X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: trzeba odmrażać kolejne branże

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 13:00
- To bardzo ważne, że zaczęliśmy odmrażać gospodarkę, ale nie można oczekiwać, że ona gwałtownie ruszy do przodu, bo nadal będą utrzymane ograniczenia po stronie przedsiębiorców, a także obawy po stronie ich klientów - powiedziała w programie "Rządy Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 
Audio
  • Elżbieta Mączyńska i Piotr Palutkiewicz mówili w "Rządach Pieniądza" o odmrażaniu gospodarki
zdjęcie ilustarcyjne
zdjęcie ilustarcyjne Foto: Pixabay

- Musimy jednak wracać do bezpośrednich kontaktów, ograniczać pracę zdalną, która prowadzi do osłabienia wydajności pracy - stwierdziła prof. Elżbieta Mączyńska. 

- Czymś innym jest praca zdalna z góry zaplanowana, przyjęta i wynikająca ze strategii przedsiębiorstwa, a czymś innym wymuszona nagle przez pandemię. Czym prędzej trzeba doprowadzić do tego, żeby więcej było pracy na zasadzie kontaktu bezpośredniego (…). Jeżeli nadal będziemy preferowali pracę zdalną, to doprowadzi to do szeregu nieprawidłowości - mówiła prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 

Nawet studenci SGH nie chcą pracy zdalnej 

Prof. Elżbieta Mączyńska, która wykłada na SGH, przytoczyła znamienny fakt, że  jak wynika z ankiet, aż 80 proc. studentów tej uczelni odmówiło dalszej nauki zdalnej, twierdząc, że nie mają możliwości należytego skupienia i efektywnej edukacji.

Według Piotra Palutkiewicza ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) praca zdalna w jednych firmach może podnieść efektywność pracy, ale w innych jest zupełnie na odwrót.

- Nawet jeżeli efektywność pracy zdalnej przez jakiś czas wzrosła, to dla wielu pracodawców to duży problem, że nie mają pracowników na terenie biura lub zakładu - podkreślił Piotr Palutkiewicz. 

A co z odmrażaniem gospodarki ? 

Odnosząc się do efektów odmrażania gospodarki, prof. Elżbieta Mączyńska uważa, że w dzisiejszych warunkach, jak w szkle powiększającym, widać wszelkie niewłaściwe zachowania administracji.

- Nawet najlepiej pomyślana idea na górze nie przekłada się na praktykę na dole, jeżeli instytucje niższego szczebla nie działają właściwie - zaznaczyła prof. Elżbieta Mączyńska.

W opinii Piotra Palutkiewicza trzeba jak najszybciej odmrażać kolejne branże gospodarki. - Nawet jeżeli jesienią byłby nawrót epidemii, to trzeba pomyśleć o takich rozwiązaniach, które nie będą dalej dusiły gospodarki - mówił gość "Rządów Pieniądza".

Pandemia to utrata 4-7% PKB?

Piotr Palutkiewicz sugerował, że takim rozwiązaniem mogłoby być izolowanie pracowników będących w najwyższej grupie ryzyka, a wtedy pozostali normalnie by pracowali.

- Lockdown, który trwa już półtora miesiąca i prawdopodobnie potrwa jeszcze miesiąc, będzie kosztował naszą gospodarkę od 4 do 7 proc. PKB. - stwierdził.

- W chwili obecnej trzeba odmrażać kolejne branże. Dobrze, że ruszyły hotele, że od dziś można otwierać żłobki i przedszkola, które są także niezbędne, aby Polacy powrócili do pracy - mówił Piotr Palutkiewicz.

Ekspert ZPP odniósł się też do zapowiedzi, że 18 maja mają zostać otwarte restauracje. Jego zdaniem jeżeli mogłyby serwować posiłki tylko w ogródkach i w znacznej odległości gości od siebie, to tylko część z nich mogłaby zostać ponownie otwarta.

- To nie zawsze będzie opłacalne dla  restauratorów, bo pozostaje kwestia czynszów, które na razie właściciele lokali godzą się zawieszać. Ale przy dalszych obostrzeniach sanitarnych dotyczących obsługi klientów, nie zawsze wznowienie działalności przez lokale gastronomiczne będzie ekonomicznie uzasadnione - uważa Piotr Palutkiewicz. 


Program prowadziła Anna Grabowska.

PolskieRadio24/Anna Grabowska/sw

Czytaj także

I małe, i duże firmy zamierzają korzystać z tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 09:00
Ponad 70 proc. firm zamierza skorzystać z rządowego pakietu pomocy w walce z kryzysem wywołanym pandemią wynika z badań Business Centre Club. "Rzeczpospolita" przypomina, że w pierwszych dwóch tygodniach po wprowadzeniu tarczy antykryzysowej firmy złożyły prawie 1,3 mln wniosków do ZUS i urzędów pracy o przewidzianą w niej pomoc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla biznesu w trudnych czasach. Nie jedna, ale kilka tarcz ochroni firmy przed kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 10:01
Końcówka kadencji prezydenta Andrzeja Dudy upłynęła obozowi Zjednoczonej Prawicy na przeciwdziałaniu skutkom epidemii koronawirusa, w tym na tworzeniu rozwiązań, które pozwolą firmom przetrwać ten trudny okres, a przede wszystkim - utrzymać zatrudnienie. W dyskusje i prace nad tymi rozwiązaniami mocno zaangażował się prezydent, odbywając konferencje z przedsiębiorcami i przedstawiając własne propozycje poprawy sytuacji firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Borys: ponad 10 mld złotych trafiło do firm dzięki tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 10:00
- Na koniec kwietnia mówimy o co najmniej dziesięciu czy być może kilkunastu mld złotych, które realnie popłynęły do sektora przedsiębiorstw. Pomoc otrzymali pracodawcy zatrudniający 10 mln osób - powiedział w TVN24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza Finansowa działa. W poniedziałek na rachunki firm trafi 2,1 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 17:00
Po dwóch dniach od uruchomienia, już 9,2 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw otrzymało pozytywne decyzje o przyznaniu subwencji z Tarczy Finansowej PFR na kwotę 2,1 mld zł, która będzie na ich rachunkach w poniedziałek - poinformował w piątek Paweł Borys, prezes PFR.
rozwiń zwiń