X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Eksperci: Dom Polski w Davos to niezwykle ważne miejsce, możemy przedstawiać nasze dokonania i racje, a każda kropla drąży skałę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 12:15
Davos ma swoich zwolenników i przeciwników, ale tam po prostu trzeba być. Jest to spotkanie „władców tego świata” – bogatych i wpływowych. Bardzo dobrze, że powstała inicjatywy utworzenia Domu Polskiego, projektu PZU i Pekao SA. Odbywają się tam bardzo ważne debaty, a z takich spotkań zawsze wynika coś konkretnego. Kropla drąży skałę – powiedziała w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Audio
  • prof Elżbieta Mączyńska oraz dr Marian Szołucha dyskutowali w "Rządach Pieniądza" w PR24 o Davos 2020 ( 23.01.2020 godz: 9:08, plik mp3)
Prezydent Łotwy Egils Levits (4L), Prezydent RP Andrzej Duda (4P), Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović (5L) oraz Prezes Zarządu PZU Paweł Surówka (L) podczas debaty Growing Europe: The Economic Vitality of Central and Eastern Europe
Prezydent Łotwy Egils Levits (4L), Prezydent RP Andrzej Duda (4P), Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović (5L) oraz Prezes Zarządu PZU Paweł Surówka (L) podczas debaty "Growing Europe: The Economic Vitality of Central and Eastern Europe"Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Warto prezentować w Davos polskie dokonania, zamiary, dyskutować o możliwej współpracy – mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

Szczególnie pozytywnie odniosła się do powołania Środowoeuropejskiej Rady Biznesu, która pozwoli na szerszą prezentację "Inicjatywy Trójmorza" wspólnej dla 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej  i  Południowej. Zaznaczyła, że dotychczas, przez lata ten kierunek był zaniedbywany, a przecież są to kraje najszybciej rozwijające się w Europie, z ogromnym potencjałem co nie może nie być atrakcyjne dla najpotężniejszych światowych inwestorów.

- Można odnieść wrażenie, jakby przez lata Karpaty były górami nie do pokonania, a tymczasem można je nawet obejść od wschodu, przez Ukrainę, którą do tej współpracy można przy okazji włączać – wtórował jej dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.

Goldman Sachs widzi nad Wisłą dobre perspektyw dla inwestorów

Eksperci zauważyli większe zainteresowanie Polską ze strony banku Goldman Sachs, mówili o korzystnej sprzedaży naszych obligacji – z ujemnym oprocentowaniem,  o konkretnej deklaracji szwedzkiego koncernu farmaceutycznego, który chce znacząco zwiększyć swoje inwestycje w Polsce.

- Przedstawicielstwo brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca już jest w Polsce obecne, świetnie się rozwija i (…) chce zbudować u nas ośrodek badawczo-rozwojowy. To bardzo dobrze, bo prowadzi do rozwoju myśli, technologii w ważnej dziedzinie, w farmacji i w rezultacie medycyny, a polskiej medycyny nie zreformujemy na dobre nigdy, jeżeli nie dokonamy skoku jakościowego jeżeli chodzi o technologie poprawiające efektywność jej funkcjonowania – mówił dr Marian Szołucha.

- Zglobalizowany pod względem gospodarczym świat  wymusza odbywanie takich spotkań jak Davos, żeby światowi liderzy i przedstawiciele mniejszych państw mieli okazję porozmawiać, nawiązać relacje, poznać stanowiska, czasem też podjąć decyzje, choć to faktycznie zdarza się rzadziej- twierdzi dr Marian Szołucha. 

Tematyka klimatyczna zdominowała Davos

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się też do przewodnich tematów tegorocznego Forum Ekonomicznego w Davos, takich jak: klimat, energetyka oraz wpływ człowieka na zmiany w przyrodzie.

- Widzę zmianę stanowiska Polski wobec prezentowanego w Katowicach przy okazji COP24. Dziś jest ono bardziej elastyczne, nastawione na zmiany w polskiej energetyce, na próbę stworzenia syntezy między rozproszoną energetyką, także tą opartą na OZE, a bardziej konwencjonalną – analizował dr Marian Szołucha.

- W gospodarce zawsze jest problem tzw. "czarnych łabędzi" czyli wystąpienia zjawisk, o których myślimy, że ich nie będzie, a one nas zaskakują, i to negatywnie. W sferze ochrony klimatu operuje się pojęciem zielone łabędzie. (…). Dlatego tak ważne są debaty na ten temat, a potem także wspólne działania – podsumowała prof. Elżbieta Mączyńska.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Program prowadziła Anna Grabowska.

PolskieRadio24/AnnaGrabowska/SW

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Davos 2020: koncerny z Polski i innych państw regionu powołały Business Council of Growing Europe

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 13:00
Przedstawiciele 12 największych przedsiębiorstw Europy Środkowo-Wschodniej biorący udział na szczycie w Davos podpisali memorandum tworzące Business Council of Growing Europe. Rada ma promować tę część Europy jako atrakcyjne miejsce dla inwestorów z całego świata - poinformowało w środę PZU.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Stodolak: wielkie firmy przyciąga do Polski kapitał ludzki

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 20:40
- Warszawa pod względem liczby biurowców jest trzecia w Europie. Jesteśmy ex aequo z Paryżem. Biurowce nie powstają na pustyni ekonomicznej. Coś tych inwestorów przyciąga - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Sebastian Stodolak ("Dziennik Gazeta Prawna", Radio Wnet).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa Greenpeace krytykuje Niemcy. Zarzuca im zbyt małe zaangażowanie w walkę o klimat

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 07:00
Jennifer Morgan skrytykowała Niemcy na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Przewodnicząca Greenpeace zarzuciła naszym zachodnim sąsiadom, że ich polityka klimatyczna jest za mało ambitna i stwierdziła, że trzeba szybciej zredukować emisję dwutlenku węgla.
rozwiń zwiń