X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Eksperci: kolejnego zamrożenia gospodarka nie wytrzyma, musimy być ostrożni

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 16:32
- Tempo odmrażania polskiej gospodarki jest wystarczające. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że jeśli pojawią się  nowe ogniska zakażeń, to być może gospodarka zostanie zamrożona na dłużej, a tego już nie wytrzymamy - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Audio
  • Piotr Arak (PIE) i Marek Kowalski(FPP) gośćmi "Rządów Pieniądza" PR24
W Restauracji Radecki w Szczecinie trwają przygotowania do otwarcia po zniesieniu obostrzeń wprowadzonych w związku w epidemią koronawirusa
W Restauracji Radecki w Szczecinie trwają przygotowania do otwarcia po zniesieniu obostrzeń wprowadzonych w związku w epidemią koronawirusaFoto: PAP/Marcin Bielecki

- Można się zastanawiać, dlaczego gastronomia np. zostaje odmrożona później niż hotele, ale od poniedziałku 18 maja rząd w zasadzie spełni już wszystkie postulaty przedsiębiorców, bo te główne gałęzie gospodarki, najbardziej dotknięte kryzysem zostaną odmrożone - ocenił Marek Kowalski.

Dodał, że licznik strat cały czas bije. Z tego, który przygotowała m.in. Federacja, wynika, że dzienna strata dla gospodarki wynosi ok. 2,15 mld zł. Po 2 tygodniach jej odmrażania jest to już ok. 1,7 mld zł dziennie.

- Niecałe 14 dni odmrażania gospodarki już spowodowało 0,3 mld zł dziennie strat (...). Bardzo ciekawa jest obserwacja, jaki efekt daje odmrażanie i stosowanie tarczy antykryzysowej – mówi Marek Kowalski.

Pomoc bardziej selektywnie dobierana

Piotr Arak, prezes Polskiego Instytutu Ekonomicznego odniósł się do deklaracji premiera, który mówił o tym, że dalsze wsparcie branż będzie przez rząd realizowane.

- Pierwsza fala wsparcia dla przedsiębiorstw musiała być maksymalnie egalitarna. Były sektory bardziej narażone na problemy, ale podział firm według kategorii PKD, uniemożliwiałby niektórym sektorom uzyskiwanie pomocy, co byłoby podejściem niewłaściwym (…). Teraz będzie można powiedzieć, które sektory gospodarki mają podwyższone rygory sanitarne i dla nich pomoc będzie przewidziana. To będzie też do uzgodnienia z organizacjami branżowymi – mówił Piotr Arak.

Pandemia przyspieszy proces cyfryzacji?

Zdaniem Piotra Araka raczej nie będzie jakichś specjalnych modyfikacji mechanizmów finansowych, ale mogą to być np. ulgi związane ze specyficzną modyfikacją zasad działania konkretnych firm czy zachęty modernizacyjne.

podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Eksperci: trzeba odmrażać kolejne branże

- To, co wiele krajów europejskich robi już w teraz, na tym etapie wychodzenia z kryzysu, to umożliwianie przedsiębiorcom szybszej modernizacji cyfrowej. Przed pandemią polskie firmy przez wiele lat się broniły, żeby zwiększyć swoją obecność w Internecie. To może być jeden z nowych elementów strategii, która będzie przez rząd prezentowana – analizował Piotr Arak.

Zauważył, że nowy świat gospodarczy, o czym dziś często się mówi, to chociażby szybsze przejście do internetowych zakupów, dostosowanie do tego większej liczby firm, podwyższenie rygorów sanitarnych i wypracowanie odpowiednich standardów, co jest normą dla gospodarek azjatyckich czy np. Nigerii.

Wielkie galerie będą zmieniały model biznesowy 

Z kolei Marek Kowalski stwierdził, że nadchodzące zmiany będą oznaczały problemy dla wielkich galerii handlowych, które nie znajdą już tylu klientów i będzie to problemem dla działających w nich firm.

1200_firma_shutterstock.jpg
Ekspert PFR: od oceny do jakiej kategorii należy nasza firma, zależy wysokość subwencji

- Model sprzedaży przez galerie handlowe już uległ modyfikacji także w Polsce, a teraz będzie przyśpieszony (…). W Europie czy szczególnie w Stanach Zjednoczonych upadek  galerii handlowych trwa od lat 90. XX wieku. To nie jest nic takiego, czego firmy, które operowały na tym rynku, nie mogłyby sobie wpisać jako ryzyka strategicznego –podkreślił Piotr Arak.

 

Program prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

PolskieRadio24/Anna Grabowska/sw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa a ZUS. Firmy masowo występują o zwolnienia ze składek

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 09:00
Złożono już 487,7 tys. wniosków dotyczących skorzystania z rozwiązań oferowanych przez tarczę antykryzysową - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju. Większość dotyczy zwolnienia ze składek do ZUS za okres marzec - maj 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla biznesu w trudnych czasach. Nie jedna, ale kilka tarcz ochroni firmy przed kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 10:01
Końcówka kadencji prezydenta Andrzeja Dudy upłynęła obozowi Zjednoczonej Prawicy na przeciwdziałaniu skutkom epidemii koronawirusa, w tym na tworzeniu rozwiązań, które pozwolą firmom przetrwać ten trudny okres, a przede wszystkim - utrzymać zatrudnienie. W dyskusje i prace nad tymi rozwiązaniami mocno zaangażował się prezydent, odbywając konferencje z przedsiębiorcami i przedstawiając własne propozycje poprawy sytuacji firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS: można ubiegać się o zwolnienia ze składek, nawet, gdy zostały opłacone

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 10:28
Można skorzystać ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne za marzec, nawet, gdy zostały one uregulowane - wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W takim wypadku powstanie nadpłata, która zostanie zwrócona bądź zaliczona na poczet kolejnych składek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowe 150 mln zł. Większa pula pieniędzy na pożyczki dla firm

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 15:15
Mniejsze firmy, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z pandemią - w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego - mogą liczyć na pożyczki, których budżet zwiększono z 400 do 550 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senacka komisja przyjęła kilkadziesiąt poprawek do tarczy antykryzysowej 3.0

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 15:44
W Senacie trwają prace nad kolejną wersją tarczy antykryzysowej. Chodzi o rządową ustawę o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, którą pod koniec kwietnia przyjął Sejm.
rozwiń zwiń