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń