X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Czy dziś zarobimy na lokatach i wynajmie? Eksperci: kryzys to istotnie wyhamował

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 12:28
- Nie należy spodziewać się w najbliższym czasie ani zysków z lokat bankowych, ani z wynajmu, który cieszył się dużym zainteresowaniem jeszcze na początku tego roku. Kryzys to istotnie wyhamował - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marcin Czaplicki z PKO BP i Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Audio
  • Piotr Palutkiewicz z ZPiP i Marcin Czaplicki z PKO BP o lokatach bankowych (Rządy Pieniądza) PR24
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

- Są banki, które już przed marcem tego roku pobierały od niektórych przedsiębiorstw ujemne oprocentowanie od depozytów. Coś, co w Polsce jeszcze niedawno było niewyobrażalne, a na Zachodzie Europy jest już rzeczywiste od kilku lat - mówił dr Marcin Czaplicki.

W jego opinii, nawet jeśli NBP nie obniży stóp procentowych do zera, to i tak nie można spodziewać się zysków z oszczędności w bankach, niezależnie od tego, czy będzie nadal obowiązywał tzw. "podatek Belki" od zysków kapitałowych, który jeszcze je dodatkowo pomniejsza lub nawet został zlikwidowany.

banking1200.jpg
UOKiK sprawdza, czy banki uczciwie udzielają "wakacji kredytowych"

Za dużo lokat i za mało kredytów 

- Banki są nadpłynne. Na koniec marca, relacja kredytów do depozytów to jest 92 proc., czyli jest o 8 proc. za dużo depozytów wobec kredytów. Ta relacja będzie się pogłębiać w tym roku, więc banki nie muszą wiele robić żeby zachęcać ludzi do tego, żeby wkładali do nich pieniądze - wyjaśniał gość audycji.

Jednocześnie uspokoił osoby prywatne, że nie stracą nic ze swoich oszczędności, bo ujemne stopy mogą dotknąć głównie firm.

- Na Zachodzie ujemne oprocentowanie dotyczy lokat przedsiębiorstw oraz bardzo dużych lokat osób prywatnych - milion, 2 miliony euro i więcej. Zdecydowanie więc przeciętny Kowalski, nawet gdyby stopy procentowe spadły do zera, nie spotka się z sytuacją, w której z jego rachunku depozytowego środki byłyby zabierane - zapewniał.

Coraz trudniej lokować z zyskiem oszczędności 

Piotr Palutkiewicz analizował alternatywy, jakie mają dziś Polacy wobec oszczędności bankowych. Zauważył, że popularne dotychczas kupowanie mieszkań na wynajem traci na atrakcyjności.


oszczędności złotówki 1200.jpg
Ponad połowa Polaków ma oszczędności zamiast długów. Badanie CBOS

- Ma na to wpływ załamanie rynku wynajmu krótkoterminowego (…) ale także wynajmu długoterminowego. Zyski z tego typu inwestycji będą zdecydowanie niższe, pomijając duże miasta, gdzie tak istotne załamanie nie powinno być widoczne - mówił.

Obawa o zdrowie czy lęk o pracę ? 

Ekspert związku pracodawców pozytywnie ocenił projekt dopłat z budżetu państwa do odsetek bankowych oraz wakacji kredytowych, którym zajmuje się rząd. Zaznaczył potrzebę takich decyzji także dlatego, że nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwa "lock down" w niektórych branżach i jak szybko będą odmrażane kolejne sektory polskiej gospodarki.

- W galeriach handlowych nie ma tłumów, choć wydawałoby się, że Polacy po okresie zamknięcia ruszą na zakupy (…). W kawiarniach i restauracjach tylko pojedynczy goście siedzą przy stolikach (…). Powstaje pytanie, czy przeważa chęć oszczędzania na trudniejsze czasy, czy też obawa o kwestie bezpieczeństwa zdrowotnego - tłumaczył.

Wskazywane w badaniach obawy o utratę pracy przez aż 90 proc. Polaków są jednak jego zdaniem przesadzone.

- Szacunki mówią, że bardziej o 3-3,5 proc. spadku gospodarki (rok do roku), a to na pewno nie oznacza, że bezrobocie sięgnie 20-30 proc. - dodał.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


PR24/PR24.PL/Anna Grabowska/Sw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes NBP: polska gospodarka stoi przed wyzwaniem, wiele zależy od rozwoju pandemii

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 10:14
Polska gospodarka - podobnie jak większość gospodarek na świecie - stoi przed wyzwaniem, którego nie dało się przewidzieć i którego nie sposób uniknąć. Działamy na rzecz złagodzenia skutków pandemii koronawirusa - pisze prezes NBP prof. Adam Glapiński w artykule na łamach "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP przekaże swój zysk. Podano, jaka suma zasili budżet państwa

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 08:30
Pandemia w krótkim okresie przyczyni się do spadku PKB równocześnie w wielu gospodarkach - uważa prezes NBP Adam Glapiński. Według niego to koszt, bez którego mielibyśmy więcej śmiertelnych przypadków i przeciążenie opieki zdrowotnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudniej o kredyt dla biznesu. Banki zaostrzają warunki przyznawania

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 16:10
Pierwszy kwartał tego roku to zaostrzanie kryteriów kredytowych dla biznesu przez banki. W drugim kwartale będzie kontynuacja tego trendu - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 24 banków przez Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń